В 2009 році в Лондоні під патронатом принца Вільяма було прийнято фундаментальну декларацію, відому як проект "Бухоблік за стабільність" (Accounting for Sustainability Project). Сотні найбільш відомих компаній в усьому світі брали участь у пілотному проекті принца, складаючи та оприлюднюючи перші інтегровані звіти.
Через чотири роки Рада з міжнародної інтегрованої звітності (International Integrated Reporting Council – IIRC) затвердила документ, який аналітики називають логічним продовженням проекту принца Вільяма. Цей документ, затверджений у грудні 2013 року, називається "Концептуальна основа міжнародної інтегрованої звітності" (international integrated reporting framework).
Рада з міжнародної інтегрованої звітності – це міжнародна організація, яку характеризують як "глобальну коаліцію регуляторів, інвесторів, компаній, стандартизаторів, бухгалтерської професії та неурядових організацій".
Авторитетний бухгалтерський колумніст Роберт Брюс (Robert Bruce) у своєму коментарі до "Концептуальної основи міжнародної інтегрованої звітності" зазначив, що цей документ має потенціал стати революційним. Роберт Брюс підкреслив, що філософія, яка лягла в основу документа, дає корисні вказівки щодо того, як досягти стану, коли "інтегроване мислення" дасть можливість організаціям побачити свій світ та його зв'язки по-новому.
В "Концептоснові" зафіксовано загальні підходи до складання інтегрованої звітності, яку визначено так: "короткий опис того, як саме стратегія організації, її управління, діяльність та плани в контексті зовнішнього середовища ведуть до створення вартості в короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі".
Документ вказує, що інтегрована звітність заснована на принципах (і це споріднює її з фінзвітністю, що складається за МСФЗ). Таких принципів сім. Більшість із них (суттєвість, достовірність, послідовність, порівнянність) відомі бухгалтерам. Ми ж звернемо увагу на п'ятий принцип, який поки не знайомий бухгалтерській професії, – це принцип стислості. Тому дуже важливо зазначити, що інтегрована звітність повинна бути короткою.
"Концептуальна основа" дає розширене визначення поняття капітал, виділяючи такі його форми:
– фінансовий капітал,
– виробничий капітал,
– інтелектуальний капітал,
– людський капітал,
– соціальний капітал та капітал взаємин,
– природний капітал.
"Концептуальна основа" акцентує увагу на феномені переливання капіталу організації. Якщо, наприклад, компанія оплачує навчання своїх співробітників, то її фінансовий капітал зменшується, зате зростає людський капітал.
Четвертий розділ "Концептоснови" виділяє вісім основних елементів інтегрованої звітності:
1. Організаційний огляд та навколишнє середовище.
2. Управління.
3. Бізнес-модель.
4. Ризики та можливості.
5. Стратегія та розподіл ресурсів.
6. Діяльність.
7. Перспективи.
8. Основа підготовки та складання (згідно із загальними вказівками щодо звітності).
Тим підприємствам, які мають намір всерйоз займатися виходом на зовнішні ринки капіталу, слід уже зараз починати ознайомлення з новим трендом у світовій системі звітності. Ринкам уже замало звичайних фінансових звітів. Вони вимагають більшого. Відповіддю на сучасні виклики може стати саме інтегрована звітність.