Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Трансфертне ціноутворення: огляд індивідуальних податкових консультацій ДФС

Щодо подання повідомлення про участь компанії у міжнародній групі

Державна податкова служба України (далі – ДПС) в індивідуальній податковій консультації від 16.01.2021 р. № 210/ІПК/99-00-21-02-02-06 роз'яснила порядок подання повідомлення про участь компанії у міжнародній групі.

Законом України від 16.01.2020 р. № 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" у ПКУ введено нове поняття для цілей ст. 39 – міжнародна група компаній.

Міжнародна група компаній – дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі (пп. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПКУ платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 01 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).

Інформацію, яку має містити Повідомлення, визначено пп. 39.4.2.2 пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПКУ.

Форму та порядок складання Повідомлення затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Станом на кінець 2020 року на веб-сайті Міністерства фінансів України було опубліковано три проєкти наказів щодо звітності з трансфертного ціноутворення, один з яких стосується затвердження форми та Порядку заповнення Повідомлення.

Згідно з п. 53 підрозділу 10 розділу XX ПКУ норми п. 39.4 ст. 39 ПКУ щодо подання платниками податків Повідомлень вперше застосовуються у 2021 році за 2020 рік.

У частині зобов'язання подавати повідомлення про іноземну компанію як контрольовану компанію, то відповідно до Закону України від 17.12.2020 р. № 1117-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об'єктів оподаткування" вказана норма набуде чинності тільки 01.01.2022.

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції

ДПС в індивідуальній податковій консультації від 18.01.2021 р. № 216/ІПК/99-00-21-02-02-06 повідомила про порядок застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції (далі – Звіт про КО) за звітний період з 01.01.2019 по 31.12.2019.

За загальними правилами, відповідно до абз. 1 пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПКУ платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 01 жовтня року, що настає за звітним, зокрема, Звіт про КО. Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності передбачено ст. 120 ПКУ.

Поряд із цим п. 521 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ визначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, установленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

• порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

• відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

• порушення вимог законодавства в частині:

– обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

– цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

– обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

– здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, пального;

– здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

– порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, установленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

При цьому Законом України від 13.05.2020 р. № 591-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не скасовується обов'язок платника щодо подання Звіту про КО або перенесення термінів його подання.

Отже, до платників податків, які подали Звіт про КО за податковий (звітний) 2019 рік у термін по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, установленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції, передбачені п. п. 120.3 та 120.6 ст. 120 ПКУ, не застосовуються.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ