28 квітня 2022 на сайті Міністерства фінансів України оприлюднено "роз'яснення", яке по суті є не роз'ясненням, а офіційним перекладом прийнятого у грудні 2021 року документу "Перше застосування МСФЗ 17 і МСФЗ 9 – порівняльна інформація". Поправка стосується лише переходу страховиків на новий стандарт – вона не впливає на інші вимоги МСФЗ 17.
Зацікавлені компанії відслідковують дану проблематику і пам'ятають, що МСФЗ 9 "Фінансові інструменти" чинний вже не перший рік, однак компаніям, діяльність яких пов'язана зі страхуванням, дозволено було відкласти перехід на новий стандарт з обліку фінансових інструментів до набуття чинності МСФЗ 17. Водночас, МСФЗ 17 та МСФЗ 9 мають різні вимоги до переходу. Для деяких страховиків ці відмінності можуть спричинити тимчасові невідповідності між фінансовими активами та зобов'язаннями за договорами страхування в порівняльній інформації, яку вони надають у своїх фінансових звітах під час першого застосування МСФЗ 17 та МСФЗ 9.
Відкладення застосування МСФЗ 9 – то справа добровільна. Проте стейкхолдери звертали увагу на проблему подання порівняльної інформації і саме її було вирішено зазначеним документом. Нагадаємо, що цей документ також є добровільним до застосування і, якщо страхова компанія вирішить застосовувати ці зміни, то вона застосовуватиме їх при першому застосуванні МСФЗ 17.
На дату першого застосування МСФЗ 17 (на сьогодні це 1 січня 2023 року) компанія потенційно може застосовувати МСФЗ 9 до річних звітних періодів до першого застосування МСФЗ 17 або скористатися вищезазначеним правом не застосовувати МСФЗ 9. Багато страхових компаній при першому застосуванні перескладатимуть порівняльну інформацію з урахуванням вимог нового для них стандарту МСФЗ 9.
Змінами передбачено підходи до подання порівняльної інформації про фінансовий актив, якщо перерахунок порівняльної інформації для такого фінансового активу за МСФЗ 9 не здійснювався, для компаній, які одночасно будуть застосовувати МСФЗ 17 і МСФЗ 9 уперше. Перерахунок порівняльної інформації для фінансового активу для МСФЗ 9 не здійснюватиметься, якщо компанія або вирішує не здійснювати перерахунок попередніх періодів (відповідно до параграфу 7.2.15 МСФЗ 9), або здійснює перерахунок попередніх періодів, але визнання фінансового активу протягом таких попередніх періодів було припинене (параграф 7.2.1 МСФЗ 9). Ми не будемо детально розкривати підходи, передбачені оприлюдненим документом, бо зацікавлені страхові компанії зможуть детально ознайомитися з ними на сайті Міністерства фінансів України.
Поправка допоможе страховикам уникнути тимчасових бухгалтерських невідповідностей і, отже, покращить корисність порівняльної інформації для інвесторів. МСФЗ 17, включаючи цю поправку, набуває чинності для річних звітних періодів, які починаються 1 січня 2023 року або після цієї дати. Поки що питання переносу ефективної дати МСФЗ 17 в Україні у зв'язку із воєнним станом публічно не обговорюється, хоча від деяких представників регуляторів ми чуємо подібні чутки.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.