Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
НБУ змінює порядок ідентифікації клієнтів і спростовує ймовірність колапсу онлайн-платежів

Зміни до положення про фінмоніторинг у банківській системі вже розробляють і планують оприлюднити до кінця квітня.

Національний банк підготував для банків ґрунтовні зміни щодо підходів до проведення дистанційної ідентифікації та верифікації клієнтів. Про це повідомила пресслужба регулятора.

Оскільки разом із набуттям чинності новим Законом про фінансовий моніторинг із 28 квітня 2020 р. здійснення банками ідентифікації та верифікації не потребуватиме особистої присутності клієнта: НБУ розробив із залученням учасників фінансових ринків нові інструменти та способи віддаленої ідентифікації залежно від обраної моделі та каналів залучення клієнтської бази.

Банки зможуть самостійно обирати необхідну їм модель відповідно до власних побажань, можливостей доопрацювання програмних комплексів і відповідної оцінки ризиків такої діяльності.

Зокрема, у банків буде можливість обрати для себе:

1) повноцінні моделі віддаленої ідентифікації та верифікації;

2) спрощені моделі, що міститимуть певні ліміти на обсяги операцій і залишків за рахунками клієнтів.

Повноцінні моделі віддаленої ідентифікації

До повноцінних моделей дистанційної ідентифікації та верифікації, на які не встановлюватимуться ліміти, належать:

верифікація ідентифікаційних даних клієнта за допомогою системи BankID Національного банку та кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП);

проведення відеоверифікації. Фактично йдеться про спілкування клієнта та працівника банку або агента банку з ідентифікації за допомогою відеотрансляції. На відміну від європейських практик, де здебільшого громадяни мають ідентифікаційні документи високого рівня захисту та біометричні документи, Національний банк не обмежує можливості використання під час відеоверифікації паспортів старого зразка (у форматі книжечки).

Спрощені моделі віддаленої ідентифікації

Крім повноцінних моделей верифікації, банки матимуть можливість запропонувати клієнтам спрощені механізми верифікації. Вони є простішими з погляду побудови процесу для банків. Також ці моделі є доступнішими для певних верств населення, яке, наприклад, не має високоякісного інтернет-з'єднання або КЕП чи доступу до BankID НБУ.

До арсеналу спрощених механізмів верифікації ідентифікаційних даних клієнта належать:

• верифікація за допомогою системи BankID НБУ;

• верифікація за допомогою КЕП;

• здійснення платежу на окремий рахунок банку з особистого рахунка клієнта, що супроводжується принаймні зазначенням прізвища, ім'я та по батькові клієнта;

• дистанційне зчитування клієнтом даних із чипа свого біометричного документа (наприклад, закордонного паспорта чи паспорта у форматі ID-картки) за допомогою NFC-модуля смартфона та відповідного мобільного додатка банку;

• верифікація даних із бюро кредитних історій із підтвердженням клієнта за допомогою пароля, що надійшов від банку на фінансовий номер телефона клієнта, зазначений у його кредитній історії.

Також під час застосування деяких спрощених механізмів потрібно буде здійснити фотофіксацію клієнта з використанням методу розпізнавання реальності особи (liveness detection) і з власним ідентифікаційним документом.

За підсумками обговорення спрощених моделей з учасниками фінансових ринків Національний банк погодився на запропоновані банками ліміти щодо вказаних спрощених моделей верифікації клієнта, а саме:

• загальний ліміт на проведення видаткових фінансових операцій за всіма рахунками, відкритими клієнту в банку, не перевищуватиме 40 тис. грн на місяць та 400 тис. грн на рік;

• загальний залишок за всіма відкритими клієнту рахунками та електронними гаманцями в банку не перевищуватиме 40 тис. грн.

Щоб урегулювати можливість спрощеного режиму ідентифікації користувачів електронних гаманців, регулятор пропонує застосовувати таку модель ідентифікації: банк отримує від клієнта копії ідентифікаційних документів і фотофіксацію клієнта з його документами, що посвідчують особу. Водночас режим використання цих електронних гаманців матиме певні ліміти.

Усі ці механізми та моделі буде детально висвітлено в оновленому Положенні про здійснення фінансового моніторингу в банківській системі, затвердження та впровадження якого очікують до кінця квітня.

Також НБУ працює над запровадженням аналогічних норм регулювання з питань ідентифікації та верифікації для небанківського фінансового ринку.

Нагадаємо, раніше Українська асоціація платіжних систем повідомила, що з 28 квітня 2020 р. учасники фінансового ринку, можливо, будуть змушені зупинити свою діяльність через новий Закон про фінмоніторинг. НБУ спростував цю інформацію та повідомив, що постійно комунікує з учасниками ринку фінансових послуг і надіслав їм відповідні роз'яснення щодо приведення внутрішніх процедур у відповідність до вимог оновленого Закону.

Також НБУ наголосив, що нові правила фінансового моніторингу не вплинуть на оплату комунальних послуг і грошові перекази.

Законом передбачено такі дві основні вимоги:

– ідентифікувати й верифікувати платника;

– супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника й отримувача.

Оновлені вимоги Закону не поширюються на:

• оплату житлово-комунальних послуг, сплату податків, штрафів, інших обов'язкових зборів і платежів (незалежно від суми);

• сплату кредиту в сумі до 30 тис. грн;

• перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);

• усі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тис. грн;

• зняття коштів із власного рахунка.

Джерело: biz.ligazakon.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ