Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Законопроєкт № 4065 прийнято: оподаткування КІК відтерміновано

Раніше ми вже повідомляли про розгляд Верховною Радою України та прийняття за основу цього проєкту 03.11.2020, і от сьогодні законопроєкт прийнято остаточно.

Мабуть, найбільшим очікуванням від цього законопроєкту було відтермінування правил оподаткування КІК. Проте він вносить і низку інших суттєвих змін до Податкового кодексу України та інших законів, зокрема й до Закону № 466.

Оскільки законопроєкт щойно прийнято, до моменту оприлюднення залишається певна інтрига щодо його змісту в остаточній редакції. Проте наведемо його важливі норми, опираючись на текст законопроєкту, підготовлений до другого читання.

Зокрема, законопроєкт № 4065 вносить такі зміни:

Перенесення дати набуття чинності статтею 392 Податкового кодексу, яка визначає порядок оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній, на 1 рік. Передбачено, що правила оподаткування прибутку КІК набудуть чинності з 01.01.2022, відповідно, перший звіт про КІК необхідно буде подавати у 2023 році за результатами 2022 року. Крім того, запроваджено можливість подати звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Штрафні санкції за порушення правил визначення прибутку КІК не застосовуватимуться за результатами звітних періодів 2022 – 2023 років. У зв'язку з цим інформація та/або документи, отримані контролюючим органом за результатами 2022 – 2023 звітних (податкових) років, є інформацією з обмеженим доступом, яку не може бути витребувано та/або передано правоохоронним органам на їх запит чи в межах процедур, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, та не може вважатися доказами у кримінальному провадженні в розумінні статті 84 Кримінального процесуального кодексу України.

Установлено перехідний період для визначення скоригованого прибутку КІК. Під час визначення такого прибутку КІК за 2022 рік не діють певні норми статті 392 ПКУ, які визначають коригування фінансового результату.

Перенесення дати набрання чинності оновленим визначенням поняття "постійне представництво" до 01.01.2021. До цієї дати діє визначення, окремо наведене в цьому законопроєкті.

Перенесення дати набрання чинності оновленими правилами оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України (пп. 14.1.54 та пп. "е" пп. 141.4.1 ПКУ) до 01.01.2021. До цієї дати норми підпункту "е" підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПКУ застосовуються в такій редакції: "е) прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу".

Уточнення оновлених правил "тонкої капіталізації" для коригування фінансового результату на суму нарахованих процентів, які почнуть діяти з 01.01.2021, а саме: таке коригування стосуватиметься тільки процентів, нарахованих на користь нерезидентів.

• Оновлено правила визначення коригування фінансового результату у зв'язку із упровадженням поняття "ділової мети".

Застосування критерію "ділової мети" до операції з реалізації товарів, робіт, послуг на користь визначених нерезидентів з метою коригування фінансового результату до оподаткування.

Зміни до статті 39 ПКУ щодо застосування правил трансфертного ціноутворення. Наприклад, щодо права податкового органу під час розрахунку фінансового результату платника податку до оподаткування не враховувати (не визнавати) контрольовану операцію, або право заміни операції альтернативним варіантом з метою визначення умов договору (контракту), які б були узгоджені непов'язаними особами, що діють комерційно раціонально у зіставних умовах.

Законопроєкт передбачає низку інших змін до чинних норм законодавства та до норм, набрання чинності яких очікується з 01.01.2021.

Після оприлюднення закону ми більш докладно ознайомимо вас зі змінами, що вносяться до податкового законодавства, та які з них потрібно врахувати під час провадження діяльності вже з 1 січня 2021 року.

Також вивчатимемо практичне застосування окремих норм зазначеного законопроєкту, зокрема тих, що стосуються періодів 2020 року. Спрогнозувати неоднозначність його трактування нескладно, бо, як зазначено в Зауваженнях до законопроєкту від юридичного департаменту Апарату Верховної Ради України: "Положення проєкту викладено без дотримання конституційних принципів верховенства права та визначення України правовою державою (статті 1 та 8 Конституції України), а також без урахування правової позиції Конституційного Суду України, у рішеннях якого неодноразово наголошувалося, що визначальними елементами верховенства права є принципи правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі".

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ