Рада з міжнародних стандартів бухгалтерської етики (IESBA) оприлюднила для публічного обговорення пропозиції змін до Кодексу етики для професійних бухгалтерів (далі – Кодекс етики). Коментарі до проекту змін прийматимуться до 20 червня 2022 року.
Відповідно до п. R113.3 Кодексу етики у разі потреби, професійний бухгалтер повинен інформувати клієнтів, організацію-роботодавця або інших користувачів професійних послуг або діяльності бухгалтера про обмеження, притаманні послугам або діяльності. Оприлюднені зміни вимагатимуть від професійного бухгалтера не тільки інформувати про зазначені обмеження, але й надавати клієнтам, організації-роботодавцю або іншим користувачам достатню інформацію, щоб зрозуміти наслідки цих обмеження.
Кодекс етики пропонується доповнити положеннями щодо "складних обставин, які посилюють проблеми під час виявлення, оцінки та усунення загроз дотримання фундаментальних принципів". Такі складні обставини ідентифікуються в умовах невизначеності та швидких змін обставин, в яких виносяться ті чи інші припущення професійним бухгалтером. В таких "складних обставинах" рекомендується звертатися до консультацій з експертами, використовувати технології для аналізу відповідних даних, щоб краще сформулювати судження бухгалтера, проінформувати фірму чи організацію-наймача та, якщо доречно, відповідні зацікавлені сторони про невизначеність або труднощі, що виникають, а також моніторити будь-які події або зміни у фактах та обставинах та оцінювати те, чи можуть вони вплинути на будь-які судження, зроблені бухгалтером.
Проектом змін до Кодексу пропонується додати положення, що стосуються сучасних технологій. Так, згідно п. 200.6 A2 використання технології є специфічною обставиною, яка може створити загрозу для дотримання фундаментальних принципів. При визначенні таких загроз, коли професійний бухгалтер покладається на результати технології, рекомендовано враховувати наступне:
• Чи доступна для бухгалтера інформація про те, як функціонує технологія?
• Чи підходить технологія для мети, для якої вона буде використовуватися?
• Чи має бухгалтер професійну компетенцію для розуміння, використання та пояснення результатів технології?
• Чи включає технологія досвід чи судження бухгалтера чи організації-наймодавця?
• Чи була технологія розроблена або удосконалена бухгалтером або організацією-наймодавцем і, отже, чи може це створити загрозу власних інтересів або самооцінки?
Які фактори слід враховувати при визначенні того, чи є розумним для професійного бухгалтера покладатися на технологію? Проект Кодексу етики рекомендує враховувати наступні:
• Характер діяльності, яку виконує технологія.
• Очікуване використання або ступінь покладання на результати технології.
• Здатність професійного бухгалтера розуміти результати технології в контексті, в якому вона має використовуватися.
• Чи розроблена технологія та чи ефективна для поставленої мети.
• Чи була нова технологія належним чином перевірена та оцінена для поставленої мети.
• Репутація розробника технології, якщо вона придбана від зовнішнього постачальника або розроблена ним.
• Нагляд організації за проектуванням, розробкою, впровадженням, експлуатацією, обслуговуванням, моніторингом або оновленням технології.
• Відповідність вхідних даних для технології, включаючи дані та будь-які пов’язані рішення.
Наведені пропозиції стосуються професійних бухгалтерів в бізнесі. Практично аналогічні вимоги стосуються і професійних бухгалтерів, що надають професійні послуги.
Доповнення також зазнали і міжнародні стандарти незалежності (які є частиною Кодексу етики) щодо пов’язаних з сучасними технологіями в сфері аудиторських послуг.
Глосарій доповнено визначенням терміну "конфіденційна інформація", тобто будь-яка інформація, дані чи інший матеріал у будь-якій формі чи засобі (включаючи письмову, електронну, візуальну чи усну), що не є загальнодоступним.
Очікувані зміни покликані серед іншого роз’яснити, що
"...[Частина 4B Кодексу, а ця частина стосується незалежності при виконанні завдань із надання впевненості, що не є завданнями з аудиту та огляду] застосовується і до завдань з надання впевненості щодо нефінансової інформації суб’єкта господарювання, наприклад, розкриття інформації про екологічні, соціальні та управлінські (ESG)".
Ця пропозиція є відповіддю на відгуки респондентів, які вже раніше закликали надати більше вказівок у Кодексі щодо нефінансової звітності. Оскільки нефінансова звітність є сферою, що розвивається, IESBA застосував "легкий підхід" до цієї пропозиції і планує удосконалювати Кодекс в цьому напрямку в майбутньому.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.