Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Посередництво нерезидента між резидентами

Як оподатковуватимуться операції в рамках посередницького договору з нерезидентом

Податківці спробували розібратися з податковими наслідками укладення агентського договору між резидентом та нерезидентом.

Зокрема, в ситуації коли резидент – платник ПДВ планує здавати власні електричні самокати в оренду фізичним особам на митній території України через агента – нерезидента. Агент також буде отримувати замовлення від фізичних осіб через інтернет-платформу та грошові кошти через платіжну інтернет-систему, які йому належать. За підсумками звітного періоду агент звітуватиме принципалу та перераховуватиме отримані від фізичних осіб грошові кошти за оренду електричних двоколісних самокатів за вирахуванням агентської винагороди.

Очима податківців ПДВ-наслідки даного формату співпраці резидента-принципала та нерезидента-агента будуть наступними.

Резидент-принципал, як безпосередній постачальник послуг із оренди електричних самокатів покупцю (фізичній особі), зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за правилом "першої події":

• на дату фактичного перерахування нерезидентом грошових коштів, що отримані від покупця, на розрахунковий рахунок резидента;

або

• на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання принципалом-резидентом послуг покупцю.

На дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, визначених на дату однієї із зазначених подій, що відбулася раніше, за операцією з постачання послуг із оренди електричних самокатів покупцю (фізичній особі) принципалом повинна бути складена податкова накладна.

Операція нерезидента-агента з постачання посередницьких (агентських) послуг, пов'язаних із наданням послуг із оренди електричних самокатів, резиденту-принципалу є об'єктом оподаткування ПДВ, оскільки місце постачання таких послуг визначено на митній території України.

За операцією нерезидента-агента з постачання резиденту-принципалу посередницьких (агентських) послуг, принципал як податковий агент такого нерезидента (агента) зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за правилом "першої події", залежно від того, яка з подій відбулася раніше, а саме:

• на дату оплати принципалом посередницьких (агентських) послуг, отриманих від нерезидента (агента);

або

• на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання нерезидентом (агентом) посередницьких (агентських) послуг принципалу.

Також за такою операцією принципал зобов'язаний скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є для принципала підставою на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Суми податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ підлягають одночасному декларуванню у податковій декларації з ПДВ за відповідний звітний період, в якому їх сформовано.

При цьому база оподаткування ПДВ за такою операцією визначається, виходячи із суми агентської винагороди, що отримується нерезидентом (агентом) у межах та на умовах агентського договору.

Додатково у відомстві зауважили, якщо покупець (фізична особа), використовуючи у мережі Інтернет платіжний застосунок агента, замовив у резидента-принципала послугу із оренди електричного самокату, розрахунок за яку здійснив через платіжну систему агента із застосуванням ЕПЗ, (інтернет-еквайринг), то така операція має здійснюватися із обов'язковим застосуванням принципалом, як постачальником послуги, РРО та/або ПРРО та направленням покупцю (фізичній особі) електронного розрахункового документа встановленої форми на повну суму поставленої послуги.

Джерело: ІПК ДПСУ від 04.12.2020 р. № 4981/ІПК/99-00-05-06-02-06

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ