Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Які питання має поставити собі власник іноземного бізнесу до кінця року

Кінець турбулентного 2020 року вже близько, але 2021 рік обіцяє бути не менш цікавим, принаймні з огляду на новації податкового законодавства. Сьогодні поговоримо про власників контрольованих іноземних компаній, життя яких уже з 1 січня суттєво зміниться. Тож, якщо ви є саме таким власником, але досі не знаєте, що воно таке – "оподаткування прибутку КІК" – краще дізнайтеся якнайшвидше. І для початку спробуйте відповісти на такі запитання.

1. Чи є ви податковим резидентом України?

Будьте обережні, якщо вважаєте, що ні. Бо наявність лише сертифікатів резидентства Кіпру, ОАЕ чи Зімбабве не призводить до автоматичного анулювання рідного індивідуального податкового номера. За гіршим сценарієм матимете справу з податковими органами обох країн.

2. Чи є ви контролюючою особою, а іноземна компанія – КІК у розумінні ПКУ?

Проаналізувати слід не лише частки володіння, а й наявність фактичного контролю над іноземною компанією. Також слід бути обережним у разі опосередкованого володіння, складних юридичних структур та наявності в структурах пов'язаних осіб і резидентів України: вирахування вашої частки може бути непростою процедурою. А якщо ви є власником/засновником/вигодонабувачем трастів, фондів та інших подібних утворень без статусу юридичної особи – просто уважно почитайте відповідні норми ПКУ, якщо захочете довести, що то не КІК і ви його не контролюєте.

3. Чи є прозорим ваше володіння іноземною компанією?

Якщо історично ваш іноземний бізнес було приховано за номінальним власником, то зважте на ризики вашого подальшого переховування. Бо в майбутньому наслідки розкриття вас як бенефіціара можуть бути болісними, і елегантно виплутатись не вийде (хіба що дочекаєтесь податкової амністії). До того ж, якщо номінал є резидентом України, то жодних проблем зі звітуванням та оподаткуванням прибутків КІК ви все одно не позбавляєтесь, хоч формально контролюючою особою вважатиметесь не ви.

4. Чи містить історія створення вашої іноземної компанії "скелети в шафі"?

Пам'ятайте, що, розкриваючи фінансову звітність та іншу інформацію в межах процедури декларування щодо КІК, ви можете власноруч надати податківцям факти порушень податкового та валютного законодавства під час створення і функціонування іноземних компаній, які ще декілька років тому були непоодинокою практикою. Тож згадайте гріхи молодості та підрахуйте терміни позовної давнини таких гріхів.

5. Які ризики розкриття фінансової звітності іноземної компанії?

Якщо до цього часу ви не надто приділяли увагу змісту й розкриттям у фінансовій звітності своєї іноземної компанії (звичайно, мова про непублічні компанії), то варто уважно її переглянути. Бо інформація, яку раніше українські податкові органи могли отримати лише через довготривалі бюрократичні запити (або взагалі не отримати), тепер буде перед ними як на долоні: "дзеркальні" позики, розкриття пов'язаних осіб, валютні позики від бенефіціарів і багато іншого, що можна "розкрутити". А якщо українські компанії мали з іноземною компанією контрольовані операції, то навіть загальний фінансовий результат такої іноземної компанії податківцям буде цікаво співставити з фінансовим результатом пов'язаного українського бізнес-партнера.

6. Проблема лише в декларуванні чи доведеться платити?

Питання складне, і відповідь потребуватиме насамперед ретельного аналізу потенційного впливу транзакцій іноземної компанії і застосовуваних правил МСФЗ та облікових оцінок менеджменту на фінансовий результат. Після того – аналізуємо вплив коригувань, передбачених ПКУ на формування скоригованого прибутку КІК. Ну й залежно від очікуваного порядку виплати дивідендів прогнозуємо ставку оподаткування. І це все – якщо ви не потрапили під жодну з пільг.

7. Чи можна мати КІК, але не сплачувати податки?

Теоретично можна, якщо ваша іноземна компанія підпадає під пільги ПКУ, згадані вище. Можливість застосування пільги, зокрема, залежатиме від наявності конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та юрисдикцією КІК, розміру ефективної ставки сплаченого КІК податку на прибуток (має бути більше 13 %), структури доходів. Ну і якщо іноземні компанії "невеличкі" і сума доходів усіх ваших КІК становитиме не більше 2 млн євро, то податок сплачувати не потрібно. Але не надто захоплюйтеся пільгами: під час виплати дивідендів податки все одно доведеться сплатити.

8. Якщо ви плануєте ліквідацію іноземної компанії через можливість неоподаткування отриманих унаслідок ліквідації активів, чи прорахували ви подальші податкові наслідки?

Міркуйте на декілька кроків наперед. Який порядок оподаткування на всіх подальших етапах використання отриманих активів? Не радійте передчасно можливості безподаткового отримання активів від ліквідації, бо намагання, наприклад, завести їх назад у бізнес або перепродати вже не передбачатиме жодних пільг, і тут вмикаються загальні правила оподаткування.

Тож вивчайте законодавство й підходьте до нового етапу у вашому житті відповідально, бо ціна питання занадто висока. На жаль, в Україні законодавство про оподаткування прибутків КІК – це не лише про податки, а й про новий інструмент тиску на бізнес. І навіть за умови відтермінування на рік упровадження законодавства щодо КІК навряд чи можливі проблеми кудись зникнуть.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ