Документ:
Узагальнююча податкова консультація щодо тимчасового зупинення перебігу строків надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів щодо подання документації з трансфертного ціноутворення, затверджена наказом Мінфіну від 20.08.2021 р. № 478
Кому читати:
платникам податку на прибуток
Що сталося:
у Мінфіні уточнили порядок тимчасового зупинення перебігу строків надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів щодо подання документації з ТЦУ
У коментованій УПК № 478 зазначено, що зупинення строків надання відповідей на запити ДПС на період дії карантину COVID-19 не поширюється на подання документації з трансфертного ціноутворення. Разом з тим штрафні санкції за порушення термінів її подання, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця, у якому завершується дія карантину, не застосовують.
Останнім часом платники податків зазвичай отримують два види запитів з приводу ТЦУ:
– Запит у межах моніторингу контрольованих операцій;
– Запит від центрального податкового органу безпосередньо на отримання документації з ТЦУ.
На перший випадок поширюється норма пункту 528 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ. Зокрема, установлено, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, установленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), зупиняється перебіг строків, установлених, зокрема, статтями 73 і 78 ПКУ, щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів. Таким чином, надати відповідь на запит, направлений у межах моніторингу контрольованих операцій, платник податків має право після завершення карантину.
Щодо другого випадку, то, незважаючи на те, що з практичного погляду підготовка документації з трансфертного ціноутворення потребує більше часу, ніж підготовка відповіді на запит у межах моніторингу, ПКУ дійсно не встановлено жодних винятків для продовження термінів надання такої документації у зв'язку із запровадженням карантину, адже порядок її надання врегульовано статтею 39 ПКУ.
Водночас Мінфін дійшов справедливого висновку про неможливість застосування штрафних санкцій у разі несвоєчасного надання документації з ТЦУ, оскільки це є порушенням податкового законодавства, яке вчинено в період дії карантину.
Але також варто звернути увагу на те, що у податкового органу залишається право розпочати документальну позапланову перевірку, керуючись пп. 78.1.15 ПКУ, а саме у зв'язку з неподанням платником податків документації з трансфертного ціноутворення. Варте воно того чи ні – вирішувати тільки вам.
1. ПКУ – Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. УПК № 478 – Узагальнююча податкова консультація щодо тимчасового зупинення перебігу строків надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів щодо подання документації з трансфертного ціноутворення, затверджена наказом Мінфіну від 20.08.2021 р. № 478.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.