Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Ринок платежів, електронних грошей і грошових переказів урегулюють новим законом

Зареєстровано проєкт про платіжні послуги.

У Верховній Раді зареєстровано Законопроєкт № 4364 про платіжні послуги. Проєкт спрямований на імплементацію положень законодавства ЄС і пропонує запровадити дев'ять видів платіжних послуг, сім із яких є фінансовими платіжними послугами та дві – нефінансовими.

Фінансові платіжні послуги:

1) послуги із зарахування готівкових коштів на рахунки користувачів, а також усі послуги, що стосуються відкриття, обслуговування й закриття рахунків (крім електронних гаманців);

2) послуги зі зняття готівкових коштів із рахунків користувачів, а також усі послуги, що стосуються відкриття, обслуговування й закриття рахунків (крім електронних гаманців);

3) послуги з виконання платіжних операцій із власними коштами користувача з рахунку / на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грішми), у тому числі:

а) виконання кредитового переказу;

б) виконання дебетового переказу;

в) виконання іншої платіжної операції, зокрема з використанням платіжних інструментів;

4) послуги з виконання платіжних операцій із рахунку / на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грішми) за умови, що кошти для виконання платіжної операції надає користувачеві надавач платіжних послуг на умовах кредиту, у тому числі:

а) виконання кредитового переказу;

б) виконання дебетового переказу;

в) виконання іншої платіжної операції, у тому числі з використанням платіжних інструментів;

5) послуги з емісії платіжних інструментів і/або здійснення еквайрингу платіжних інструментів;

6) послуги з переказу коштів без відкриття рахунку;

7) послуги з випуску й виконання платіжних операцій з електронними грішми, у тому числі відкриття й обслуговування електронних гаманців.

Нефінансовими платіжними послугами є:

1) послуги з ініціювання платіжної операції;

2) послуги з надання відомостей із рахунків.

Надавати платіжні послуги зможуть лише: банки, платіжні установи (у тому числі малі платіжні установи), філії іноземних платіжних установ, установи електронних грошей, фінансові установи, які мають право на надання платіжних послуг, оператори поштового зв'язку, надавачі нефінансових платіжних послуг, Національний банк України, органи державної влади та місцевого самоврядування. Такі установи повинні одержати ліцензію й бути внесеними до Реєстру.

Проєкт закону установлює вимоги до забезпечення збереження коштів користувачів, вимоги до розкриття інформації, зберігання документів, до договору про надання платіжних послуг, інформації, надаваної користувачеві, а також низку інших вимог, зокрема щодо захисту інформації та безпеки платіжних операцій.

Серед іншого документом визначено, що кошти для цілей цього закону охоплюють також електронні гроші й цифрові гроші, які існують тільки в безготівковій формі.

Емітентами електронних грошей в Україні зможуть бути лише:

1) банки;

2) установи електронних грошей;

3) філії іноземних платіжних установ;

4) оператори поштового зв'язку;

5) Національний банк України;

6) органи державної влади й органи місцевого самоврядування.

Для набуття статусу емітента електронних грошей і одержання права на надання послуги з випуску й виконання платіжних операцій з електронними грішми, у тому числі відкриття й обслуговування електронних гаманців, особа (крім Національного банку України та банків) повинна одержати ліцензію НБУ.

Емітент електронних грошей має право розпочинати діяльність з електронними грішми, передбачену ліцензією на надання платіжних послуг, після внесення відомостей про нього до Реєстру.

До електронних грошей не належать будь-які одиниці вартості:

• які обліковує суб'єкт господарювання, що їх випустив, або які містяться на будь-якому фізичному носії та використовуються в обмежений спосіб, зокрема дають змогу їхньому держателю придбавати товари та послуги лише в суб'єкта господарювання, який випустив ці одиниці вартості, незалежно від географічного місця розташування такого суб'єкта;

• які використовує абонент оператора телекомунікацій для оплати та споживання цифрового контенту за допомогою будь-якого телекомунікаційного, цифрового пристрою, за умови, що вартість цих послуг оператор уніс до рахунку абонента за телекомунікаційні послуги.

Для використання на території України емітенти електронних грошей мають право здійснювати випуск електронних грошей, номінованих лише у гривні.

Користувачі також зможуть одержувати й використовувати електронні гроші, номіновані в іноземній валюті, випущені емітентами-нерезидентами за межами України.

Порядок використання електронних грошей, номінованих в іноземній валюті, визначатиме Національний банк України.

Джерело: biz.ligazakon.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ