Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Червневе оновлення МСФЗ

На сайті Міністерства фінансів України в розділі "Міжнародні стандарти фінансової звітності" 16 червня 2020 року оприлюднено оновлені 3 стандарти й 1 інтерпретацію. Надаємо стислий огляд оновлених редакцій МСБО 8, МСБО 23, МСБО 40 та КТМФЗ 16 від Олени Харламової.

МСБО 8 "Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки"  

Останні зміни щодо визначення суттєвості вимагали внесення поправок і до МСБО 8. Тож широке визначення поняття "суттєвий" замінено посиланням на аналогічний термін, визначений у пункті 7 МСБО 1, та використовується в МСБО 8 відтепер із таким самим значенням. Зверніть увагу, в оновленій версії вилучено п. 6, який посилався на Концептуальну основу щодо суттєвості і припускав, що користувачі мають відповідні знання з бізнесу, економічної діяльності та бухгалтерського обліку і прагнуть вивчати інформацію з достатньою ретельністю. Облікова політика має бути нейтральною – це чинна норма МСБО 8, а в оновленій редакції уточнено, що нейтральність – це відсутність упереджень. У п. 20 уточнено, що не "перше", а саме "дострокове" застосування МСФЗ не є добровільною зміною в обліковій політиці. Щодо оновлень – до МСБО 8 додано посилання на застосування нових положень, пов'язаних із МСФЗ 9, документом "Зміни у посиланнях на Концептуальну основу в Стандартах МСФЗ", що виданий у 2018 р., МСФЗ 14 "Відстрочені рахунки тарифного регулювання" та документом "Визначення суттєвого" (зміни до МСБО 1 та МСБО 8), виданим у жовтні 2018 р.

МСБО 23 "Витрати на позики"  

Назва стандарту на сайті залишилася "Витрати на позики", хоча в самому тексті стандарту він має назву "Витрати за позиками", але це просто "нотатка на полях". Я б порадила звернути увагу на п. 14, до якого додано важливе уточнення: "Однак суб'єкт господарювання має виключити з цих розрахунків витрати за позиками, здійсненими спеціально з метою отримання кваліфікаційного активу допоки, значною мірою, усі заходи, необхідні для підготовки цього активу до передбачуваного використання або реалізації, не будуть завершені." Нагадаю, що щорічними удосконаленнями МСФЗ циклу 2015 – 2017, виданими у грудні 2017 року, саме пункт 14 доповнено, як зазначено вище, тож компанія застосовує ці зміни до витрат за позиками, що понесені на початку або після початку річного звітного періоду, у якому вона вперше застосовує ці зміни (новий п. 28A), при цьому компанія застосовує ці поправки до річних звітних періодів, що починаються з 1 січня 2019 року або пізніше. Крім того, до стандарту додано вимогу застосування поправок, пов'язаних із МСФЗ 9 та МСФЗ 16. Решта правок – косметичні, замінено посилання з МСБО 39 на МСФЗ 9, МСБО 17 на МСФЗ 16, нарешті активи "кваліфікаційні", а не "кваліфіковані", інвестиційний "дохід", а не інвестиційний "прибуток", сума повного або часткового списання може бути "відновлена", а не "сторнується".

МСБО 40 "Інвестиційна нерухомість"  

Загалом, із позиції лексики стандарт майже переписано без зміни суті. Але є досить важливе зауваження. У попередній оприлюдненій версії МСБО 40 "Інвестиційна нерухомість" було пропущено п. 24 – "Якщо оплату за інвестиційну нерухомість відстрочено, її собівартістю є грошовий еквівалент ціни. Різниця між цією сумою та загальною сумою платежів визнається як витрати на відсотки за період надання кредиту". І це є дуже суттєво, бо компанії мають орієнтуватися на оприлюднену версію, і якщо цей пункт був відсутній, то і його застосування було за межами дозволеного. У новій версії суттєво розширено п. 53, що стосується ситуацій неможливості достовірно оцінити справедливу вартість інвестиційної нерухомості. У частині оновлення додано п. 85Є – "МСФЗ 17, випущений у травні 2017 р., змінив пункт 32Б. Суб'єкт господарювання застосовує цю зміну, якщо він застосовує МСФЗ 17".

КТМФЗ 16 "Хеджування чистих інвестицій в закордонну господарську одиницю"  

Найменш очікувано, що саме цій інтерпретації буде приділено увагу, але ж заміна посилань із МСБО 39 на МСФЗ 9 була вже просто необхідною, відповідно, у частини дат набрання чинності доповнено посиланням на МСФЗ 9. Під час правок уточнено все ж таки, що в нас є інший сукупний "дохід", а не "прибуток". Решта правок – косметичні.

Джерело 

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ