Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
10 правил дисконтування: шпаргалка для бухгалтера

Дисконтування, мабуть, одна з найбільш обговорюваних тем серед бухгалтерів, що складають МСФЗ-звітність. Тим не менш в цьому питанні є багато міфів, професійних суджень, помилкових поглядів, сталих підходів (не завжди вірних). Тому, сподіваюсь, буде корисним для моїх читачів узагальнення 10 ключових правил дисконтування, але насправді, цей перелік можна розширювати. Ці правила не є аксіомами, але вбачаються справедливими.

1. Дисконтування не аналогічно нарахуванню відсотків, це інший процес. Так, процесі дисконтування нараховуються доходи/витрати, вони мають схожу економічну природу з відсотками. Але, якщо банк Вам нараховує відсотки по депозиту чи кредиту, це не означає, що він його дисконтує.

2. Дисконтування не здійснюється, якщо номінальні ставки дорівнюють ринковій (ефективній). А відсотки можуть нараховуватися (див. п. 1). Дисконтування як раз і має на меті розподілити в часі різницю між номінальною та ринковою (ефективною) ставками.

3. Дисконтування впливає на доходи і витрати, активи та зобов'язання (елементи капіталу не дисконтуються, хоча, я впевнена, що знайдуться фахівці, які будуть намагатися з цим посперечатися – прошу Ваш список 10 правил дисконтування).

4. Дисконтування не змінює загальний фінансовий результат, а перерозподіляє доходи і витрати в часі. При дисконтуванні виникають доходи та витрати, але вони з часом елімінуються (врівноважуються), що в цілому призводить до відсутності фінансового результату, тобто він 0.

5. Результат дисконтування значно чутливіший до величини грошових потоків, ніж до ставки дисконтування. Отже, якщо Ви обмежені в часі (а скоріш за все це так і є), то витрачайте більше часу на пошук найбільш достовірних грошових потоків, ніж на пошуки ідеальної ставки дисконтування, якої не існує.

6. Операції з дисконтування не призводять до виникнення податкових різниць за українським законодавством. Нажаль ((( хоча це одна з найбільш явних податкових різниць.

7. Відсоткова частина, що утворюється при дисконтуванні, зазвичай нараховується не рівномірно (за ефективною процентною ставкою). Тобто "взяти і поділити" не можна. Потрібно пам'ятати про складні відсотки.

8. В якості періоду, для якого визначається ставка дисконтування (в формулі – "t") слід застосовувати не рік, а якомога коротший період. Ми і наш бізнес не живуть з 1 січня по 31 грудня і події відбуваються щоденно. Тому найкращій варіант – це використання щоденної ставки. Лише з огляду "витрати-вигоди" можна говорити про щомісячні ставки. Але сучасні інформаційні технології спрощують математичну складову настільки, що період розрахунку вже не принципово. Ще рекомендую на суттєвість звертати увагу.

9. Для визначення ставки дисконтування зазвичай застосовуються ринкові ставки, в тому числі скориговані під аналогічні умови (валюта, термін, тип процентної ставки та інші фактори). Використання широкоузагальнюючих ставок знижує достовірність результату (але іноді, "на безриб'я і рак риба").

10. Ставка дисконтування, яка застосовується для обліку, зазвичай залежить від кредитоспроможності боржника (дебітор або кредитор). Традиційно тут летить купа каміння. Але кожний має право на професійне судження. А я дотримуюсь методу аналогії. МСФЗ 15 при виборі ставки дисконтування рекомендує ґрунтуватися на платоспроможності боржника. Інших рекомендацій немає, значить маю орієнтуватися саме на цей варіант.

Цей перелік не є вичерпним і не претендує на безапеляційніть, тому Ваші доповнення і коментарі можуть бути корисними для колег.

А якщо тема дисконтування для Вас ще актуальна, рекомендуємо реально класний курс "Дисконтування для практиків", якій складається з 4 модулів (можна вибрати або окремо, або разом):

Дисконтування: он-лайн курс для практиків (весь курс)  

 Дисконтування 1.0: основи + практикум

 Дисконтування 2.0: ставки + розрахунки

 Дисконтування 3.0: практика П(С)БО

 Дисконтування 4.0: практика МСФЗ

 

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ