Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Макроекономічний і монетарний огляд: апдейт листопада від НБУ

Традиційно щомісяця фахівці Національного банку діляться результатами своїх досліджень і підрахунків. Тож головні висновки за листопад – до вашої уваги.

У жовтні – листопаді 2015 року світові ціни на ключові товари українського експорту (зокрема, сталь і зернові) демонстрували різноспрямовану динаміку: тривало зниження цін на сталь, тоді як ціни на зернові поступово зростали. Ціни на нафту на світових ринках залишалися достатньо волатильними з тенденцією до зниження. Збереглася також різноспрямованість у динаміці показників економічної активності провідних країн світу: темпи зростання ВВП США уповільнилися; у Єврозоні продовжилося стійке відновлення. Економічна активність Китаю продовжувала слабшати. У Росії через дію санкцій і низькі зовнішній та інвестиційний попити падіння економіки тривало, хоча й повільнішими темпами.

У жовтні споживча інфляція сповільнилася до 46,4 % р/р (у річному вимірі, річна зміна до відповідного періоду попереднього року), тоді як у місячному вимірі зафіксовано дефляцію – 1,3 %. Уповільнення інфляції в річному вимірі насамперед відбулося завдяки зниженню цін на природний газ через урахування знижки, яка діятиме протягом опалювального сезону, зниженню цін на зовнішніх сировинних ринках, стриманому споживчому попиту й проведенню досить жорсткої фіскальної політики. Базова інфляція в жовтні сповільнилася до 40,1 % р/р (0,8 % м/м (до попереднього місяця, у місячному вимірі)), що також було пов'язано з ефектом високої бази порівняння. Зростання ІЦВ у вересні сповільнилося до 30,2 % р/р.

У жовтні зниження індексу виробництва базових галузей сповільнилося до 3,6 % р/р (порівняно з 7,4 % р/р у вересні). Падіння обсягів сільськогосподарського виробництва протягом серпня – вересня в жовтні змінилось на зростання (0,5 % р/р), що пояснюється збільшенням валового врожаю соняшника, плодів і ягід та перенесенням строків збору врожаю окремих культур порівняно з попереднім роком з вересня на жовтень. Суттєво сповільнилося падіння обсягів оптової торгівлі (до 6,7 % р/р) та будівництва (до 12,2 % р/р). Темпи зниження промислового виробництва в жовтні практично не змінилися (5,0 % р/р). Зниження темпів зростання в добувній промисловості було компенсовано уповільненням спаду в переробній промисловості за рахунок харчової та хімічної промисловості.

Через подальше послаблення інфляційного тиску та прискорення зростання номінальної заробітної плати темпи падіння реальної заробітної плати в жовтні суттєво знизилися – до 12,7 % р/р. Підвищення вартості послуг житлово-комунального господарства та спрощення порядку надання субсидій зумовили значне зростання кількості домогосподарств, які звернулися за субсидіями, і суми наданих субсидій.

У жовтні державний бюджет виконано з дефіцитом (6 млрд. грн.) на тлі зниження неподаткових надходжень (зокрема, через планове зменшення перерахувань прибутку Національним банком) та очікуваного нарощення видатків порівняно з попереднім місяцем. Збільшення видатків, зокрема унаслідок підвищення мінімальної заробітної плати з початку вересня 2015 року, призвело до скорочення профіциту місцевих бюджетів (до 0,3 млрд. грн.). Водночас, незважаючи на формування дефіциту зведеного бюджету в жовтні, за підсумками десяти місяців зберігся його суттєвий профіцит (26,8 млрд. грн.).

Поточний рахунок було зведено з дефіцитом унаслідок погіршення зовнішньоторговельного балансу. За вирахуванням сезонного фактора експорт за місяць знизився на 6,6 % через продовження зниження цін на основні товари українського експорту, зокрема металургійну продукцію та зернові культури. Натомість імпорт товарів суттєво збільшився на 11 % м/м у сезонно скоригованому вимірі внаслідок зростання поставок енергоносіїв. У жовтні чисті надходження за фінансовим рахунком становили 549 млн. дол. США й були обумовлені отриманням офіційного фінансування та зменшенням обсягу готівкової валюти поза банками. Завдяки профіциту зведеного платіжного балансу (229 млн. дол. США) міжнародні резерви станом на 31.10.2015 збільшилися до 13,0 млрд. дол. США або 3,1 місяця імпорту майбутнього періоду.

Зростання невизначеності серед економічних агентів напередодні місцевих виборів, подальше зниження цін на ключові сировинні товари українського експорту, сезонне зростання попиту на іноземну валюту у зв'язку із закупівлею енергоносіїв і виплат ФГВФО, а також посилення девальвації в попередні місяці валют окремих торговельних партнерів України призвели до певного посилення девальваційного тиску на гривню. За цих умов Національний банк вживав заходів для згладжування короткострокових сплесків попиту на іноземну валюту, дотримуючись політики вільного курсоутворення. У жовтні продовжувався приплив депозитів у національній валюті в банківську систему. На тлі подальшого збільшення ресурсної бази банків збереглися ознаки слабкого відновлення кредитної активності.

За матеріалами bank.gov.ua

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ