Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Підсумки грудня та всього року з керівництвом Ради з МСФЗ

Останній цього року звіт щодо робочих підсумків грудня вирішено викласти в тому самому форматі "прямої мови" голови Ради з МСФЗ Ганса Гугерворста (Hans Hoogervorst) і віцеголови Сью Ллойд (Sue Lloyd). На те можна назвати кілька причин. По-перше, це все-таки підсумки року, по-друге – сухий виклад суті обговорень міг комусь уже приїстися, а тут "пряма мова". Ну а по-третє, Ганс Гугерворст іде з поста голови IASB буквально через пів року, тож не варто зайвий раз відмовлятися від можливості послухати про "внутрішню кухню" Ради з МСФЗ з перших вуст людини, яка очолювала цю організацію багато років.

Ключові теми сьогоднішніх обговорень:

• коментарі, отримані під час консультацій цього року за попередньою версією нового стандарту з подання інформації та розкриттів, а також щодо майбутнього перегляду МСФЗ for SMEs;

• зворотний факторинг як спосіб фінансування ліній постачань – остаточне схвалення підходу до обліку, запропонованого Комітетом з інтерпретацій;

• оновлення проєктів стосовно дочірніх підприємств категорії малого та середнього бізнесу й фінансових інструментів із характеристиками капіталу (FICE);

• плани стосовно дослідження практичної ефективності стандарту МСФЗ 9 "Фінансові інструменти" (на тему "Класифікації та виміри");

• пенсійні зобов'язання, що змінюються разом із дохідністю на активи.

Чи бути новим вимогам до розкриття інформації в МСФЗ?

Як уже добре відомо, головною метою проєкту щодо основних форм звітності є поліпшення якості розкриттів, переважно завдяки посиленню суворості звіту про прибутки та збитки. Принаймні цьому було присвячено дискусійний документ, який вийшов рік тому й викликав, якщо судити за озвученими в новинах відгуками впливових і не дуже впливових організацій, досить змішані почуття.

Розповідаючи про коментарі, які цими місяцями було отримано не тільки в межах самих консультацій, а й в інші способи (наприклад, через особисте спілкування з тими організаціями, які проводили в себе "польові випробування" нових вимог, щоб перевірити, як вони працюватимуть), Ганс Гугерворст відзначив загалом хорошу реакцію на їхні грудневі пропозиції. Найбільша підтримка надійшла з боку користувачів фінансової звітності, які підтримали розробників навіть у деталях.

А ось про інший бік відносин цього сказати не можна. Очевидно, не договорюючи всієї правди про укладачів звітності, які пропозиціями можуть бути не дуже задоволені, голова IASB утім стверджує, що їхні пропозиції загалом отримали підтримку. Принаймні це стосується запропонованих проміжних категорій у структурі звіту про прибутки та збитки, а також підходу до використання не обумовлених стандартами показників non-GAAP.

Найбільше питань викликали теми дезагрегування та незвичайних елементів доходів і витрат, що було очевидно ще у вересні, коли деякі відомі організації почали виставляти свої листи з коментарями на загальний огляд. Заперечення багатьох сторін викликало саме головне визначення незвичайних і нерегулярних статей. Поки що жодних інших висновків щодо цього, крім необхідності попрацювати ще в цій частині, у керівництві Ради з МСФЗ не роблять. Судячи з усього, робота ще потребуватиме досить тривалого часу, і в наступному році ми новий стандарт навряд чи побачимо.

Оновлення МСФЗ for SMEs

Другий проєкт, публікація щодо якого вийшла через місяць після першого, але вже в січні цього року, теж обговорювали через пандемію COVID-2019 дуже довго – 270 днів, або повні 9 місяців. Мова йде про запрошення висловлюватися щодо запропонованих Радою з МСФЗ підходів до оновлення МСФЗ for SMEs: чи треба його проводити з урахуванням усіх оновлень у повному комплекті МСФЗ, чи краще зробити МСФЗ for SMEs повністю незалежною системою стандартів для малого й середнього бізнесу? Зрештою, ми пам'ятаємо, вирішено було обрати усереднений підхід, який докладно було розглянуто не раз.

У цьому місяці Рада з МСФЗ обговорювала отримані відгуки й на цю публікацію теж. Як з'ясувалося, якщо говорити загалом, людям подобається сьогоднішній підхід, за якого міжнародні стандарти фінансової звітності для малого та середнього бізнесу ґрунтуються на повній версії МСФЗ. Якщо розглядати категорію користувачів звітності МСП окремо, то її представники радше нейтральні щодо підтримки суворої відповідності вимог за двома системами стандартів. Раді з МСФЗ часто рекомендували зважати на ключове співвідношення витрат і вигід під час визначення того, наскільки близькою має бути система МСФЗ for SMEs, оновлена з урахуванням змін у міжнародних стандартах фінансової звітності.

У лютому наступного року має відбутися засідання робочої групи з упровадження стандартів звітності для малого та середнього бізнесу (SME implementation group, або SMEIG). За словами Сью Ллойд, подальші обговорення отриманих коментарів вони передоручають саме SMEIG, яка після лютневого засідання наступного року презентує свої рекомендації Раді з МСФЗ щодо того, що їй стосовно цього проєкту робити далі, а чого краще не робити.

Останні рішення IFRIC

Як голова Комітету з інтерпретацій Сью Ллойд також розповіла деякі подробиці зустрічі, що відбулася на самому початку цього місяця, на якій було ухвалено кілька проміжних рішень і одне в остаточному варіанті. Як підходити до розбору таких ситуацій в МСФЗ-звітності, Комітет із МСФЗ пояснював ще влітку, просто тепер цей підхід схвалено і його можна вважати офіційним.

Цікавий, однак, сам факт, що Раду з МСФЗ у цьому випадку прямо запитали, чи не заперечує вона проти запропонованої інтерпретації. Це відбулося вперше, але точно не востаннє, адже процедура схвалення (як змісту кожної нової інтерпретації, так і остаточного висновку про те, що немає потреби доопрацьовувати стандарти) тепер офіційно прописана у внутрішньому регламенті, який у серпні – через майже півтора року після виходу попередньої версії – одержав нарешті остаточне схвалення.

Дочірні МСП на МСФЗ

Нагадаємо, основна мета проєкту – дозволити малим і середнім підприємствам у ролі дочірніх структур застосовувати вимоги до визнання й виміру з повної версії міжнародних стандартів фінансової звітності, але при цьому зі скороченими розкриттями. На грудневій зустрічі розробники встигнули обговорити скорочені розкриття для договорів страхування, а також сферу їх застосування й перехідні положення.

Стосовно договорів страхування поки що було вирішено цього не робити: у разі застосування МСФЗ 17, скорочених розкриттів не буде, навіть якщо цей проєкт удасться довести до кінця.

Також було попередньо вирішено, що перехідні положення для цього нового режиму (навіть якщо його буде схвалено) не стануть частиною змін до МСФЗ 1 "Перше застосування міжнародних стандартів фінансової звітності", як і не буде їх унесено до самого майбутнього стандарту. Поки що незрозуміло, як відбуватиметься перехід на нього.

Натомість стало трохи зрозуміліше, як відбуватиметься, навпаки, відмова від скорочених розкриттів, коли дочірнє підприємство "виросте" і вирішить використовувати вже повні розкриття. У своїй першій фінансовій звітності з повними розкриттями дочірнє підприємство зобов'язане буде навести порівняльні дані за розкриттями, не внесеними до фінансової звітності попередніх періодів.

Цікаво, що "перше застосування" нового стандарту може бути й не одне. Уявити собі таку ситуацію неважко: дочірнє підприємство спершу належить групі на МСФЗ-звітності, потім переходить у володіння іншої групи, де МСФЗ не використовують, а згодом повертається назад.

І ще один важливий момент: застосування стандарту зі скороченими розкриттями в будь-якому разі добровільне й до того ж зворотне. Це буде чітко прописано в самому стандарті.

А щодо сфери дії майбутнього стандарту – як одну з можливостей обговорюють розширення її на дочірні підприємства, які до категорії малих і середніх насправді не належать. Поки що жодних рішень стосовно цього не ухвалено, але в січні обговорення продовжать.

Фінансові інструменти з характеристиками капіталу

Головним питанням обговорень у цій частині стало переведення проєкту між двома категоріями – з дослідницьких у безпосередньо проєкти з розробки. Це вже відображено в плані роботи на найближчі місяці. Те, що розроблення все-таки потребуватиметься (як уточнення до МСБО 32 "Фінансові інструменти: подання інформації"), стало зрозуміло за підсумками обговорень дискусійного документа щодо фінансових інструментів, які складно однозначно зарахувати до капіталу чи зобов'язань, що вийшов два роки тому.

Головний підхід до самої роботи в межах проєкту для IASB поки що залишається таким самим: спиратися на експертну допомогу постійних консультативних груп замість створення проєктної робочої групи спеціально для цих цілей.

Дослідження практичної ефективності МСФЗ 9

Реалізацію цього процесу, можливо, хтось вважатиме переускладненою, і вона точно потребуватиме багато часу, але таким був вибір. У жовтні Рада з МСФЗ ухвалила рішення запустити post-implementation review щодо цього Стандарту, охопивши ним поки що першу частину – з класифікації та виміру фінансових інструментів. До того ж було вирішено робити це ще й у два етапи: спочатку випустити "звернення по інформацію" з проханням поділитися своєю думкою щодо ефективності Стандарту, розповісти про випадки неправильного застосування тощо, а потім уже на підставі цієї інформації продумувати поліпшення, якщо вони будуть потрібні.

Поки що жодних рішень ухвалено не було, крім того, що десь у першій половині наступного року буде випущено те саме звернення з проханням надати необхідну для реалізації проєкту інформацію.

Пенсійні зобов'язання, що змінюються разом із дохідністю на активи

Рада з МСФЗ обговорила ілюстративні приклади застосування нового підходу з обмеженнями на пенсійні зобов'язання, які змінюються разом із дохідністю на активи. За такого підходу верхнє обмеження накладатиметься на проєктовані грошові потоки, які дисконтуватимуть за ставками, обумовленими в МСБО 19 "Виплати працівникам".

IASB на цей час цікавиться, як саме такий підхід може вплинути на результати використання МСБО 19. Жодних висновків, щоправда, вона цього разу не зробила, але в лютому планує завершити свої дослідження в цій частині та розпочати обговорення можливого інтегрування підходу з обмеженнями у вимоги стандарту МСБО 19.

Джерело: GAAP.RU

За матеріалами: IFRS

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ