Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Нацбанк назвав ознаки, які можуть вказувати на фіктивність компанії

Банки мають зараховувати компанії-оболонки до ризикової категорії та відмовляти їм у ділових відносинах.

НБУ роз'яснив, що таке компанія-оболонка та чому вона небезпечна.

Компанії-оболонки створюють для участі у схемах відмивання коштів, ухилення від сплати податків, приховування корупційних та інших злочинів. Строк "життя" більшості таких компаній – до року.

Є щонайменше п'ять ознак, які можуть вказувати на фіктивність компанії, яка не здійснює реальної господарської діяльності.

1. Сумнівність кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) компанії. Якщо під час перевірки виявилося, що він є номінальним власником, директором чи бухгалтером багатьох інших компаній, то компанія з високою ймовірністю є компанією-оболонкою.

2. Потрібно звернути увагу на місце реєстрації КБВ. Якщо місце реєстрації – офшорна юрисдикція, або законодавством цієї держави передбачено механізм номінальної чи довірчої власності, або кінцевим бенефіціарним власником є людина, яка за своїм фінансовим станом, соціальним статусом, віком не може бути власником бізнесу, то це також є ознаками компанії-оболонки.

3. Якщо керівник компанії – особа, яка належить до соціально вразливих верств населення, а керівництво компанії, кінцеві бенефіціарні власники та її назва часто змінюються, то це може вказувати на компанію-оболонку.

4. Якщо компанія не має виробничих потужностей, торговельно-складських приміщень, має незначну кількість працівників, не подає фінансової звітності до фіскальних органів або органів статистики, це також може бути ознакою компанії-оболонки.

5. Якщо компанія для розрахунків використовує векселі або договори бартеру, залучила значні довгострокові запозичення (крім облігацій) від громадян або компаній, які не входять до її структури власності, то вона може бути компанією-оболонкою.

Як банк перевіряє інформацію про компанію?

Банк здійснює поглиблений аналіз компанії, яка має ознаки фіктивності, використовуючи ризик-орієнтований підхід. Чим більше ризиків у діяльності компанії, тим прискіпливішою має бути перевірка.

Компанія-оболонка не здійснює реальної господарської діяльності. Тому лакмусовим папірцем для перевірки можуть стати: фінансова звітність, підтверджена незалежним зовнішнім аудитом; документи, які підтверджують фактичний рух товарів, надання послуг, виконання робіт, сплату податку на прибуток; найм персоналу чи наявність виробничих або офісних приміщень, а також інші чинники.

Вимоги про здійснення такого аналізу не поширюються на юридичних осіб – нерезидентів, які є холдинговими компаніями або їх корпоративними підприємствами, якщо їхня структура власності є прозорою та дає змогу визначити кінцевого бенефіціара.

Новий закон про фінансовий моніторинг надав право банкам обмінюватися інформацією про клієнтів, зарахованих до категорії з неприйнятно високим ризиком. Такий обмін інформацією можуть налагодити й інші суб'єкти первинного фінансового моніторингу – страхові компанії, поштові оператори, кредитні спілки тощо.

Джерело: biz.ligazakon.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ