Коли суб'єкти господарювання починають застосовувати нові цифрові грошові механізми, зокрема такі відомі, як криптовалюта, не потрібно багато часу, щоб усвідомити, що такі транзакції пов'язані з фінансовим ризиком, який не залежить від волатильності (мінливості) ринку. Шахрайство як в Інтернеті, так і на криптовалютній біржі нічим не відрізняється. Саме тому, розглядаючи питання інвестування в різні стартапи та біржові платформи, потрібно усвідомлювати можливість втрати своїх інвестицій, укладених у купівлю криптовалюти.
Під час пошуку компаній і стартапів у сфері криптовалют експерти рекомендують перевірити, чи справді вони працюють на основі блокчейну, адже саме це означає, що відбувається відстеження всіх даних транзакцій. Також слід звернути увагу на наявність надійних бізнес-планів, компанії повинні вказати про свою ліквідність у цифровій валюті та правила ICO, за компанією повинні стояти реальні люди тощо. Тому, якщо досліджуваний стартап не має якихось із цих характеристик, обдумайте своє рішення ще ретельніше. Бо ж криптошахрайство – це не новація 2020/2021 року, адже хоч ринкова капіталізація криптовалют вибухнула саме останнім часом, однак шахрайські схеми застосовують ще від часів появи біткоїна (BTC).
До прикладу, одним із найгучніших нещодавніх шахрайств із криптовалютою стало зникнення засновників найбільшої в Африці біржі криптовалют AfriCrypt із сумою в 3,6 млрд дол. США, що нібито пропали внаслідок масштабного злому, який, як уважають експерти та прокуратура США, був штучним і надуманим.
AfriCrypt заснували два брати Амір і Раїс Каджи (Ameer і Raees Cajee) з Південноафриканської республіки, які привласнили 69 тис. біткоїнів. На момент публікації матеріалу їхнє місце перебування було невідомим. Як повідомляє Bloomberg, перші проблеми почалися ще у квітні 2021 року, коли вартість біткоїна була рекордною (17–18 квітня біткоїн досяг цінового рекорду – понад 64 тис. дол. США за монету). Саме тоді Амір Каджи повідомив інвесторам, що систему зламали. Одночасно керівництво AfriCrypt попросило клієнтів не повідомляти про інциденти юристам й до органів державної влади, оскільки це "сповільнить процес повернення коштів".
А втім, одним із найбільших в історії шахрайств із криптовалютою на сьогодні залишається шахрайська схема 2017 року з OneCoin, яку за підрахунками американської прокуратури оцінено в 4 млрд євро.
Ружа Ігнатова назвалася"криптокоролевою", позиціонуючи себе розробницею нової криптовалюти – OneCoin, що здатна конкурувати з біткоїном та, як наслідок, залучила мільярдні інвестиції. Проте через 2 роки вона зникла. У період від серпня 2014 року до березня 2017 року у OneCoin інвестували 4 мільярди євро з декількох десятків країн, зокрема Пакистану, Бразилії, Норвегії, Гонконгу, Канади та Ємену. Інвестори знайшлися навіть на палестинських територіях. Причому деякі експерти цієї справи зауважують, що цифра може сягати 15-16 млрд євро.
Згадані вище випадки не є поодинокими в історії крипторинку. Зокрема, є менш помітні, але частіші випадки (включно з фішингом електронної пошти (інтернет-шахрайство, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів – логінів і паролів) та шахрайством у соціальних мережах), які трапляються з необережними інвесторами. Міжнародні експерти щодо криптовалютних афер зауважують, що їх кількість у 2020 році проти попереднього року зросла на 40 % до 400000 випадків. Водночас, виходячи з поточного рівня зловмисної активності, яка може свідчити про потенційні шахрайства, у 2021 році прогнозують подальше збільшення їх кількості до 75 %.
Саме тому, щоб допомогти потенційним інвесторам не стати здобиччю криптовалютних шахраїв, у цій статті описано найпоширеніші шахрайські схеми (афери) з криптовалютою. Це допоможе зорієнтуватися в переважно нерегульованих і ще незрілих особливостях діяльності на криптовалютному ринку.
Як працюють шахрайські схеми з криптовалютою
Одним із чинників, які сприяють шахрайству з інвестиціями у криптовалюту, є анонімність того, що транзакції здійснено в межах дозволу блокчейна. Адже шахраї можуть переконати своїх жертв надіслати їм певну кількість криптотокенів, а потім безслідно зникнути у хмарі складного коду.
Є багато типів криптошахрайства – від так званого рагпул (rug pull, що з англійської дослівно перекладається як "витягування коврика"; практика з нарощування вартості створеного токена у граничній межі ліквідності з подальшим різким виведенням коштів, що залишає інших провайдерів з активами, які втратили цінність), який здебільшого трапляється у просторі децентралізованих фінансів (DeFi), до соціальних медіа та шахрайства в соціальній інженерії, які використовують переваги масової психології, щоб змусити інвесторів купувати нібито перспективні токени просто для підвищення їхньої ціни, а потім продажу значної частини такої криптовалюти.
Попри різноманітність схем, які шахраї реалізують на практиці, мета цих шахрайств насамперед така:
– збільшення вартості певного токена, а потім продаж такої криптовалюти необережним інвесторам;
– переконання інвесторів інвестувати, обіцяючи повернути значно більшу суму;
– отримання доступу до гаманця, щоб зняти з нього весь наявний фінансовий ресурс.
Оскільки криптосистема продовжує розвиватися, то й методи, використовувані шахраями, імовірно, також розвиватимуться, але їхня кінцева мета залишатиметься сталою – позбавити інвесторів їхніх важко зароблених грошей.
Як розпізнати шахрайство з криптовалютою
Найкращий спосіб виявити потенційні шахрайські схеми, пов'язані з криптовалютами, – ознайомитися з деякими з найпоширеніших попереджувальних знаків про криптошахрайство. Ці сценарії мають викликати сумнів в інвесторів, якщо їм буде запропонована інвестувати у криптовалюту, зокрема:
– на вебсайті немає облікових даних безпеки, які часто необхідні для безпечного передавання даних. Це включає (але не обмежується) наявність сертифіката Secure Sockets Layer (SSL) і відображення HTTPS замість HTTP – небезпечної версії вебсайту;
– отримання електронного листа, у якому пропонують винагороду або будь-яку іншу форму компенсації від компанії, насамперед якщо лист надходить із невідомого домену, що відрізняється від офіційного вебсайту компанії;
– у соціальних мережах або електронною поштою надходить посилання для реєстрації чи доступу до криптогаманця, але це посилання відрізняється від офіційного вебсайту провайдера;
– отримання винагороди за те, щоб інвестор переконав своїх друзів інвестувати, купувати або іншим чином здійснювати операції з компанією чи приватною особою, яка просуває токен або певний блокчейн-проєкт;
– пропозиція взяти участь у першій пропозиції монет, чиї інвестори є невідомими сторонами без профілів у соціальних мережах, посилань чи бізнес-стратегій;
– прохання надати PIN-код гаманця, приватні ключі та іншу подібну конфіденційну інформацію для оплати певного товару чи послуги, що придбані в Інтернеті.
Хоч це лише деякі з багатьох попереджувальних сигналів, які можуть допомогти інвесторові визначити потенційні шахрайські схеми та методи, використовувані злочинцями для обману інвесторів, проте обізнаність із ними може значно зменшити ймовірність потрапляння на такі шахрайські схеми. Водночас офіс Комісії із цінних паперів та бірж США з освіти та захисту інвесторів (SEC Office of Investor Education and Advocacy) рекомендує трейдерам та інвесторам уважно перевіряти можливості інвестування, які пропонують вебсайти, що рекламують свої послуги з криптовалюти. Деякі з них можуть містити т. зв. червоні прапори ("red flags") шахрайської діяльності, включаючи обіцянки високої інвестиційної віддачі та низького фінансового ризику.
Сім найпоширеніших шахрайських схем із криптовалютою
Попереджений – значить, озброєний, тому, щоб допомогти потенційному інвесторові захистити себе, проаналізуймо, як деякі з найпоширеніших методів шахрайства працюють на практиці.
№ 1 – шахрайство в соціальних мережах
Афера в соціальних мережах може бути реалізовувана по-різному. Наприклад, шахрай може спробувати видати себе за знаменитого, відомого представника криптофінансового простору або будь-яку іншу особу, чий авторитет може бути досить обґрунтованим, щоб змусити вважати, що пропозиція є законною. Ба більше, вони можуть зайти навіть із реального профілю цього представника в соціальних мережах, зламавши його, як це, до прикладу, сталося минулого року, коли хакер отримав доступ до акаунту кількох відомих осіб, включаючи Джеффа Безоса, Барака Обаму та Ілона Маска, і використав ці акаунти, щоб звернутися до їхніх друзів у соцмережі та підписників із проханням надіслали певну суму криптоактивів в обмін на більшу виплату.
№ 2 – шахрайства соціальної інженерії
Сучасні можливості соціальних медіа щодо формування думки людей іноді недооцінюють, зокрема коли йдеться про шахрайство з інвестиціями. Інвестори можуть потрапляти під вплив інвестувати в псевдоможливості, які вже визнала й застосовує відносно велика група людей. Власне, саме так і працює цей тип шахрайства. У шахрайстві із соціальної інженерії шахрай керуватиме кількома обліковими записами в соціальних мережах, які використовуватимуть для перевірки проєкту, інвестиційної ідеї, початкової пропозиції монет або певної послуги, пов'язаної з криптографією, щоб змусити реальних людей вкласти в неї свої гроші. Більшість із цих рахунків є підробленими, але інвестори не усвідомлюють узгодженого характеру шахрайства, поки не стає запізно.
№ 3 – нерегульовані афери під час обміну криптовалюти
Кількість криптовалют постійно зростає відтоді, як біткоїни (BTC), ethereum (ETH) та інші криптопроєкти почали здобувати популярність. Станом на 01 серпня 2021 року на CoinMarketCap було зареєстровано 390 криптовалютних бірж. До найбільших криптовалютних бірж на підставі цілодобового обсягу, за даними Statista.com, передусім належать: Binance, Tokocrypto, Upbit, ZG.com, Tokencan та OKEx.
Однак поряд із численними перевіреними криптовалютними біржами, які виявилися законними й отримали схвальні відгуки як авторитетні в межах торгівлі криптовалютами, є і криптовалютні біржі, які були учасниками інцидентів, пов'язаних із викраденням коштів і нібито зламами систем, що призвело до багатомільйонних збитків для інвесторів. Наприклад, у 2017 році одну з таких підроблених криптовалют виявила влада Південної Кореї. BitKRX було створено і представлено як гілку криптовалюти найбільшої та законної південнокорейської платформи Korea Exchange (KRX). Скориставшись доброзичливістю KRX, BitKRX змусив повірити у проєкт інвесторів, які врешті-решт втратили свій фінансовий ресурс.
У більшості випадків криптовалютні біржі, які вибухнули, були тими, де не вистачало регуляторного контролю, якому підлягають більшість традиційних брокерських компаній. Через це інвестори мають бути обережні щодо внесення коштів на біржі, не контрольовані активно юрисдикціями вищого рівня, як-от Велика Британія, США, Японія чи Австралія.
№ 4 – шахрайство з електронною поштою
Попри те, що більшість може не потрапити на звичайний спам, відфільтровуваний щодня Gmail та іншими поштовими службами, методи шахрайства з електронною поштою стали досконалішими й охоплюють фішингові шахрайства з криптовалютою, за допомогою яких шахрай намагається отримати конфіденційні облікові дані доступу інвестора до гаманця або облікового запису криптовалюти, скеровуючи їх для входу до своїх облікових записів через "вебсайти-самозванці".
№ 5 – шахрайство з ICO – Initial Coin Offering (первинне розміщення токенів)
Шахрайські схеми з ICO прагнуть зібрати гроші від групи інвесторів у вигляді цінних токенів, як-от біткоїн (BTC) або ethereum (ETH), щоб потім зникнути разом із грішми. Хоч більшість цих схем було реалізовано під час "золотих днів" біткоїна, а саме у 2017–2018 роках, шахраї їх усе ще можуть досить активно застосовувати й у наш час. Наприклад, шахрай може звернутися до потенційного інвестора з пропозицією, пов'язаною із запуском певного токену або блокчейн-проєкту, який потребує фінансування на стадії розробки. В обмін на це інвестор отримає певну кількість токенів проєкту за дуже низькою ціною з обіцянкою, що ці токени зростуть у вартості після запуску проєкту. Однак злочинці, які просувають такі проєкти, зрештою зникають з усім інвестованим ресурсом.
№ 6 – криптоінвестиційні фонди
У традиційному фінансовому секторі діяльність інвестиційних менеджерів має бути законодавчо врегульована. Наприклад, у США кожного керуючого фондом має регулювати Комісія із цінних паперів і бірж (The United States Securities and Exchange Commission – SEC), що допомагає забезпечити фінансову безпеку, тримаючи менеджерів-шахраїв у страхові перед законом. Проте, як свідчить практика, ринок криптовалюти не дотримується цих правил, оскільки, на відміну від фіатних валют, криптовалюту фінансові регулятори відстежити не можуть. Як наслідок, багато інвесторів втратили значні гроші, інвестуючи в грошових менеджерів, які обіцяють двозначну прибутковість. Хорошим прикладом був BitConnect. На своєму піку вартість компанії оцінювали у понад 2,6 млрд дол. США. Інвесторам обіцяли 40 % щомісячної прибутковості. Це означало, що перші інвестори, які вклали 1000 дол., через три роки очікували стати мільйонерами, але компанію закрили у 2018 році, а інвестори залишилися ошуканими.
№ 7 – шахрайство у хмарному майнінгу (щодо підтримка роботи мережі біткоїн чи іншої криптовалюти за винагороду у вигляді токенів)
Для майнінгу біткоїнів потрібне дороге обладнання. Наприклад, найдешевша нова машина для майнінгу від Bitmain коштує понад 250 дол. США. Більш досконалі майнери продають за понад 10000 дол. США. Оскільки більшість не може дозволити собі ці машини, то поширеною є практика залучення компаній із хмарного майнінгу. Інвестори платять цим компаніям т. зв. абонплату в обмін на біткоїни. Хоч є справжні компанії з хмарного майнінгу, багато з них працюють незаконно. Хорошим прикладом був Hashflare, який закрився у 2018 році, а клієнти втратили мільйони доларів.
Як уникнути шахрайства з криптовалютою?
Знання та розуміння того, як працюють найпоширеніші криптоафери та які методи злочинці використовують найбільш часто для крадіжки грошей в інвесторів, – це перший крок для їх уникнення.
Однак є й інші запобіжні заходи, яких інвестори можуть вжити задля додаткового захисту від того, щоб не стати жертвою цієї діяльності, а саме:
– уникайте спілкування з невідомими особами в соціальних мережах, які можуть рекламувати певний проєкт, без попередньої перевірки їх ідентичності та того, чи є вони тими, за кого себе видають;
– заблокуйте та позначте як спам листи з невідомих електронних адрес, які запитують конфіденційну інформацію про гаманець або надають можливість за неперевіреним посиланням отримати доступ до облікового запису криптообміну;
– робіть власну ретельну перевірку будь-якого пропонованого проєкту або проєкту, у якому хочете взяти участь (наявному чи новому). Передусім потрібно дослідити такі питання:
• хто є членами команди розробників;
• хто підтримує проєкт (інституційна участь);
• який досвід роботи розробників;
– обміркуйте участь у первинних пропозиціях обміну (initial exchange offerings – IEO), що є проєктами, які просувають через офіційні та регульовані обміни;
– зберігайте інформацію про гаманець безпечно (приватні ключі) і не повідомляйте таку інформацію нікому, оскільки це може полегшити стороннім особам доступ до наявних фінансових ресурсів;
– вкладайте лише ті гроші, які можете дозволити собі витратити. Навіть якщо торгуєте або інвестуєте в законні проєкти, слід пам'ятати, що система криптовалют все ще відносно незріла, а рівень мінливості дуже високий. Це означає, що інвестор може втратити значну частину своїх грошей, якщо не використовуватиме належні процедури управління фінансовими ризиками для захисту своїх інвестицій від різкого падіння.
Отже, система криптовалют ще досить молода і значною мірою не врегульована. Це відкриває можливості для злочинних намагань обдурити інвесторів за допомогою різних схем і методів, які мають на меті отримати доступ до гаманців або витягнути їх важко зароблені гроші, обіцяючи привабливі, але нереальні прибутки. Проте це не робить криптовалюту менш привабливим інвестиційним інструментом, але це повинно спонукати інвесторів дізнаватися більше про те, як працюють такі шахрайські схеми та як їх можна проактивно уникати.
Якщо ви шукаєте безпечний і надійний спосіб торгівлі криптовалютами, але не готові обрати надійну криптовалютну біржу та гаманець для зберігання монет, можна розпочати з контрактів на різницю цін (Contract For Difference – CFD), адже це найвигідніший інструмент на біржах, що дає змогу швидко заробити за мінімуму вільних грошей і не обтяжує учасників майновими правами. Переважну кількість біржових угод укладають саме за схемою CFD. Тож торгівля криптовалютами через CFD із повністю регульованим брокером, як-от Capital.com, дає численні можливості спекулювати на коливаннях цін на криптовалюти. Оберіть криптовалюту, якою хочете торгувати, відстежуйте її ціну в реальному часі та визначайте найкращі рівні для участі в торгівлі.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.