Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
У 2021 році інтерес до інвестицій і далі зростатиме з урахуванням етики та ESG-факторів: висновки експертів

У 2020 році, попри песимістичні прогнози, ринки капіталу не зазнали кризи довіри, а, навпаки, кількість інвесторів значно зросла. Куди рухається ринок і які його актуальні тренди – саме це обговорювали представники ринку на вебінарі, проведеному CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID "Проект трансформації фінансового сектору".

Чи вплинула коронакриза на довіру до фахівців з інвестицій?

На початку минулого року МВФ прогнозував, що пандемія коронавірусу спровокує глобальну рецесію у 2020 році, яка буде гірша за ту, що сталася через фінансову кризу 2008 – 2009 років. Однак наприкінці року стало зрозуміло, що пандемія коронавірусу не завдала шкоди ринкам капіталу. "Криза виникла не в середині фінансового сектору, а як відповідь на проблеми у сфері охороні здоров'я та соціальній сфері. Історики будуть згадувати 2020 рік як приклад рішучих фіскальних та монетарних дій урядів для вирішення соціальних та економічних проблем", – зазначила Наталія Шпигоцька, CFA, член правління, CFA Society Ukraine та аналітик Dragon Capital.

Згідно з опитуваннями Асоціації CFA Society Ukraine, українські фахівці із фінансів та інвестицій не відчули у 2020 році зниження довіри з боку споживачів порівняно з 2019-м (41 % респондентів). Водночас 64 % респондентів опитування переконані, що довіра до фінансистів залежить від добробуту країни, а під час економічних криз довіра падає. Однак саме коронакриза не вплинула на довіру, у чому впевнені 55 % респондентів.

"Кризи 2008 і 2020 років – фундаментально різні. У 2008 першопричинами були боргове навантаження, неплатежі на ринку іпотеки, непрозорість позабіржових деривативів. За 12 років потому світ зробив важливі кроки з удосконалення регуляторного законодавства, та й сам ринок суттєво розвинувся. Послаблення у монетарній політиці стримали світовий ринок капіталу від падіння, навіть стимулювали зростання. Розвиток технологій дозволяє ринку швидко реагувати на усі події, а роздрібному інвестору легко брати участь у торгівлі акціями та іншими інвестиційними інструментами", – наголосив Тимур Хромаєв, голова НКЦПФР.

Чи вплинула коронакриза на попит на інвестиційні послуги?

Попит на інвестиційні послуги зростав глобально завдяки розвитку сучасних сервісів із низькими витратами на трейдинг, таких як Robinhood. За оцінками Citadel Securities (США), у липні 2020 р. саме роздрібні інвестори відповідали за 20 % операцій усього ринку. Водночас в Україні за останні кілька років зросли інвестиції роздрібних інвесторів в ОВДП. І хоча частка таких інвестицій ще незначна, але те, що їх дохідність уже конкурує з депозитами, свідчить, що попит зростатиме. "Позитивним також у 2020 році було те, що не відбулось суттєвого відтоку депозитів з банківських рахунків на противагу кризі 2014 – 2015. Це говорить про те, що довіра до банківської системи України відновилась відтоді", – додала Наталія Шпигоцька, CFA.

Протягом останніх кількох років ми бачили посилення інтересу до інвестиційних продуктів у всіх регіонах України.

"Природно, що на початку року з боку клієнтів спостерігалося занепокоєння, однак згодом кількість клієнтів не тільки не зменшилась, а й збільшилась. Так, ця криза була болюча для інвесторів, але є позитив у тому, що вона підштовхнула ринок до розвитку. Ми бачимо значний попит на дистанційні канали обслуговування та дистанційне укладання угод, тож сподіваємось на допомогу регулятора у врегулюванні цього питання найближчим часом", – наголосив Григорій Овчаренко, керуючий активами ICU.

Зростає запит на освіту з питань інвестицій

Улітку 2020 р. CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору" запустила на онлайн-платформі Prometheus безкоштовний освітній курс "Основи фінансів та інвестицій", створений за матеріалами всесвітньовідомого курсу CFA Institute Investment Foundations. "Лише в перший місяць на курс зареєструвалося понад 10 тисяч слухачів, що перевищило наші оптимістичні прогнози", – пригадує Олексій Соболев, CFA, президент CFA Society Ukraine.

Розвиток фінсектору потребує як розвитку попиту, так і пропозиції нових фінансових інструментів. "Здебільшого українці зараз користуються стандартними банківськими продуктами, а купівля ОВДП уже вважається прогресивним інвестуванням. А деривативні контракти, фінтехпродукти, інвестиційні рекомендації на базі штучного інтелекту, довгострокові пенсійні рахунки чи пенсійні відрахування в фонди, онлайн-інвестиції в закордонні активи – це все може стати викликом і можливістю як для індивідуальних клієнтів у майбутньому, так й інвестиційних професіоналів", – зазначив Володимир Кузьо, керівник напряму небанківських фінансових установ проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Для стійкого та безпечного формування попиту українців на інвестиції важливі три речі:

• упорядкування знань про основи інвестицій;

• розуміння клієнтами ризиків і переваг використання фінансових інструментів;

• відповідальність та етика інвестиційних радників за їх рекомендації.

"Етика ще більш важлива в контексті прийнятого закону про деривативи, який виділяє некваліфікованих інвесторів в окрему категорію і збільшує відповідальність за рекомендації для них", – додав Володимир Кузьо.

Чому етика привертає дедалі більшу увагу?

Згідно з уже згаданим опитуванням CFA Society Ukraine, понад 35 % респондентів зауважили, що у 2020 році стали більше звертати увагу на етику у своїй професійній діяльності.

"Минулого року був період невпевненості: чого чекати? коли відновиться економіка? Будь-які знецінення активів дуже болючі для інвесторів, і ми мали значні хвилювання з боку клієнтів наших пенсійних фондів. Деякі інвестори дуже панікували. У такі моменти важливо бути чесними з інвесторами та не прикрашати ситуацію. Ті компанії, які намагаються прикрасити чи уникнути розкриття інформації, сприяють тому, що недовіра до компаній з управління інвестиціями зростає саме в період криз", – наголосив Григорій Овчаренко.

Найдієвішим способом підвищення етичних норм поведінки фахівців з інвестицій учасники ринку вважають навчання етичної поведінки тих, хто перебуває на самому початку своєї кар'єри, – студентів і молодших фахівців. Тож восени 2020 р. CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору" провела студентський конкурс із вирішення етичних дилем Ethics Challenge. "Понад 100 студентів з 16 університетів вирішували досить складний кейс з реального життя. Такий конкурс проводиться у багатьох країнах, але саме в Україні у ньому взяла найбільша кількість учасників за всю його історію. Тепер наші університети планують зробити етику частиною їх навчальних програм", – розповів Олексій Соболев, CFA.

Також у 2020 році CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору" запустила на онлайн-платформі EdEra перший в Україні онлайн-курс "Етика фахівця з фінансів та інвестицій". Більшість його слухачів – це молоді люди, але 25 % усе ж із вікової групи 36 – 49 років, тобто вже досвідчені професіонали.

Свідоме інвестування як тренд, що набирає обертів

"Пандемія COVID-19 активізувала дискусії щодо стійкого розвитку та стійкого інвестування. Дедалі більше досліджень говорить про позитивний зв'язок між ESG- та фінансовими результатами, вартістю компаній. Тому зростають вимоги інвесторів щодо управління компаніями екологічними та соціальними ризиками, а також прозорістю їх корпоративного управління", – наголосила Ольга Тетерук, CFA, член правління, CFA Society Ukraine.

Інтерес до ESG зростає і в Україні як із боку регулятора, так і з боку компаній. Розкривати інформацію щодо розвитку ESG-проєктів рекомендує українським компаніям новий Кодекс корпоративного управління, прийнятий у березні 2020 р. Упровадження принципів ESG стає не лише вимогою ззовні, наприклад, з боку міжнародних фінансових інституцій, а і є бажанням менеджменту та власників бізнесу. Згідно з новим дослідженням CFA Institute, щораз більший попит на стале інвестування демонструє те, що 76 % інституційних інвесторів та 69 % роздрібних інвесторів цікавляться ESG-інвестиціями. Уже третина інвестиційних компаній має у штаті окремого фахівця з ESG, а інша третина – проводить аналіз їх портфелів щодо відповідності принципам ESG.

Саме через дедалі більшу роль ESG CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору" здійснила переклад книги "ESG-принципи та відповідальне інституційне інвестування у світі" професора Пeдрo Maтoс. Її було поширено 26 університетами всією територією України й надано регуляторам ринку.

Перспективи інвестицій в Україні у 2021 році

"Суттєва проблема України – це відсутність фінансової інфраструктури, тому ми інвестуємо зараз з допомогою USAID у створення центральної депозитарної системи, клірингової і біржової системи. Це нагальна потреба, і її потрібно вирішувати швидко. Відсутність такої інфраструктури – це як відсутність залізничного сполучення між великими містами", – зазначив Тимур Хромаєв.

Також у планах Комісії з цінних паперів та фондового ринку внесення змін до Податкового кодексу щодо операцій із деривативами, облігаціями тощо. "Ми хочемо прирівняти операції інвесторів з муніципальними та корпоративними облігаціями до операцій з ОВДП. Якщо прибрати податок на прибуток, то роздрібні інвестори почнуть інвестувати у свій регіон. Це також залучить більшу кількість роздрібних клієнтів на інвестиційний ринок", – поділився планами Тимур Хромаєв.

Крім того, НКЦПФР спрямувала до профільних комітетів Верховної Ради пропозицію прирівняти інвестиції в нерухомість до інвестицій у фінансові інструменти, що дасть змогу забрати ПДВ з операцій щодо купівлі первинної нерухомості й дасть можливість інвесторам укладати контракти із забудовниками безпосередньо. Це відповідно підвищить надійність інвестицій у нерухомість на етапі забудови.

За матеріалами НКЦПФР

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2021

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ