Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Облік та фінансова звітність підприємств під час війни: Необоротні активи – ознаки зменшення їх корисності

Наслідки військового вторгнення Росії на територію України охопили всі сфери життя та суттєво вплинули на бізнес. Ситуація розвивається швидко та іноді не передбачувано – керівництву компаній необхідно постійно оцінювати вплив ситуації на бізнес для подальшого складання достовірної фінансової звітності та прийняття правильних та своєчасних управлінських рішень.

Аби тримати вас в курсі про найактуальніші облікові та звітні питання, які постають зараз перед бізнесом, експерти відділу надання послуг з питань бухгалтерських методологій KPMG в Україні підготували серію публікацій щодо обліку та фінансової звітності підприємств під час війни.

Поточні події в Україні стають тригерами виникнення ознак знецінення активів – це може вплинути на оцінку балансової вартості необоротних нефінансових активів.

Відповідно до МСБО 36 "Зменшення корисності активів", в кінці кожного звітного періоду суб'єктові господарювання слід оцінювати, чи є якась ознака того, що корисність активу може зменшитися.

Оцінюючи наявність таких ознак, компанія має брати до уваги показники зовнішніх та внутрішніх джерел інформації. Крім того, ці ознаки можуть стосуватися як окремого активу, так і групи певних активів або бізнесу в цілому.

В поточних умовах імовірність того, що існують ознаки зменшення корисності необоротних активів, значно зросла, перш за все, для компаній, які:

• Мали значні активи чи операції в Росії та/або Білорусі;

• Знаходяться/знаходилися в зоні активних бойових дій та був або є ризик фізичного пошкодження активів;

• Потрапили під запровадженні санкції проти Росії та/або контрсанкції з боку Росії;

• Є особливо чутливими до підвищення цін на певні товари (наприклад, паливо);

• Є особливо чутливими до впливу порушення ланцюга поставок.

Прикладами подій, які можуть свідчити про наявність ознак зменшення корисності необоротних активів, є (проте не обмежуються):

• істотне зниження ринкової (орендної) вартості активу;

• власний або орендований актив простоює, не використовується;

• фізичне пошкодження власного або орендованого активу;

• економічні санкції, експортний контроль, які впливають на користування або вартість активу;

• втрата ключових клієнтів або ринків збуту;

• значне підвищення витрат (наприклад, на паливо або інші товари), які призводять до поточних (і очікуваних у майбутніх періодах) збитків або негативних грошових потоків від операційної діяльності.

Якщо хоча б одна з таких ознак існує, суб'єктові господарювання слід оцінити суму очікуваного відшкодування такого активу для кожного типу активів (матеріальних та нематеріальних, включаючи активи з права користування).

Незалежно від наявності ознак того, що корисність активу може зменшитися, суб'єктові господарювання також слід не рідше, аніж один раз на рік перевіряти зменшення корисності нематеріального активу з невизначеним строком корисної експлуатації або нематеріального активу, ще не придатного для використання, порівнюючи його балансову вартість із сумою його очікуваного відшкодування, а також гудвілу. Збиток від знецінення, визнаний для гудвілу, не сторнується в наступних періодах, навіть якщо він був визнаний у проміжному періоді того ж фінансового року.

В звичайному економічному середовищі компанії рідко проводять оцінку суми очікуваного відшкодування необоротних активів ("тест на знецінення") на проміжну звітну дату, оскільки зазвичай зміни у внутрішньому та зовнішньому середовищах компанії не є суттєвими з дати останньої річної звітності.

Проте події та наслідки військового вторгнення Росії в Україну можуть стати тригерами для проведення тесту на знецінення необоротних активів на проміжну звітну дату.

Ольга Куліна,

Менеджерка, послуги з питань бухгалтерських методологій KPMG в Україні

(okulina@kpmg.ua +380 95 288 4275)

Ольга Король,

Менеджерка, послуги з питань бухгалтерських методологій KPMG в Україні

(okorol@kpmg.ua +380 50 329 0651)

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ