Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Поганий той НПСБО, що не мріє стати схожим на МСФЗ

7 вересня 2022 року Мінфін оприлюднив Проєкт наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Змін до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси".

На які зміни очікувати і чи наближатимуть вони український облік запасів до МСФЗ?

Передусім, проєктом передбачено доповнення термінологічного апарату НПСБО 9, а саме стандарт доповнюється визначеннями

• Первісна вартість – фактична собівартість запасів, визначена відповідно до цього Національного положення (стандарту).

• Подібні (взаємопов'язані) запаси – запаси, що відносяться до однієї номенклатурної групи, мають подібне призначення або кінцеве використання.

Варто зауважити, що МСБО 2 "Запаси" не містить таких визначень, та й в НПСБО 9 вони майже не використовуються (за виключенням обміну на подібні / неподібні запаси).

НПСБО 9, і МСБО 2 не розповсюджуються на фінансові інструменти, що уточнюють запропоновані зміни (в діючий редакції було вказано тільки активи)))

Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат (по суті існуючий дубляж терміну, що пропонується включити в стандарт). До таких витрат відносилися суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків, і проєктом додається "ТА ЗНИЖОК, НАДАНИХ ПОСТАЧАЛЬНИКОМ (ПРОДАВЦЕМ)". Тут ми точно наближаємся до МСБО 2, який передбачає, що торговельні знижки, інші знижки та інші подібні їм статті вираховуються при визначенні витрат на придбання запасів.

Проєктом пропонується доповнити перелік витрат, які не включаються до первісної вартості запасів, а належать до витрат того періоду, в якому вони були здійснені (встановлені). Це витрати на зберігання, крім тих витрат, які необхідні у процесі виробництва перед наступним етапом виробництва. Таким чином, до НПСБО 9 вводиться раніше відсутня норма, яка передбачена параграфом 16б МСБО 2.

Не можна не відмітити запропоновані зміни щодо знецінення запасів, які однозначно наближають НПСБО 9 до МСБО 2. Так, стандарт пропонується доповнити нормою, згідно якої перегляд первісної вартості матеріалів та інших допоміжних матеріалів, що призначені для виробництва продукції, і її коригування до рівня чистої вартості реалізації не проводиться, якщо очікується, що готова продукція, виготовлена з них, буде реалізована не нижче собівартості, а матеріали відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо зниження ринкових цін на них призведе до того, що собівартість готової продукції перевищить чисту вартість реалізації.

Правда, МСБО 2 ще доповнює, що за таких обставин вартість заміщення матеріалів може бути найкращою наявною оцінкою чистої вартості їх реалізації, але аналогічної підказки для бухгалтерів, які застосовують НПСБО, проєкт не містить.

Ми знаємо, що обсяг розкриття інформації за МСФЗ значно більший, ніж за вимогами НПСБО. Ось потрохи він починає збільшуватися. Проєктом передбачено вимоги щодо розкриття додатково до існуючої інформації ще й

• суми запасів, визнаних витратами протягом періоду;

• суми часткового списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації, визнану витратами.

Традиційно не обійшлося без того, щоб торкнутися рахунків обліку. Так, прикладі 2 додатку до НПСБО 9 виключено посилання на субрахунок 289, отже транспортно-заготівельні витрати можуть обліковуватися на будь-якому окремому рахунку. Цілком логічно, бо планом рахунків такий рахунок взагалі не передбачено))

Ну і по тексту скрізь "збут" замінено словом "продаж".

В цілому запропоновані зміни виглядають як поступове наближення українських стандартів до МСФЗ. Сподіваємося, що цей процес триватиме і далі)))

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ