Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Що таке Угода FATCA та навіщо вона Україні?

Завдяки технологіям світ стає прозорішим. Настільки прозорішим, що скоро приховати яку-небудь інформацію буде взагалі неможливо. Передусім, звісно, це стосується однієї з найболючіших тем – оподаткування. Із цією метою запроваджують угоди міждержавного обміну податковими даними. Сполучені Штати стали першими, хто змусив міжнародну спільноту погодитися із цим.

Нещодавно Президент України затвердив із США Угоду FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Тож з'ясуймо, що це таке, як працює та чому насправді ми не мали вибору, підписувати чи ні.

Що таке FATCA?

Дослівно це Закон США про податкову звітність за іноземними рахунками. Простіше кажучи, спосіб Штатів утримати податки зі своїх резидентів, де б не були їхні гроші. Закон спрямовано на фінансові організації інших країн, які зобов'язані надавати дані про рахунки американських платників податків. Відмовитися від Угоди можна, але тоді Штати зніматимуть 30 % з усіх доходів, що отримають у США резиденти країни, яка не підписала FATCA. Звітність є обов'язковою для всіх фінансових установ країни й має бути надана щорічно без додаткового запиту з боку Штатів.

Дві моделі Угоди FATCA

Перша модель передбачає, що фінансові установи іноземної держави звітують перед національною податковою службою, а та, своєю чергою, передає інформацію до Федеральної податкової служби США. Тут ще є дві підмоделі: 1А – двосторонній обмін інформацією; 1В – інформування лише США про їхніх резидентів. Однак США не поспішають ділитися даними з іншими країнами, тому ми лише надаватимемо відомості, але не отримуватиме їх. Отже, наші резиденти можуть спокійно відкривати рахунки в американських банках, не хвилюючись, що про це стане відомо державі.

У другій моделі фінансові установи минають внутрішнього регулятора й взаємодіють безпосередньо з податковою Штатів.

Коли FATCA набуде чинності?

FATCA набуде чинності, коли Україна письмово повідомить Штати про закінчення всіх внутрішніх процедур. Нині до законодавства України ще не внесено всіх необхідних змін для того, аби Угода почала діяти.

Які закони потрібно змінити?

Є два законопроекти, що окреслюють законодавчі зміни, пов'язані з FATCA, а саме: № 2102 і № 2103. Вони передбачають унесення змін до законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про депозитарну систему України" та Податкового кодексу України.

Хто має збирати й передавати інформацію про рахунки?

Це фінансові установи, які ведуть діяльність на території України, як-от:

• установи закритого типу, які отримують 20 % або більше валового прибутку від управління фінансовими активами інших;

• депозитарні установи;

• інвестиційні компанії;

• визначені страхові компанії.

Які переваги отримає Україна від FATCA?

Майже жодних, якщо не вважати за перевагу відсутність штрафу у 30 % для українських компаній, які працюють зі Штатами. Проте є й опосередковані вигоди: рух назустріч податковій прозорості в міжнародному просторі та можливість потестувати механізми для впровадження обміну інформацією за стандартами CRS (Міжнародний стандарт автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки в податкових цілях).

У перспективі все йде до глобального знищення банківської таємниці. За Угодою FATCA (на основі якої було розроблено європейський CRS) надають відомості про особу, номери її рахунків і баланс на них, загальну суму відсотків за рахунками й іншу інформацію, яку може використати американська податкова для контролю своїх резидентів.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ