Серед цьогорічних новацій – зміна реєстраційних правил для нерезидентів. Нові правила нерезиденти та їх представництва здебільшого освоїли, проте деякі запитання все ж залишаються.
Одне з них – як відобразити реєстраційні дані стосовно нерезидента в частині інформації про керівника та відповідальну за ведення обліку особу.
Ідентифікація відповідальних
Для початку потрібно визначити, хто саме є керівником нерезидента для реєстраційних цілей.
Так, представником для "керівничих" цілей є особа, що діє на підставі документа, виданого органами управління нерезидента, яким підтверджують повноваження такої фізичної особи на виконання функцій керівника нерезидента на території України в межах прав й обов'язків, що покладають на керівника платника податків.
Водночас громадянський статус представника значення не має. Тож ця особа може бути як іноземцем, так і громадянином України або ж особою без громадянства.
Ба більше, податківці звертають увагу на те, що обсяг повноважень, делегованих фізичній особі – представнику нерезидента на підставі відповідного документа, має охоплювати повний обсяг прав й обов'язків керівника платника податків для всіх випадків, визначених податковим законодавством України. Це має чітко простежуватися з тексту зазначеного документа (див. роз'яснення з категорії 102.16 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua) та п. 2.7 Інформаційного листа ДПС № 20).
Також варто зауважити, що податківці допускають можливість підтвердження повноважень представника нерезидента (іноземної компанії, організації) без постійного представництва відповідною довіреністю, яку подають разом із заявою за формою № 1-ОПН (див. роз'яснення з категорії 116.02 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
У "реєстраційному пакеті" додатково до документів, визначених у п. 64.5 ПКУ та розд. IV Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), до податкового органу потрібно подати копії документів, що посвідчують відповідальних осіб.
Якщо іноземець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП), його необхідно попередньо одержати в порядку, визначеному Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 29.09.2017 р. № 822.
Внесення даних
Пригадаємо: відомості про керівника та бухгалтера зазначають у заяві за формою № 1-ОПН, наведеною в додатку 6 до Порядку № 1588.
Подробиці щодо її заповнення наведено в роз'ясненні з категорії 116.02 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
Ця форма містить відповідні графи для зазначення керівника або представника нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу). Крім того, у формі № 1-ОПН указують особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку.
Під час заповнення може бути зазначено як безпосереднього керівника іноземної компанії (організації) відповідно до її статутних документів, так і представника нерезидента.
Також у формі № 1-ОПН потрібно вказати інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) й номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) й номером паспорта).
На підставі зазначених у формі № 1-ОПН реєстраційних даних щодо керівника (представника) нерезидента та особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, такі особи будуть відображені в інформаційно-телекомунікаційних системах контролюючих органів.
Зміна даних
Саме вказані у формі № 1-ОПН керівник і бухгалтер будуть відповідальними за підписання податкових декларацій платника податків – нерезидента.
Однак після одержання електронного підпису керівник може визначити чи змінити перелік уповноважених осіб, яких наділяють правом підписання, подання, отримання ними документів й інформації через електронний кабінет від імені платника податків.
Тобто "зареєстрований" керівник надалі вже самостійно зможе визначити повноваження зазначених осіб для цілей електронного документообігу між платником податків – нерезидентом і контролюючим органом.
Якщо форму № 1-ОПН подають лише через зміну бухгалтера, тобто з позначкою "Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку", то заповнюють тільки розд. I, III, IV і VIII (див. роз'яснення з категорії 116.02 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Принагідно також нагадаємо, що нерезиденти подаватимуть декларацію з податку на прибуток за 2021 рік за оновленою формою. Водночас за наявності кількох постійних представництв у різних регіонах України нерезидент визначатиме оподатковуваний прибуток окремо щодо кожного такого постійного представництва й окремо складатиме та подаватиме податкову декларацію з податку на прибуток за неосновним місцем свого обліку, за місцезнаходженням таких постійних представництв.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.