Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Покрокові алгоритми модифікації фінансових інструментів: пам'ятка для бухгалтера

Фінансові інструменти – це договори, а в умовах війни договори зчаста стали переглядатися.

Більшість випадків перегляду договорів, що являють собою фінансові інструменти, є модифікацією. Модифікація, зверніть увагу, це додаткові угоди до договорів. Просто прострочка чи дострокове погашення без змін умов договору не є модифікацією. Найбільш поширеними варіантами модифікації є:

• Перегляд строків повернення (відстрочка повернення або дострокове погашення)

• Перегляд графіку платежів

• Погашення і майже одночасне надання

• Зміна ставки по інструменту тощо.

Методика обліку модифікацій залежить від того, суттєвою чи несуттєвою є така модифікація.

Відповідно до вимог параграфа Б3.3.6 МСФЗ 9 модифікації вважаються суттєвими, якщо дисконтована теперішня вартість грошових потоків на нових умовах, включаючи будь-які сплачені комісії за вирахуванням будь-яких комісій, що були одержані та дисконтовані за первісною ефективною ставкою відсотка, відрізняється принаймні на 10 відсотків від дисконтованої теперішньої вартості залишкових грошових потоків за первісним фінансовим зобов'язанням. Відтак, обмін борговими інструментами з суттєво відмінними умовами між існуючим позичальником та позикодавцем обліковується як погашення первісного фінансового зобов'язання й визнання нового фінансового зобов'язання. Подібним чином і значна модифікація умов існуючого фінансового зобов'язання або його частини (незалежно від того, чи пов'язана ця зміна з фінансовими труднощами боржника) обліковується як погашення первісного фінансового зобов'язання та визнання нового фінансового зобов'язання.

Думаємо, для Вас буде корисним, якщо ми нагадаємо покрокові алгоритми обліку суттєвої та несуттєвої модифікації зобов'язань.

Покроковий алгоритм обліку суттєвої модифікації

КРОК 1 – припинення визнання існуючого зобов'язання

КРОК 2 – визнання нового або модифікованого зобов'язання за справедливою вартістю

КРОК 3 – розрахунок різниці між балансовою вартістю зобов'язання до модифікації і теперішньою вартістю грошових потоків по модифікованому зобов'язанню за первісною ефективною ставкою (будь-які понесені витрати, включаючи комісії, а також сплачені або отримані винагороди, безпосередньо пов'язані з модифікацією, також включають в розрахунок таких прибутків або збитків)

КРОК 4 – визнання прибутків або збитків, що розраховані на КРОК 3

КРОК 5 – розрахунок нової ефективної процентної ставки за модифікованим зобов'язанням.

Покроковий алгоритм обліку несуттєвої модифікації

КРОК 1 – розрахунок величини модифікованого зобов'язання шляхом дисконтування модифікованих грошових потоків (без урахування комісій) за первісною ефективною ставкою

КРОК 2 – коригування балансової вартості зобов'язання з визнанням доходу або витрат від модифікації на суму різниці між балансовою вартістю і отриманою на КРОК 1

КРОК 3 – коригування балансової величини зобов'язання, на величину комісійної винагороди та понесених витрат (за їх наявності)

КРОК 4 – перерахунок ефективної процентної ставки на дату модифікації внаслідок впливу комісійних винагород та понесених витрат (за наявності).

Прямих норм щодо суттєвості модифікації фінансових активів МСФЗ 9 не містить. За певних обставин перегляд або модифікація грошових потоків за фінансовим активом може призводити до припинення його визнання. Суттєва модифікація фінансового активу призводить до припинення визнання старого активу і визнання нового. Облікова політика щодо обліку і подання несуттєвих модифікацій – практика маловідома. Тому для фінансових активів можна рекомендувати аналогічні алгоритми, які наведені вище.

Якщо питання модифікації фінансових інструментів для вас є актуальним – рекомендуємо вебінар в запису "ФІНАНСОВІ ІНСТРУМЕНТИ: облік і розрахунки при модифікаціях (+приклади в excel)" https://amsfo.com.ua/course/finance-instruments/

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ