Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Нерезиденти: гайд роз'ясненнями податківців

З огляду на значні корективи в податковому законодавстві та національні особливості нормотворчості, корисно час від часу ознайомлюватися з трактуванням податківцями певного питання. Сьогодні пропонуємо оглянути позиції фіскалів щодо операцій із нерезидентами.

Податкова реєстрація нерезидента

Якщо нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив (акції чи корпправа) в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні, він зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах, причому не пізніше від дати здійснення першої оплати за інвестиційний актив, що придбавається.

Також нерезидент-набувач повинен утримати податок із прибутку від відчуження інвестиційного активу, виплаченого на користь іншого нерезидента, за ставкою в розмірі 15 % та за його рахунок, задекларувати й перераховувати до бюджету України податок під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країною резиденції особи, на користь якої здійснюють виплату, що набули чинності.

Як здійснюють узяття на облік такого нерезидента-покупця та в якому контролюючому органі – цим питанням присвячено відповідне роз'яснення.

Також податківці нагадують, що стати на облік у контролюючих органах повинні нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або які належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи. До реєстрації як платники податків (у тому числі податку на прибуток підприємств) відповідних нерезидентів платниками таких податків залишаються постійні представництва нерезидентів, які були зареєстровані платниками податків у періодах до 01 січня 2021 року. Перевірки щодо дотримання цієї вимоги контролери планують розпочати з липня 2021 р.

Щодо прийняття нерезидентом рішення про припинення господарської діяльності через постійне представництво податківці зауважують, що знятися з обліку в контролюючих органах можна лише після відчуження нерухомого майна та/або закриття всіх рахунків у банках та інших фінансових установах України та/або закриття на території України відокремлених підрозділів та за умови відсутності на території України інших об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

А ось щодо того, як діяти підрозділу нерезидента, який обліковується в контролюючому органі як платник податку на прибуток і прийняв рішення про нездійснення господарської діяльності, податківці радять таке. Відокремлений підрозділ нерезидента, який відповідає поняттю постійного представництва нерезидента, у разі прийняття рішення про припинення господарської діяльності через постійне представництво подає до контролюючого органу повідомлення про припинення господарської діяльності в довільній формі, здійснює розрахунки з бюджетом із податку на прибуток та інших податків і зборів, подає до контролюючого органу, у якому перебуває на обліку, за останній податковий період розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів і звіт про утримання та внесення до відповідного бюджету встановлених податків.

До речі, стати на облік у контролюючих органах потрібно й нерезидентам (іноземним юридичним компаніям, організаціям), які придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні. Зареєструватися необхідно за місцезнаходженням нерухомого майна – роз'яснюють у головному податковому відомстві.

Виплата нерезиденту доходів

За загальним правилом доходи нерезидента з джерелом їх походження з України оподатковують податком на доходи нерезидента. У загальному випадку ставка податку становить 15 %. На це також звертають увагу фіскали у своїй роз'яснювальній роботі.

Так, перелік оподатковуваних доходів визначено в п. 141.4 Податкового кодексу. Про це мають пам'ятати й підприємці, у тому числі спрощенці, які співпрацюють із нерезидентами.

Щодо виплат нерезидентам платники податків повинні заповнювати стосовно кожного нерезидента, якому виплачують такі доходи, додаток ПН і подавати його (їх) до контролюючих органів разом із декларацією з податку на прибуток. За роз'ясненням фіскалів стосується це й доходу, звільненого від оподаткування згідно з нормами міжнародного договору.

Звітуючи про виплату нерезидентам, варто взяти до уваги й нагадування про те, що поле "Код нерезидента в країні резиденції" додатка ПН до декларації заповнюють за наявності інформації про код нерезидента; якщо ж немає такої інформації, поле заповнюють із прокресленням.

Принагідно в податковому відомстві звертають увагу на те, що застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволено тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 Податкового кодексу.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ