Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Виплата у 2020 році на користь кіпрської компанії відсотків, нарахованих до 2020 року: як оподатковувати податком на репатріацію доходу

За якою ставкою утримувати податок на репатріацію доходу в Україні у зв'язку з виплатою відсотків – у редакції Конвенції між Україною та Кіпром до 2020 року (оскільки відсотки були нараховані до 2020 року) або в редакції після 2020 року? 1 січня 2020 року набрав чинності Протокол до Конвенції між Україною та Кіпром, який збільшив ставки податку на репатріацію з 2 до 5%. Давайте розбиратися.

Для відповіді на запитання потрібно згадати, що згідно з пп. 141.4.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) обов'язок зі сплати податку на репатріацію доходу виникає в момент виплати резидентом на користь нерезидента відповідного доходу (у цьому разі відсотків), а не в момент його нарахування. Також, згідно з Протоколом до Конвенції, він починає застосовуватися до податків у джерела щодо сум, які виплачені, зокрема, після 1 січня календарного року, наступного за днем набрання чинності Протоколом. Момент нарахування важливий для відображення відповідних платежів у складі податкових витрат, але не для цілей податку на репатріацію.

З огляду на викладене, оскільки дата набрання чинності Протоколом для України 28.11.2019 р., а згідно з умовами запиту відсотки виплачуються у 2020 році, до таких відсотків потрібно застосовувати правила Конвенції в редакції Протоколу. Тобто ставка податку на репатріацію доходу становитиме 5%. Фактично про це повідомили податківці в листі № 1672.

Також зауважимо, що це справедливо й щодо інших видів доходів, передбачених Протоколом, зокрема, дивідендів і податку на приріст капіталу (насамперед виплати за цінні папери, корпоративні права). До того ж для податку на приріст капіталу набрання чинності Протоколом було аж надто болючим, оскільки такі платежі на користь резидентів Кіпру за цінні папери та корпоративні права потребують оподаткування податком на репатріацію доходу в Україні в розмірі 15% (до набрання чинності Протоколом такі платежі не оподатковувалися в Україні цим податком).

Знижена ставка податку на репатріацію доходу, передбачена Конвенцією (навіть якщо вона була підвищена Протоколом), може бути застосована за умови, що одержувач доходу є його бенефіціаром, тобто фактичним власником. Крім того, після набрання чинності 23 травня Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) визначення бенефіціарного власника нарешті було деталізовано в ПКУ. До цього часу доводилося орієнтуватися тільки на роз'яснення, судову практику і Коментарі до Модельної конвенції Організації економічного співробітництва та розвитку.

У результаті деталізації як одну з основних ознак бенефіціарності було виокремлено достатність матеріальних/технічних ресурсів у нерезидента для провадження відповідної діяльності. До того ж найнадійніше джерело для її визначення – це фінансова звітність нерезидента разом із примітками.

Аудиторська фірма "Де Візу"

Е-mail: info@devisu.ua

http://www.devisu.ua 

Тел. (044) 279-00-00

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ