Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Міжнародні податкові новації – 2020

Податкові системи країн світу відзначаються великою різноманітністю. Серед них є такі, які добре виконують покладені на них функції, а є і явні аутсайдери. Наприклад, ті податкові системи, які діють зараз у колишніх республіках СРСР (Росії, Україні, Білорусі) і підбивають підсумки двадцятирічного природного експерименту щодо ринкової трансформації планової економіки, – це далеко не найкращі варіанти. Для того аби виявити причини такої ситуації та знайти нові рішення тепер уже хронічних податкових проблем, потрібно вийти за межі традиційної податкової методології й повсякчас моніторити щорічні зміни в міжнародній податковій системі. З огляду на це важливо, розпочинаючи новий бюджетно-податковий рік, проаналізувати міжнародні податкові новації, що з'явились на початку 2020 року.

Канада

На початку грудня 2019 р. канадське податкове агентство оголосило, що прибутковий податок та інші пільгові виплати у 2020 році будуть проіндексовані з урахуванням інфляції в розмірі 1,9 % (варто зауважити, що така практика є усталеною з року в рік).

При цьому розмір прибуткового податку з огляду на нову ставку залежатиме від класу оподаткування, як-от: податок на дохід у розмірі до 48535 дол. становитиме 15 %; дохід 48535 – 97069 дол. – 20,5 %; 97069 – 150473 дол. – 26 %; 150473 – 214368 дол. – 29 %; понад 214368 дол. – 33 %. Кожна провінція має власний набір провінційних категорій доходу, які також індексують з урахуванням інфляції, проте використовують відповідні обласні коефіцієнти такої індексації.

Водночас федеральний уряд почне запроваджувати податок на викиди вуглецю з провінції Альберти з 01.01.2020. Мешканці сплачуватимуть 20 дол. за тонну CO2 до квітня 2020 р., а потім ціна зросте до 30 дол. за тонну.

Це означає, що тепер мешканці провінції матимуть право на повернення податку на викиди вуглецю, коли вони покажуть свої прибуткові податки.

Франція

До кінця 2020 року середня вартість пачки сигарет у Франції зросте до 10 євро. Витрати курців неухильно збільшуються тепер два рази на рік через підвищення акцизів на тютюн. З 1 січня 2020 р. деякі марки сигарет у Франції знову подорожчали – до 9,1 або 9,2 євро за пачку – після загального підвищення цін на 50 центів у листопаді минулого року. Нове зростання витрат чекає на курців у березні й листопаді 2020 р.

У новому році переважна кількість французів очікує на зниження прибуткового податку. Знизити обіцяв Президент Емманюель Макрон у відповідь на протест "жовтих жилетів". До Закону "Про бюджет на 2020 рік" закладено зміни прогресивної шкали прибуткового податку, зокрема мінімальна ставка податку знизиться з 14 до 11 %: 12 млн домогосподарств (найбільша група платників податків) "виграють" від реформи по 350 євро.

Як і обіцяв Президент, для 80 % французів у 2020 році повністю скасують "податок на проживання" (taxe d'habitation), який сплачують за місцем проживання платника податків. Цей місцевий податок для всіх без винятку французів буде скасовано до 2023 року. В очікуванні повного скасування 20 % найбагатших платників податків чекає зниження суми податку.

Також парламент Франції остаточно схвалив підвищення податку на викиди з 12500 до 20000 євро. Таку суму доведеться заплатити за автомобіль, що викидає понад 212 г вуглекислого газу на кілометр (до списку потраплять потужні кросовери та спорткари). Фактично такими податками Франція випроторює зі свого авторинку всі неекологічні та старі авто. Так, податок на викиди в розмірі 20000 євро тепер доведеться заплатити власнику кросовера, наприклад BMW X5. За даними виробника, модифікація X5 xDrive50i викидає до 264 г CO2 на кілометр пробігу.

Німеччина

З 1 січня 2020 р. ставка ПДВ у межах залізничних тарифів становитиме 7 % незалежно від відстані. На сьогодні тільки залізничні тарифи за проїзд менше ніж 50 км підлягають оподаткуванню за 7%-вою ставкою ПДВ, а решту оподатковують на рівні 19 %.

Також відповідно до регламенту, який діє з 18 грудня 2019 р., електронні та фізичні публікації розглядатимуть однаково для цілей ПДВ. Це означає, що електронні видання оподатковуватимуть 7%-вою зниженою ставкою. Однак це зниження ПДВ не поширюється на публікації, які повністю або переважно використовують для рекламних цілей, а також на публікації, що повністю або переважно складаються з відеоконтенту чи звукової музики. Крім того, ставка ПДВ для засобів жіночої гігієни знизиться з 19 до 7 % з 1 січня 2020 р. Подальша тимчасова зміна ПДВ дасть змогу новим компаніям подавати декларації з ПДВ щоквартально в перший рік їх роботи впродовж 2021 – 2026 рр. Нині новостворені компанії повинні подавати декларації з ПДВ щомісяця протягом перших 12 місяців.

З 2020 року податок на авіарейси збільшиться так: внутрішні рейси в ЄС з 7,50 до 13,03 євро; проміжні рейси між 2500 і 6000 км – від 23,43 до 33,01 євро; рейси на великі відстані понад 6000 км – від 42,18 до 59,43 євро.

Крім того, нову Директиву ЄС щодо механізмів вирішення податкових спорів (Directive on tax dispute resolution mechanisms) буде впроваджено в Німеччині з 1 січня 2020 р. Нові правила мають на меті забезпечити швидше й ефективніше вирішення податкових спорів між країнами – членами ЄС та більшу впевненість бізнесу й особам, які стикаються з подвійним оподаткуванням. Німеччина також запровадить закон ЄС, який вимагає від посередників повідомляти про певні механізми транскордонного планування податків до податкових органів з 1 січня 2020 р. Шоста Директива ЄС про адміністративне співробітництво (DAC 6) вимагає від посередників (зокрема, податкових консультантів, бухгалтерів, банків та адвокатів) повідомляти про відповідні домовленості перед їх реалізацією.

Швеція

Швеція повинна скасувати т. зв. податок на економію для високих доходів (austerity tax for high earners) у 2020 році, що є однією з найбільш радикальних і суперечливих податкових реформ останніх років. За даними Міністерства фінансів, це означає, що 345000 найвищих доходів Швеції отримають зниження податку в середньому на 17700 крон (1887 дол.) на рік. Згідно з підрахунками інформаційного агентства TT, ті, хто заробляє 75000 крон на місяць, фактично отримають зниження податку в розмірі приблизно 1200 крон на місяць наступного року.

Довідково: податок на економію (відомий як varnskatt) було запроваджено у 1995 році як тимчасовий крок для консолідації бюджету після фінансової кризи Швеції 90-х рр. Спочатку його планували скасувати через три роки після запровадження, але він укорінився і став частиною державного податку на прибуток. Так, державний податок на прибуток та податок на економію є окремими від регіональних і місцевих податків, які сплачують у середньому в розмірі 32,28 % від доходу, залежно від місця проживання платника податків.

Іспанія

В іспанській автономній області Каталонії у 2020 році будуть підвищені податки з туристів на проживання в готелях. За допомогою цих заходів уряд Каталонії розраховує заробити додатково майже 21 млн євро вже у 2020 році. Представники уряду заявляють, що такі податки вже запроваджено в багатьох містах Європи, і вони не відлякують туристів. При цьому для Барселони діятиме підвищена ставка податку порівняно з рештою території Каталонії.

Так, ставка податку в п'ятизіркових готелях і кемпінгах Барселони зросте з 2,25 до 3,5 євро на добу, у чотиризіркових – з 1,1 до 1,7 євро, у туристичному житлі ставка залишиться попередньою – 2,25 євро. В інших місцях за розміщення доведеться заплатити 1 євро замість 0,65 на сьогодні. Збір із туристів, які прибувають до Барселони на круїзних лайнерах, збільшиться з 2,25 до 3 євро для тих, хто проводить в місті понад 12 годин, і з 0,65 до 1 євро для тих, хто прибуває менше ніж на 12 годин.

На решті території Каталонії ставка податку буде нижчою. Так, у п'ятизіркових готелях вона зросте з 2,25 до 3 євро, у чотиризіркових – до 1,2 замість 0,9 євро. Також на 10 євроцентів підвищиться подобовий податок у разі оренди туристичного житла – з 0,9 до 1 євро. В інших місцях розміщення податок зросте з 0,45 до 0,60 євро. Для транзитних туристів, які прибувають менш ніж на 12 годин, уперше запроваджують податок у розмірі один євро, а для тих, хто пробуде триваліший термін, його підвищують із 2,25 до 3 євро.

Нідерланди

Новий туристичний податок, запроваджений із 1 січня 2020 р., є доповненням до існуючої ставки 7 % від вартості номера. Туристам, які орендують житло через онлайн-майданчик Airbnb, доведеться також платити більше – підвищену ставку на 10 % за ніч перебування. Варто зауважити, що, наприклад, Амстердам приймає понад 17 млн туристів щороку, якщо врахувати т. зв. одноденників і нідерландських громадян. Останнім часом туристична колегія Нідерландів змістила свою стратегію від просування туризму до пошуку шляхів управління ним.

Щодо податкової пільги для самозайнятих осіб, то з 2020 року її знижено з 7,28 до 7,03 євро через те, що уряд розпочав повільний процес зменшення відрахування до 5000 євро до 2028 року. Це означає, що ті, хто є самозайнятими, сплачуватимуть трохи більше податку, хоча це може бути компенсовано іншими змінами в системі оподаткування аналогічного виду прибутку.

Також із 1 січня 2020 р. змінюються правила оподаткування ПДВ для малого бізнесу (Kleine ondernemersregeling, або KOR). У 2019 році підприємці могли претендувати на цю так звану схему для малих підприємств лише в тому разі, якщо сума сплаченого ПДВ становить менше ніж 1888 євро на календарний рік.

Тепер нове правило матиме більш загальний і дискреційний виняток, яким передбачено повне звільнення і який застосовуватимуть до максимального обороту в розмірі 20000 євро на рік замість минулорічного розміру сплаченого ПДВ. Якщо підприємець успішно подає заявку, то йому не доведеться нараховувати ПДВ. Зворотний бік цього полягає в тому, що будь-який ПДВ, нарахований підприємцю, не може бути відрахований.

Електромобілі й надалі звільнятимуть від податку на транспортні засоби (motorrijtuigenbelasting) до 2025 року, але в наступному році водії автомобілів компанії платитимуть більше, якщо вони використовуватимуть свої автомобілі для приватного користування. Водіям, які мають електромобіль вартістю менше ніж 45000 євро, доведеться сплатити податок у розмірі 8 % від вартості свого автомобіля, а не на 4 %, як це було у 2019 році. Дорожчі електромобілі оподатковуватимуть так само, як бензинові й дизельні автомобілі, зі ставкою податку в розмірі 22 %.

Японія

У грудні 2019 р. правляча коаліція Японії підготувала пакет податкової реформи на 2020 рік, зосереджуючи увагу на заходах, що допоможуть заохотити інвестиції бізнесу до передових комунікаційних інфраструктур і стартапів з інноваційними технологіями. Щорічний план реформ також спрямовано на підтримку домогосподарств за рахунок застосування податкових пільг для неодружених одиноких батьків, які виховують дітей, а також тих, хто заощаджує на старість.

Прагнучи сприяти поширенню надшвидких мобільних мереж 5G, планують надання 15 % податкового кредиту компаніям, які інвестують у мережеву інфраструктуру, наприклад, шляхом будівництва базових станцій. Основні мобільні оператори, які пропонують свої заплановані графіки проектів мережі 5G, будуть серед тих, хто має право на податкову пільгу, як і менші компанії, що планують створити "локальні 5G" мережі в обмежених районах, наприклад на заводах і фермах. Відповідно до цього, уряд планує подати законопроект на чергову сесію парламенту, що починається із січня 2020 р., метою якого є сприяння зусиллям вітчизняних телекомунікаційних компаній у встановленні ділових зв'язків зі своїми американськими та європейськими колегами, що не стосуються національної безпеки. Японія прагне сприяти розвитку й поширенню технологій і мереж 5G, оскільки країна відстає від інших, включно із США та Китаєм.

Уряд спеціально планує дозволити компаніям утримувати з оподатковуваного доходу певну суму, а саме 25 % інвестицій за умови, що великі фірми вкладають в такі стартапи 100 млн єн (920000 дол.) або більше, а невеликі та середні фірми – щонайменше 10 млн єн.

Крім того, уряд Японії поставив за мету у 2020 році сприяти заохоченню населення інвестувати більше. З огляду на це прийнято рішення переглянути інвестиційну програму "Інвестиції в індивідуальний ощадний рахунок Nippon" (або NISA), що базується на встановленні преференційних норм оподаткування. Правляча коаліція планує продовжити програму NISA на 5 років після 2037 року.

Водночас зі збільшенням кількості іноземних відвідувачів у країні активно імплементують податки, що стосуються виграшів іноземців на курортах у казино. Також пакет реформ містить кроки, які дають змогу продавати безмитні товари, такі як косметику й годинники через торгові автомати.

Таїланд

З 2020 року в Таїланді почав діяти новий податок на нерухомість (податок на землю та будівництво) відповідно до ухваленого Закону про податок на землю та будівництво (Land and Building Tax Act), яким було його вперше запроваджено. Закон має замінити регресивний і застарілий податок на нерухомість згідно із Законом про податок із домогосподарств та земельних ділянок (B.E. 2475 (1932)) та Законом про податок на місцеві земельні ділянки (B.E. 2508 (1965)), що, своєю чергою, зменшить нерівність доходів, покращить і заохотить землекористування, підвищить ефективність адміністрування податків та збільшить державні доходи.

Зміни, передбачені згаданим Законом, охоплюють:

– зміну бази оподаткування від щорічної орендної плати, визначеної окремими районними посадовими особами, на вартість земельних ділянок, будівель і кондомініумних одиниць, які оцінює уряд, що покликано підвищити неупередженість та зменшити рівень суб'єктивізму;

– зміну ставки податку від єдиної ставки 12,5 % до різних ставок, залежно від способу використання майна;

– стягнення податку з житлової нерухомості, яку раніше не оподатковували податком на майно.

Відповідно до цього Закону нерухомість, яка оподатковується, поділяється на:

– земельні ділянки: територія, до якої належать пагорби й водні шляхи (річки і море не вважають суходолом);

– будинки: будинки, споруди або інші споруди, які можуть бути заселені або використані, використовують як склади для зберігання або використовують для промислових чи комерційних цілей;

– підрозділи кондомініуму (співволодіння): кондомініумні підрозділи, яким було передано право власності відповідно до Закону про кондомініуми.

Узбекистан

9 грудня 2019 р. відбулося чергове засідання Законодавчої палати, на якому депутати розглянули низку важливих питань, що стосуються соціально-економічного життя країни. На засіданні було представлено у другому читанні законопроект "Про внесення змін і доповнень до Податкового кодексу Республіки Узбекистан", який викликав активне обговорення й у результаті був прийнятий як закон, що набув чинності з 01.01.2020.

У новій редакції Податкового кодексу Узбекистану кількість видів податкових перевірок скорочено з тринадцяти до трьох. Зокрема, податкові органи можуть здійснювати: 1) камеральну перевірку, 2) виїзну перевірку; 3) податковий аудит.

При цьому впроваджено систему ризик-аналізу, що припускає поділ усіх компаній – платників податків на три сегменти: зелена, жовта і червона доріжки. Так, зелена доріжка – це підприємства з низьким ступенем небезпеки, щодо яких не призначатимуть податкові перевірки, а податкові послуги почнуть надавати на високому рівні. Жовта доріжка – це організації із середнім рівнем небезпеки, їм можуть призначити тільки камеральні перевірки з можливістю виправити помилки у звітах, без застосування фінансових та адміністративних штрафів. Червона доріжка – це компанії з високим ступенем небезпеки, викриті в ухиленні від сплати податків і фальсифікації бухгалтерських документів. Такі підприємства піддаються податковому аудиту й перебувають під постійним контролем податківців.

Водночас для всіх платників податків запроваджено новий механізм повернення суми переплати, що передбачає сплату пені з боку податкового органу за кожен день прострочення повернення. Крім того, у разі безоплатного передання майна або надання послуг ПДВ не справляють. Для іноземних туристів запроваджують систему tax free, згідно з якою мандрівникам повертають ПДВ за товари, придбані в Узбекистані. Ставку єдиного соціального платежу для державних підприємств із часткою держави в статутному фонді 50 % і більше знижено з 25 до 12 %. Також у Податковому кодексі прописано обов'язкове досудове вирішення спорів з організаціями, які допустили правопорушення. За оцінками аналітиків Міжнародного валютного фонду, проведення податкової реформи обійдеться уряду Узбекистану в 2 % від обсягу ВВП країни, що становить приблизно 750 млн дол.

Казахстан

З 1 січня 2020 р. підприємці зобов'язані застосовувати в разі грошових розрахунків контрольно-касові машини з онлайн-переданням даних. Ці пристрої мають установити представники малого бізнесу й селянські господарства.

Крім того, згідно з правками, унесеними до ст. 13 Податкового кодексу "Права і обов'язки платника податків", з 1 січня 2020 р. платник податку має право оскаржити повідомлення про результати перевірки, повідомлення про результати горизонтального моніторингу, повідомлення про підсумки розгляду скарги платника податків (податкового агента) та повідомлення про результати перевірки, а також дії (бездіяльність) посадових осіб податкових органів.

Щодо змін, унесених до ст. 24 Податкового кодексу "Обов'язки банків другого рівня та організацій, що здійснюють окремі види банківських операцій", то ці фінансові інститути мають надавати на запит уповноваженого органу відомості про наявність банківських рахунків, про залишки й рух грошей на цих рахунках, іншу інформацію, що належить до укладеного між фізичною або юридичною особою та фінансовим інститутом договору, а також відомості про наявність, вид і вартість іншого майна, у тому числі розміщеного на рахунках або яке перебуває в управлінні фізичних і юридичних осіб.

Крім того, фінансові інститути зобов'язані надавати інформацію до Комітету державних прибутків про пристрої, які використовують підприємці у своїх офісах (ідеться про устаткування, призначене для приймання платежів із використанням платіжних карток, систему миттєвих платежів тощо).

За дорученням Президента Казахстану, з 1 січня 2020 р. по січень 2023 р. особи, які застосовують спеціальні податкові режими й визнані суб'єктами мікро- або малого підприємництва, у тому числі платники єдиного земельного податку, будуть звільнені від сплати таких податків:

– корпоративного (індивідуального) прибуткового податку (крім утримуваного у джерела виплати);

– соціального податку;

– єдиного земельного податку.

Резюме статті

Отже, здійснений аналіз засвідчив, що податкове законодавство періодично зазнає істотних змін, а його поточне вдосконалення є постійним процесом. З іншого боку, унаслідок зміни податкових умов ведення бізнесу з'являються нові закони, що регулюють підприємницьку діяльність, які справляють як позитивний, так і негативний вплив на розвиток підприємств. На жаль, не всі імплементовані податкові правки створюють комфортне середовище для провадження господарської діяльності юридичними та фізичними особами. Звісно, є як важливі зміни в податковому законодавстві, наприклад доступність електронних сервісів податкових органів, що дає змогу заощадити час, так і поточні, які лише забирають час у платників податків на адаптацію до них, зокрема зміна строку сплати податку, не обґрунтована поточними потребами економіки, тощо.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2020

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ