Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Відновлення економічної активності підприємств: варіант від НБУ та Мінфіну

НБУ та Мінфін розробили юридичний механізм проведення фінансової реструктуризації кредитів юридичних осіб. Проект Закону України "Про фінансову реструктуризацію" підготовлено з метою відновлення економічної активності підприємств і пожвавлення їх кредитування банками, що допоможе закласти ґрунт для стабільного економічного зростання України.

До сьогодні в Україні не було спеціальних законодавчих актів щодо процедури реструктуризації кредитів юридичних осіб. Фінансові установи намагалися самостійно працювати з боржниками, однак не завжди успішно.

Процедура реструктуризації здійснюватиметься за "Київським підходом".

"Київський підхід" – це впровадження механізмів і кращих практик "Лондонського підходу" в українське законодавство.

"Лондонський підхід" – практика реструктуризації корпоративних боргів, яка була розроблена та активно застосовувалася у Великобританії у 70 - 80-х роках. "Лондонський підхід" являв собою комплекс правил, інструментів та рекомендацій з реструктуризації корпоративних боргів. Ключовим параметром цього комплексу вважається відсутність будь-якого статуту або юридичного зобов'язання (на законодавчому рівні) проводити реструктуризацію на якихось конкретних правилах і тимчасових термінах. Цей комплекс ґрунтувався на добровільному застосуванні кращих практик і на добровільному та позасудовому використанні переговорного процесу (як правило, під егідою декількох регуляторів).

Впровадження в українську практику інструментарію "Лондонського підходу" дозволить знизити боргове навантаження на "живі" підприємства, які мають операційні труднощі або проблеми короткострокової ліквідності. Цей механізм сприятиме зниженню рівня Nonperforming Loans (NPL) у банківській системі, а значить і загального рівня токсичності. Згодом успішне застосування цього інструментарію відкриє дорогу для відновлення кредитування в країні та, відповідно, для економічного зростання та повернення довіри до банківської системи. Сам процес утворює трикутник між корпоративним боржником, комітетом кредиторів і спеціальним комітетом із представників НБУ, Мінфіну, МЕРТу та Мін'юсту.

Механізм реструктуризації

Згідно з презентацією проекту механізм реструктуризації буде таким:

• процедура реструктуризації розпочинається за наявності згоди не менше трьох фінансових установ, що є сторонами рамкового договору, або однієї фінансової установи, якій належить щонайменше 25 % загальної суми боргу;

• якщо в банк-кредитор була введена тимчасова адміністрація, такого кредитора в процедурі фінансової реструктуризації представлятиме ФГВФО;

• задля уникнення неналежного впливу або маніпулювання процесом крупними фінансово-промисловими групами, пов'язані особи (компанія-боржник і банк) не можуть одночасно приймати участі в процесі реструктуризації;

• процедура фінансової реструктуризації передбачає добровільну, а не обов'язкову участь підприємств.

Хто виграє від "Київського підходу"?

Банки:

• Зменшення кількості проблемних кредитів.

• Спрямування коштів на кредитування населення та корпоративного сектору.

• Зміцнення, стабілізація та відновлення довіри до банківської системи.

• Повернення вкладів громадян.

• Створення дієвих запобіжників та "гарантій безпеки" для банків: підприємства та позичальники з поганою кредитною історією не зможуть ним скористатися.

Підприємства:

• Вирішення проблеми платоспроможності.

• Уникнення ризику банкрутства, і таким чином – повернення до зростання.

• Збереження та створення нових робочих місць.

Громадяни:

• Збереження та створення нових робочих місць компаніями, які виграли від реструктуризації.

• "Запуск" економіки України в цілому.

Після обговорення законопроекту із громадськістю та його затвердження на засіданні Кабінету Міністрів документ буде подано на розгляд та обговорення до Верховної Ради України.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ