Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Закон № 786 очима податківців

В світлі нещодавніх змін до податкового законодавства Законом № 786 - ІХ у профільному відомстві проводять актуалізацію роз'яснень.

Нове визначення доходу

Серед іншого, контролери нагадали про доповнення поняття "дохід з джерелом походження з України".

Як наслідок, починаючи з 8 серпня 2020 року (дати набрання змінами чинності) до переліку доходів з джерелом їх походження з України також включено прибутки нерезидентів від відчуження акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи – резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалася за рахунок нерухомого майна, що розташовано в Україні та належить такій юридичній особі – резиденту України або використовується такою юридичною особою – резидентом України на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу чи аналогічного договору. Завдяки цим доповненням визначення доходу з джерелом походження з України охоплює всі випадки продажу або іншого відчуження акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав в українській юридичній особі, як тих, що перебувають у опосередкованому, так і тих, що перебувають у прямому володінні нерезидента.

Важливо розуміти, наголошують податківці, що йдеться про продаж корпоративних прав не в будь-якій юридичній особі, якою володіє нерезидент, а лише в тій компанії, капітал якої формується за рахунок нерухомого майна, що розташоване в Україні та належить такій українській юридичній особі чи використовується нею на певних умовах. Право України стягувати податки з такого джерела відповідає моделі угод про уникнення подвійного оподаткування. Однак раніше ця можливість не була прямо підкріплена локальним законодавством, тому і правової визначеності у сплаті таких податків не було. Тепер цю неузгодженість виправлено.

Крім того, врегульовано ще одну неузгодженість у частині сплати податку на доходи нерезидентів. Справа в тому, що після змін, внесених Законом № 466, пп. 141.4.1 ПКУ містив два схожих абзаци щодо безпосереднього механізму сплати цього податку. Законодавці зайву норму вилучили.

Авансові внески з "конструктивних дивідендів"

Контролери нагадали про уточнення щодо порядку сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів.

Зокрема, чітко визначено, що авансові внески не справляються та не нараховуються на суми операцій, які прирівнюються до дивідендів – так званих, "конструктивних дивідендів".

Нагадаємо до них відносять:

- платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини);

- суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах "а", "в", "г" підпункту 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки";

- вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента, зазначеного в підпунктах "а", "в", "г" підпункту 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки";

- сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в підпунктах "а", "в", "г" підпункту 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу "витягнутої руки";

- виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи.

"Боргові" проценти нерезидентів

Контролери нагадали про зміни, передбачені щодо оподаткування процентів за борговими зобов'язаннями.

Оновленою редакцією п. 53 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ передбачено, що правила обліку процентів, установлені в абз. 1 п. 140.2 ПКУ, застосовуватимуть до всіх кредитів, позик та інших боргових зобов'язань, що виникли за операціями з нерезидентами та які обліковуються на балансі платника податків станом на 1 січня 2021 року.

Це суто технічна правка, оскільки в п. 140.2 ПКУ йдеться тільки про операції, які виникли з нерезидентами.

Змінені норми запрацюють з 01.01.2021.

Облік нерезидентів

Контролери нагадали про зміни, передбачені щодо обліку платників податку на прибуток – нерезидентів.

Нагадаємо, за чинними нині правилами п. 133.3 ПКУ на облік у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням стає постійне представництво, але ці норми "не стикуються" з новим підходом до оподаткування нерезидентів, згідно з яким на облік стає саме нерезидент, а не його постійне представництво.

Тож новації Закону № 786 встановлюють, що нерезидент стає на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням свого постійного представництва до початку своєї господарської діяльності через таке представництво в порядку, установленому Мінфіном України. Нерезидента, який розпочав господарську діяльність через своє постійне представництво до реєстрації в контролюючому органі, уважають таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки – прихованими від оподаткування.

Змінені норми запрацюють з 01.01.2021.

Джерело: Інформаційний лист ДПСУ № 16

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ