Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Міжнародна технічна допомога: оформлення й оподаткування

Попри те, що головною метою підприємництва є отримання прибутку, суб'єкти господарювання можуть здійснювати й некомерційні операції. Та чи буде це допомога іншим, чи отримання підтримки від зовнішніх партнерів – усе одно такі операції слід належним чином оформити, відобразити в обліку та визначитися з оподаткуванням. Сьогодні поговоримо про ці аспекти в межах договорів міжнародної технічної допомоги (далі – МТД).

Як ідентифікувати МТД

Процедуру залучення, реєстрації, використання й моніторингу МТД та акредитації виконавців регламентує Порядок № 153.

Відповідно до Порядку № 153 виконавцем проєкту в межах МТД є будь-яка особа (резидент або нерезидент), яка уклала письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проєкту (програми).

Проєкти (програми), включені до щорічних програм у межах МТД, підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на отримання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством і міжнародними договорами України.

Державну реєстрацію проєкту (програми) має бути підтверджено реєстраційною карткою проєкту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153.

У реєстраційній картці проєкту (програми) МТД здійснюють запис, який містить:

посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;

підтвердження наявності плану закупівлі;

зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі, та перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.

Одночасно з видачею реєстраційної картки проєкту (програми) МТД роблять відповідний запис в єдиному реєстрі проєктів, що реалізуються в Україні з використанням ресурсів міжнародних фінансових організацій і МТД, та розміщують план закупівлі на офіційному сайті Мінекономрозвитку (крім інформації, що становить комерційну таємницю).

Як підтвердити право на застосування пільги з ПДВ

Право на звільнення від ПДВ операцій з постачання в межах проєкту МТД підтверджують копіями:

реєстраційної картки проєкту, у межах якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг;

плану закупівлі;

контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг (у якому зазначають, що закупівля здійснена коштом проєкту МТД і відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).

Такі копії платники ПДВ зберігають в окремій справі, їх має бути засвідчено печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту.

Також учасники проєкту для підтвердження права на пільгу з ПДВ повинні щомісяця до 20 числа подавати до податкової за місцем реєстрації інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153.

Саме такий алгоритм підтвердження радять і податківці (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 101.12 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Як оподатковують ПДВ гранти в межах МТД

У разі дотримання умов, передбачених Порядком № 153, операції з постачання товарів/послуг у межах проєкту МТД у розрізі затвердженого плану закупівлі, які придбавають за рахунок МТД, у тому числі у вигляді грантів, звільняються від оподаткування ПДВ (п. 197.11 ПКУ). Під час здійснення таких операцій постачальник повинен скласти виконавцю проєкту МТД податкову накладну, яка підлягає реєстрації в ЄРПН.

При цьому якщо кошти, які платник податку отримує у вигляді гранту, є оплатою вартості товарів/послуг, які постачаються (у т. ч. третім особам), то в разі їх отримання платник податку повинен включити їх до бази оподаткування ПДВ, скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 101.16 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Якщо отримані у вигляді гранту кошти не є оплатою вартості товарів/послуг, які постачаються (у т.ч. третім особам), то їх не включають до бази оподаткування ПДВ, і в разі їх отримання платник не складає податкову накладну.

Як оподатковують МТД субпідрядники

У разі якщо придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проєкту, здійснює виконавець проєкту МТД у платника ПДВ, який є субпідрядником у межах проєкту МТД та/або таким субпідрядником у інших платників ПДВ, та відбувається в межах граничної суми, передбаченої у плані закупівлі, то операції з постачання таких товарів/послуг звільняються від оподаткування ПДВ, а в договорі на таке постачання ціну таких товарів/послуг має бути вказано "Без ПДВ".

При цьому якщо придбані виконавцем проєкту МТД або субпідрядником товари/послуги, за якими суми податку було включено до складу податкового кредиту, призначено для використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до п. 197.11 ПКУ, або частково в оподатковуваних ПДВ і частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, то у такого платника податку обов'язку щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за правилами, визначеними п. 198.5 або п. 199.1 ПКУ, не виникає (див. ІПК від 21.05.2021 р. № 1980/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Як пільгується МТД з податку на прибуток

Безпосередню пільгу з податку на прибуток передбачено лише для спеціальної програми "Укриття" (п. 142.3 ПКУ). У разі порушення вимог щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання з цього податку за результатами податкового (звітного) періоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану відповідно до ПКУ (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 102.19 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Однак платник податку на прибуток підприємств може відкоригувати фінансовий результат до оподаткування та, відповідно, не враховувати під час визначення суми податкових зобов'язань за звітний період суми:

доходу у вигляді бюджетних грантів, отриманих від їх надавачів, визначених КМУ (наразі перелік очікує на затвердження) відповідно до пп. 140.4.8 ПКУ;

витрат, пов'язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту, понесених за рахунок таких грантів (але не більше суми таких грантів) за пп. 140.5.16 ПКУ.

Відповідно, для застосування цих положень податківці наполягають на дотриманні двох умов одночасно (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 102.12 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)):

відповідність цільової допомоги у вигляді коштів або майна, наданої платнику податку, умовам визначення гранту (пп. 14.1.2771 ПКУ, зокрема цільове спрямування, безоплатність, безповоротність, за рахунок бюджетних коштів або коштів МТД для реалізації чітко визначеної програми або проєкту тощо), та

надання такої цільової допомоги особою, включеною до переліку надавачів бюджетних грантів.

Як оподатковують МТД фізособи

Дохід у вигляді бюджетного гранту на користь фізособи не оподатковують (п. 170.7 ПКУ), але за умов цільового використання коштів (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 103.02 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

У разі якщо отримувач вчинив порушення цільового використання гранту, платник податків зобов'язаний відобразити його суму у складі річного оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік і подати Декларацію про майновий стан і доходи.

Якщо грант повертають у році його отримання, про це слід повідомити податкову і Декларацію можна не подавати. Якщо повернення гранту здійснюють у наступному році, раніше задекларовану суму отриманого гранту можна відкоригувати. Для цього подають уточнену Декларацію і документи, що підтверджують факт повернення. Відповідно, це дасть змогу відкоригувати й суму ПДФО до сплати.

Якщо ж грант отримує ФОП на єдиному податку, його суму не включають до підприємницького доходу, але такий дохід оподатковують за загальними правилами, установленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб (див. роз'яснення ДПСУ з категорії 107.01 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ