Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Перспективи щодо зміни підходів до розкриття інформації в Примітках до МСФЗ-звітності

Примітки до фінансової звітності – це завжди предмет професійних дискусій на будь-якому рівні – від укладачів МСФЗ-звітності до розробників МСФЗ. Нагадаю, що ще в березні 2021 року Рада МСБО оприлюднила проєкт ED/2021/3 "Вимоги до розкриттів у МСФЗ – експериментальний підхід" (поправки до МСФЗ (IAS) 19 і МСФЗ (IFRS) 13). Зверніть увагу: це не стандарт, це – підхід. І в разі його ухвалення він стане орієнтиром для внесення змін до МСФЗ в частині розкриття інформації. Первісно його обговорення мало тривати до 21 жовтня 2021 року, але, зважаючи на важливість питання, цей термін продовжено до січня 2022 року. Я не буду аналізувати перелік питань, які підлягають розкриттю, бо сутність не в питаннях, а в самому підході. Питання ми вже проаналізуємо, коли документ буде ухвалено в остаточній редакції. Натомість хочу зупинитися на принципово новому підході.

Так, Рада МСБО пропонує відмовитися від "розкриттів за чеклістом" і перейти до "розкриття за цілями". Своєю чергою, цілі поділяють на загальні та специфічні.

Загальні цілі: розкриття має відповідати інформаційним потребам користувачів МСФЗ-звітності та надавати їм інформацію, релевантну цим потребам, а укладачі мають оцінити, чи досягнено тими розкриттями, які подано у звітності, ці потреби.

Специфічні цілі мають на меті розкриття впливу певних статей на фінансовий стан і результати діяльності, застосування суджень про істотність, пояснень щодо відповідності розкритої інформації потребам користувачів та інші розкриття щодо статей фінзвітності.

Наприклад, для МСБО 19 "Виплати працівникам" загальними цілями буде розкриття інформації щодо впливу програм виплат на фінансовий стан, результати діяльності, грошові потоки та ризики й невизначеності, пов'язані з програмами виплат. А для досягнення спеціальних цілей потребуватиметься розкриття сум за програмами виплат, ризиків, пов'язаних із ними, стратегії запобігання цим ризикам, майбутніх грошових потоків і періодів виплат, актуарних припущень, пояснень змін у звітності протягом звітного періоду, інформації про програми кількох роботодавців та інших програм тощо.

Який можу зробити висновок особисто я? Складання МСФЗ-звітності, особливо Приміток до неї, було непростою справою, з якою й досі не впоралися багато компаній. Це підтверджує сьогодні подання МСФЗ-звітності за таксономією, яка для деяких стала відкриттям того, який вигляд повинна мати МСФЗ-звітність загалом. І така ситуація склалася в умовах панування підходу "розкриттів за чеклістом". Перехід до "розкриття за цілями" ще більше ускладнить процес формування фінансової МСФЗ-звітності, хоча її корисність може істотно зрости завдяки відповідності розкриттів інформаційним потребам користувачів. Новий підхід потребуватиме ще більш високої кваліфікації бухгалтерів, які відповідають за складання МСФЗ-звітності, розширення сфер застосування професійного судження.

Водночас зауважу, що й у самій Раді МСБО немає єдиної позиції, бо окремі її члени (вони в меншості, але вони є) були проти публікації цього проєкту, оскільки, на їхню думку, новий підхід може спровокувати порушення стандартів, буде обтяжливішим для укладачів МСФЗ-звітності, посилить залежність від професійних суджень (точніше, їх суб'єктивності) і погіршить порівнянність МСФЗ-звітності різних компаній. Їхні аргументи цілком слушні.

Тому логічно постає питання, чи виправдані зазначені ризики в порівнянні з вигодами, які отримають користувачі від розкриття інформації за цілями?

 

 

amsfo.com.ua 

 

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ