Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Нові рішення Комітету з інтерпретацій МСФЗ

Із 30 листопада до 1 грудня 2021 року на черговій зустрічі в Комітеті з інтерпретацій МСФЗ, який дає тлумачення непростим ситуаціям із застосуванням чинних принципів МСФЗ, обговорювали такі питання:

• проблема принципала-агента під час перепродажу програмного забезпечення та обліку таких транзакцій згідно з IFRS 15;

• економічні вигоди від використання вітрових електростанцій у контексті застосування IFRS 16;

• державне регулювання в разі порушення квот викидів (облік умовних зобов'язань за IAS 37).

У разі перепродажу програмного забезпечення та обліку таких транзакцій відповідно до IFRS 15 ключове питання полягає в тому, принципал сторона, що продає, чи агент? Як розрізняти принципалів і агентів докладно викладено в параграфах В34-38 IFRS 15. Якщо організація контролює товари чи послуги, то вона є принципалом, про що йдеться в параграфі В35, якщо ні – тоді агентом (В36). Якщо принципів IFRS 15 недостатньо для того, щоб однозначно віднести себе до принципалів або агентів, необхідно дивитися на ознаки, викладені в параграфі В37, і на їх підставі дати відповідь на питання, чи отримує сторона, що перепродає, контроль над ліцензіями на програмне забезпечення від виробника до того, як їх буде передано клієнту.

Як вважає Комітет з інтерпретації, кінцевий висновок щодо того, ким саме вважати сторону, що перепродає (принципалом або агентом), залежатиме від унікальних фактів та обставин, зокрема, специфічних умов чинних угод. Стороні, що перепродає, доведеться використовувати тут професійне судження, спираючись на описані в параграфі В37 ознаки та їх актуальність із огляду на обставини.

Комітет з інтерпретації розглянув відгуки щодо застосування параграфа В9(а) IFRS 16 у випадку з вітряними електростанціями. Рішення про право клієнта практично на всі економічні вигоди в цьому разі остаточне й передано на розгляд Раді МСФЗ, яка згідно з внутрішнім регламентом формально розгляне його на найближчому засіданні й додасть до загальної збірки прийнятих IFRIC рішень.

Ще одна ситуація, що надійшла на розгляд до Комітету, є дуже специфічною. Йдеться про заходи державного впливу на автовиробників, які прагнуть (або, навпаки, не прагнуть) зниження вуглецевих викидів. Це питання регулюють через присудження компаніям спеціальних позитивних або негативних "кредитів".

Вимоги держрегулювання можуть обумовлювати для автовиробників обов'язок усунення порушень або через грошову оплату нарахованих негативних кредитів за перевищення обсягу викидів, або через самостійне генерування позитивних кредитів, якщо вироблені автомобілі мають значно нижчі обсяги вуглецевих викидів.

Якщо автовиробник не може погасити отримані негативні кредити за перевищення встановлених лімітів за викидами, на них можуть бути накладені економічні санкції. Але постає питання в тому, як ураховувати такі умовні зобов'язання відповідно до вимог IAS 37. Комітет попередньо вирішив не брати новий проєкт у свою роботу на цю вузькоспеціалізовану тему, але зможе розширити її завдяки вибору альтернативних формулювань на одному з наступних засідань.

 

amsfo.com.ua 

 

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ