Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Загальновиробничі витрати: як подавати, якщо відсутні виробництво та реалізація?

В системі МСФЗ відсутнє визначення загальновиробничих витрат. Термін, який використовується в МСБО 2 "Запаси", – це виробничі накладні витрати, які поділяються на постійні і змінні накладні витрати.

Постійні виробничі накладні витрати – це ті непрямі витрати на виробництво, які залишаються порівняно незмінними незалежно від обсягу виробництва, такі як амортизація, технічне обслуговування виробничих будівель і обладнання та активи з права використання, що використовуються у виробничому процесі, а також пов'язані з виробництвом управлінські та адміністративні витрати.

Змінні виробничі накладні витрати – це такі непрямі витрати на виробництво, які змінюються прямо (або майже прямо) відповідно до обсягу виробництва, такі як витрати на допоміжні матеріали та непрямі витрати на оплату праці. Звісно, змінні виробничі накладні витрати включаються до собівартості вироблених запасів. Тобто змінні виробничі накладні витрати розподіляються на кожну одиницю виробництва на базі фактичного використання виробничих потужностей. А, якщо немає виробництва, то такі витрати відсутні.

Отже, в умовах зупинки виробництва виникає питання лише розподілу і відображення постійних виробничих накладних витрат. Розподіл постійних виробничих накладних витрат на витрати, пов'язані з переробкою, базується на нормальній потужності виробничого устаткування, тобто на очікуваному рівні виробництва, якого можна досягти в середньому протягом кількох періодів або сезонів за звичайних обставин, якщо взяти до уваги зменшення потужності, що виникає в результаті запланованого технічного обслуговування. Можна використовувати фактичний рівень виробництва, коли він приблизно дорівнює нормальній потужності.

А якщо виробництво відсутнє? МСБО 2 зазначає, що сума постійних накладних витрат, розподілених на кожну одиницю виробництва, не зростає внаслідок низького рівня виробництва або простоїв. Тобто в умовах простоїв і відсутності виробництва нерозподілені накладні витрати визнаються витратами того періоду, в якому вони понесені.

Яка категорія витрат у звіті про прибутки і збитки має використовуватися?

Використання статті "Собівартість реалізації" виглядає некоректно, бо немає самої реалізації. Найбільш доречним в даному випадку вбачається використання статті "Інші операційні витрати". Чому не "Інші витрати"? Тому, що інші витрати традиційно стосуються неопераційної діяльності, а саме інвестиційної діяльності, яка призводить до змін в необоротних активах. Оскільки розподіл виробничих накладних витрат стосується оборотних активів, тому і рекомендується для нерозподілених виробничих накладних витрат, бо немає на що розподіляти, використовувати статтю інших операційних витрат у звіті про прибутки і збитки.

Щоб розумітися на структурі МСФЗ-звітності і впевнено приймати рішення щодо її формування рекомендуємо наш онлайн-курс "МСФЗ: основи професійної практики".

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ