Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Економіка України під час війни

Центр Економічної Стратегії описує наявні дані про економіку України та намічає основні напрямки можливої економічної політики, включаючи боротьбу з кризою та підтримку економічної стійкості на найближче майбутнє.

Оперативна оцінка, квітень 2022

Російська кампанія "бліцкригу" поступово заходить у безвихідь. Які засоби для економічного виживання в умовах війни має Україна? І які інструменти має країна для захисту ділової активності та збереження найважливіших державних функцій, щоб захистити вразливі групи громадян і виграти війну з Російською Федерацією?

Головні висновки квітня:

ВВП. На дев'ять найбільш постраждалих регіонів припадає 30% національного ВВП. За різними прогнозами падіння ВВП у 2022-му році становитиме від –10% до –35-40% (за умови що окуповані території не збільшаться, а активна фаза триватиме кілька місяців).Ці цифри відповідають зниженню споживання електроенергії приблизно на 35% (опубліковано ДТЕК). Джерела принаймні 70% українського ВВП залишаються більш-менш недоторканим.

Збитки. Станом на 8 квітня 2022 року загальні фізичні збитки оцінювалися в 80 млрд дол. Здебільшого ця сума припадає на транспортну інфраструктуру ($39 млрд.) та житло ($29 млрд.).

Бюджет. Дефіцит загального фонду бюджету за I квартал 2022 року становить 67,5 млрд грн (близько 2,3 млрд доларів). Але, ймовірно, він швидко погіршиться навіть у порівнянні з березневим рівнем. Близько 30% надходжень загального бюджету, або 32,5 млрд грн, припадало на виплату дивідендів держпідприємствами (не враховуючи 19 млрд. грн. надходжень від НБУ наприкінці лютого), це джерело вичерпано. Решта 70% надходжень, ймовірно, знизяться

Міграція. За оцінками ООН, з 24 лютого 2022 року з України виїхало 4,2 млн осіб. До цього у період з 21 по 23 лютого з Донецької та Луганської областей до РФ переїхало 113 тис осіб. Майже 6,48 мільйона людей є переміщеними особами в Україні внаслідок війни. Ці втрати можуть призвести до дефіциту робочої сили в Україні та уповільнення темпів відновлення економіки після війни.

Агро. Українське сільське господарство є прямою жертвою російської агресії, оскільки бойові дії часто відбуваються на українських полях та на фермах. Близько 13% території України заміновано росіянами. Існує ризик затяжної війни у Харківській, Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях – їхня частка виробництва пшениці становить 23%, кукурудзи – 3%, ячменю – 21%, насіння соняшника – 20%.

Промисловість. Збитки промислових активів становлять $6,7 млрд (повідомлялося про пошкодження чи руйнування близько ста промислових підприємств). Металургія втратила щонайменше 30% своїх активів. Серед найбільших втрат: "Азовсталь" та "ММК Ілліча", відповідно другий і третій за розмірами металургійні заводи України.

Детальніше – у відео.

 

Зіткнення з новою реальністю

У травні ЦЕС зробив другий місячний огляд найважливіших змін в економіці з початку війни.

За майже три місяці війни Україна відчула всі негайні руйнівні наслідки збройного конфлікту на своїй території. Також ми побачили наслідки перших кроків в державній політиці, які мали допомогти економіці країни пройти через удари та невизначеності війни.

У багатьох сферах економіка Україна продемонструвала дивовижну стійкість, яка співставна зі стійкістю українських військових. Вони разом стали підставою для своєрідного голосу довіри до відновлення країни з боку західних партнерів та дали поштовх до широкого обговорення майбутнього великого плану відновлення України.

До повномасштабного вторгнення понад 70% українського експорту транспортувалося морем. Для експорту сільськогосподарської сировини ця частка доходила до 90%.

Наразі морські порти заблоковані російськими військами, залізницю обстрілюють, а бізнес та уряд посилено шукають альтернативні шляхи транспортування товарів. Чи вдасться це зробити?

Докладніше про це у матеріалах Центру Економічної Стратегії.

Економіка України під час війни: зіткнення з новою реальністю – Центр економічної стратегії (ces.org.ua) 

5 головних спостережень за квітень-травень:

1. Прогноз падіння ВВП України в 2022 році не зазнав значних змін і коливається від 30% до 40%. Спостерігаємо, що економічна активність зросла порівняно з рівнем березня 2022 року.

2. Станом на середину травня засіяно майже 70% запланованих площ. Уряд очікує, що посівні площі становитимуть 80% від площі у 2021 році (місяць тому оцінка становила 70-75%).

3. Частка українців, які продовжують працювати чи навчатися, незважаючи на війну, збільшилася з 53% у березні до 64% у квітні.

4. У квітні країна змогла покрити податковими, митними та іншими регулярними надходженнями лише ≈ 32% видатків. Дефіцит у квітні збільшився до $3,1 млрд.

5. Прямі збитки для промислових активів становлять ≈ $7 млрд, загалом пошкоджено – близька 100 заводів та фабрик. Деякі українські заводи почали частково відновлювати виробництво – наприклад, Запоріжсталь або АрселорМітал Кривий Ріг.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ