Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
2022 – що приготував рік у сфері ТЦУ

Минулого разу ми обговорили "Чим запам'ятався рік: трансфертне ціноутворення". Більшість новацій продовжує діяти і цього року. А от що іще на додаток до зазначеного врахувати у 2022 році – розглянемо сьогодні.

Контрольовані операції

У 2022 році господарські операції, передбачені пп. пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом і його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 ПКУ, визнають контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

• річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

• обсяг таких господарських операцій платника податків із кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнають контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік (див. також роз'яснення з категорії 131.03 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Також із листопада 2021 року контрольованими може бути визнано також операції з особами, які мають податкову адресу на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (див. роз'яснення з категорії 131.03 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Ціноузгодження

У 2022 році розпочинають діяти нові правила попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях (постанова КМУ від 28.10.2021 р. № 1114).

Докладно про них ми розповідали в матеріалі "Контрольовані операції: ціноузгодження з податківцями".

Звітність

Наразі діє та сама форма Звіту про контрольовані операції, за якою звітували у 2021 році (у редакції наказу Мінфіну від 31.12.2020 р. № 841). Однак, з огляду на динаміку змін, цілком можливе повторення минулорічної ситуації, коли протягом звітної кампанії за 2020 рік форму було змінено (див. роз'яснення з категорії 131.07 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Тож слідкуватимемо за можливим оновленням форми Звіту про контрольовані операції.

Документація

Тут слід звернути увагу на зміни в документації, яку потрібно подати за 2021 рік.

Зокрема, податківці нагадують: відбулося розширення пп. 39.4.6 ПКУ. Зараз потрібно надавати таку інформацію:

• стосовно фізичних осіб, які відіграють роль контролера податків (якщо такі є);

• щодо контрольованої операції, зазначаючи всю систему постачання товарів або послуг;

• опис операцій, які спрямовано на закупівлю послуг, активів чи інших операцій, що відрізняються від товарів, повинен мати обґрунтовані рішення та реальну мету цієї закупівлі;

• у разі входження платника податків до міжнародної групи компаній необхідно надати копії угод, що стосуються, зокрема, ціноутворення, а також копії документів, у яких приймають рішення про попереднє ціноутворення;

• копія документа, що є аудиторським висновком, який характеризує фінансову звітність платника за певний період;

• копії договорів, які регулюють процедуру здійснення контрольованої операції.

Запити на документацію

Запит про подання документації з трансфертного ціноутворення надсилають не раніше 01 жовтня року, що настає за календарним роком, у якому таку контрольовану операцію (операції) було здійснено (див. роз'яснення з категорії 131.07 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Подають документацію з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті, протягом 30 календарних днів із дня його отримання.

Вперше запити контролюючих органів до платників податків про подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу) застосовують щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році (п. 53 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

З огляду на це контролери нагадують, що право надіслати запит із вимогою надати глобальну документацію з трансфертного ціноутворення (майстер-файл) платнику податків, який входить до складу міжнародної групи компаній, виникає у податківців, якщо сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній за фінансовий рік, що передує звітному року, розрахований згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній, дорівнює або перевищує еквівалент 50 млн євро.

Запит на подання глобальної документації (майстер-файла) може бути надіслано не раніше дванадцяти місяців і не пізніше тридцяти шести місяців із дати закінчення фінансового року, установленого міжнародною групою компаній, до якої належить такий платник податків, а в разі відсутності відомостей про встановлений міжнародною групою компаній фінансовий рік – не раніше дванадцяти місяців і не пізніше тридцяти шести місяців після закінчення звітного року.

Глобальну документацію з трансфертного ціноутворення (майстер-файл) платник податків має надати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 90 календарних днів із дня отримання запиту (див. також роз'яснення з категорії 131.07 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Якщо в Україні зареєстровано два та більше платників податків, що входять до складу тієї самої міжнародної групи компаній, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає запит про надання глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файла) лише одному з таких платників податків за своїм вибором.

Звіт у розрізі країн

Уперше за 2021 рік платники податків мають подавати Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній. Однак для цього є ще одна передумова – укладення компетентними органами багатосторонньої угоди про автоматичний обмін міждержавними звітами (Multilateral Competent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports).

До речі, з метою впровадження Стандарту щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки в податкових цілях вже з вересня 2023 року створено відповідну робочу групу (наказ Мінфіну від 04.11.2021 р. № 579).

Форму Звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній та порядок його заповнення затверджено наказом Мінфіну від 14.12.2020 р. № 764.

Нагадування про те, що це за звіт і коли його подають, містить роз'яснення з категорії 131.03 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Повідомлення про участь у МГК

Цьогоріч також використовують форму Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та порядок його складання в редакції наказу Мінфіну від 27.08.2021 р. № 484.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ