Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: хто та як подає з 2021 року

Подання Повідомлення є обов'язковим для всіх платників, які здійснювали контрольовані операції у звітному періоді, навіть якщо вони не входять до складу МГК.

У 2021 році на вітчизняний бізнес чекає нова форма податкової звітності з трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ) і вже незабаром настає термін подання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК). Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані до 1 жовтня 2021 року подати Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення про МГК, Повідомлення).

Незважаючи на те, що звітна дата зовсім близько, чимало платників податків ставлять собі велику кількість запитань і відчувають певну невизначеність. Кого вважати членом МГК? Якщо ми є складовою МГК, то як правильно визначити, хто є нашою материнською компанією? Чи збігаються наші уявлення про МГК із баченням податківців? Як правильно визначити, які компанії є учасниками МГК та чиї фінансові результати слід включати до консолідованої звітності?

Усі бухгалтерські справи в порядку із LIGA360. Електронна звітність, перевірка контрагентів та вся інформаційно-правова база для впевненої роботи. Переконайтеся в надпотужних можливостях самі – замовляйте рішення LIGA360:Бухгалтер.

Що таке МГК та як визначити, чи входить ваша компанія до такої групи

Для початку проаналізуємо визначення, яке пропонує ПКУ для цілей статті 39. Під міжнародною групою компаній розуміють сукупність юридичних осіб, які є податковими резидентами різних країн, пов'язаних за критеріями володіння або контролю та стосовно яких обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою в разі, якщо акції однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі. Складне визначення, чи не так?

На перший погляд, для груп компаній, які готують консолідовану фінансову звітність, усе зрозуміло: є материнська (холдингова) компанія, є консолідований дохід за попередній звітний період – усе. Що ще потрібно для заповнення Повідомлення? Але не все так просто, як здається.

Розглянемо ситуацію: компанія входить до МГК, група готує консолідовану звітність, але виявляється, що над материнською компанією групи є ще одна (її материнська компанія). У Повідомленні ви б мали зазначати саме головну материнську компанію, а не субхолдинг. Чи доведеться сплачувати штраф за надання недостовірної інформації? Підстави для штрафу, безумовно, виникають.

Для того щоб такої ситуації не сталося, платнику податків, який є учасником МГК, необхідно правильно визначати материнську компанію. Як це зробити? Потрібно звернутися до визначення в ПКУ – і ми побачимо, що, окрім того, що материнська компанія "очолює" МГК і володіє корпоративними правами інших компаній групи, її фінансова звітність не має підлягати включенню до консолідованої звітності жодної іншої юридичної особи у складі міжнародної групи. Тобто, коли є ситуація, що певний бізнес-сегмент консолідується під субхолдинг, а декілька субхолдингів – у холдинг, материнською компанією групи є верхній холдинг.

Інший приклад, коли ваш бенефіціарний власник складає комбіновану звітність щодо двох окремих холдингів. Перше бажання – подати Повідомлення, до якого включити інформацію щодо обох холдингів, які належать бенефіціару, на основі комбінованої, а не консолідованої звітності. При цьому обидва холдинги об'єднані в одну звітність виключно задля інтересів вашого власника. І тут також помилка – ви включили зайвих учасників. Адже якби акції компанії котирувались на одній із бірж, тоді вимоги до консолідації можна застосовувати окремо до кожного холдингу. У такому разі консолідацію слід здійснювати на рівні верхнього холдингу, а не бенефіціарного власника. Чи розцінюватиметься така ситуація як недостовірне подання інформації – ми не знаємо, але вважаємо, що краще глибше розібратись у власній структурі та критично оцінити вашу позицію в МГК та МГК в цілому.

І тут виникає наступне запитання. Виявляється, що відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) існують різні методи консолідації. Який метод консолідації мається на увазі для цілей ПКУ? На нашу думку, це та консолідація, яка включає компанії-учасників за двома сценаріями: контролю або участі. За сценарієм повної консолідації інвестор контролює 50 % акцій "доньки" та повністю включає в консолідацію таку компанію. За методом участі в капіталі інвестор володіє від 20 до 50 % акцій і включає тільки результат "доньки" до звітності. Якщо ж інвестор володіє менш як 20 % акцій, ми також віднесемо його до консолідації? Наразі ми не маємо роз'яснень від податкової стосовно цього питання, але наше розуміння таке: у 2020 році було збільшено поріг для визнання осіб пов'язаними через володіння однією особою корпоративними правами іншої юридичної особи з 20 % до 25 %. Тому, виходячи з останніх змін до ПКУ та вимог МСФЗ, ми розуміємо, що поріг входження до МГК для цілей ПКУ розпочинається в разі досягнення 25 % прямої або опосередкованої частки володіння материнською компанією в капіталі платника податку.

У будь-якому разі ми радимо вже зараз розпочати комунікації з вашим хед-офісом, топменеджментом і відповідальними особами за підготовку МСФЗ-звітності й обговорити зазначені вище та інші нюанси.

Чи існують МГК без консолідованої звітності

А якщо група не готує консолідовану звітність? Чи існує МГК у такому випадку? Відсутність консолідованої фінансової звітності не свідчить про відсутність МГК. Оскільки у визначенні ПКУ зазначено, що компанії утворюють МГК тоді, коли "підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі". Компанія входить до МГК, якщо в структурі є холдингова компанія та хоча б один нерезидент, або, скажімо, якщо компанією володіє нерезидент, то вона вже є складовою МГК.

У разі подання Повідомлення різними платниками, які входять до однієї МГК, платникам податку необхідно синхронізувати дані, оскільки різні компанії однієї групи повинні зазначати в Повідомленні ту саму материнську компанію та МГК.

Звертаємо вашу увагу, що подання Повідомлення є обов'язковим для всіх платників податків, які здійснювали контрольовані операції у звітному періоді, навіть якщо вони не входять до складу МГК. Важливим також є те, що українські компанії, які хоча й належать до міжнародних груп компаній, але не здійснюють контрольованих операцій, не повинні подавати Повідомлення про участь у міжнародній групі.

Як правильно підготувати Повідомлення для подання

Отже, щоб правильно підготувати Повідомлення, платнику податків вже зараз необхідно:

• поінформувати керівництво груп компаній, до яких вони належать, про набрання чинності новими положеннями ПКУ;

• запитати у головного офісу, відповідальних за підготовку МСФЗ-звітності, топменеджменту та ін., які компанії входять до складу групи та хто є материнською компанією (отримати повну структуру групи);

• визначити, чи є контроль або істотний вплив материнської компанії над платником;

• визначити або отримати консолідований оборот (виручку) групи за 2019 рік;

• скласти Повідомлення й подати його до ДПС України до 1 жовтня 2021 року;

• розпочати підготовку Майстер-файлу групи (МГК, які мають консолідований дохід більш як 50 млн євро).

Сподіваємось, що подання Повідомлення пройде для вашого бізнесу легко і без суперечок із контролюючими органами.

Ірина Болтянська,

старша консультантка практики трансфертного ціноутворення A1 Consulting

Джерело: https://a1.consulting/

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ