Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Doing Business – сім сходинок угору

Україна виросла в головному інвестиційному рейтингу світу. У Кабміні кажуть, що це тільки початок. Чи вірить у це бізнес? Докладніше – у матеріалі www.liga.net.

Україна посіла 64 місце в щорічному рейтингу Світового банку Doing Business 2020. Результат країни за минулий рік – плюс сім позицій і поліпшення щодо шести ключових показників рейтингу з десяти.

ТОП-5 рейтингу порівняно з минулим роком не змінився: на першому рядку – Нова Зеландія, за нею – Сінгапур, Данія, Гонконг і Південна Корея. Найкраща позиція серед країн – сусідів України – у Грузії (7 місце). Високі позиції займають Литва (11), Естонія (18), Латвія (19).

До ТОП-30 також входять Казахстан (25) і Росія (28). Польща – на 40 позиції, Угорщина – на 53-й.

У кінці рейтингу також без змін: Сомалі, Еритрея, Венесуела, Ємен і Лівія.

Глобальне становище України не змінилося – ми залишаємося однією з найбільш недружніх для бізнесу країн Європи.

Що ж змінилося порівняно з минулим роком і чи бачать прогрес українські підприємці?

Україна прогресує: будуємо, а не кредитуємо

П'ять років тому, за підсумками 2013 року, Україна не потрапляла й до першої сотні рейтингу: 112 позиція й хороші показники тільки щодо одного з десяти індикаторів – доступ до кредитних ресурсів (14 місце у світі).

Зараз основні драйвери поліпшення позицій – отримання дозволів на будівництво (20 місце) і захист прав міноритарних інвесторів (45). Серйозне поліпшення за цими індикаторами (плюс 10 і 27 позицій відповідно) забезпечило загальний прогрес країни минулого року. Поряд із кредитуванням (хоча цей показник останнім часом тільки погіршується) це три параметри, за якими Україна входить до ТОП-50 світового рейтингу.

"Зростання за підсумками минулого року – це позитивний сигнал, але це тільки початок: три дні тому почав працювати Кодекс законів про банкрутство, кілька тижнів тому – Закон про стимулювання інвестдіяльності, продовжуємо дерегуляцію", – прокоментував новий рейтинг прем'єр Олексій Гончарук.

Уряд вирішив не зосереджувати увагу на Doing Business під час складання KPIs програми дій Кабміну до 2024 року. Єдина конкретна мета – підвищити місце України щодо параметра "Оподаткування" до 24-го. Поки що це найпроблемніша для України сфера: у новому рейтингу Україна опустилася на 11 позицій – з 54 на 65 місце. За іншими параметрами настільки сильного регресу не було.

Позитиву більше. Що Україна зробила за минулий рік

Згідно з Doing Business 2020, Україна увійшла до 22 країн світу (з досліджуваних 190), які поліпшили за останній рік щонайменше три з десяти індикаторів.

Автори звіту виокремлюють в України шість "позитивних" напрямів: крім будівництва та прав інвесторів, це також доступ до енергомереж (але загалом тут, як і раніше, дуже погана ситуація – 128 місце у світі), реєстрація власності (61), легкість міжнародної торгівлі (74), кредитування (позитив був, але в рейтингу Україна однаково втратила п'ять позицій).

Крім податків, погіршення зафіксовано у сфері вирішення проблем неплатоспроможних боржників (146).

Без змін залишилися параметри "Доступ до кредитування" і "Виконання контрактів".

Місце в рейтингу залежить не лише від кількості набраних балів за конкретним показником, а й від результатів інших країн.

Україна в Doing Business 2020. Графік: Євген Адаменков / LIGA.net

Серед позитиву автори звіту вирізняють такі параметри:

• Будівництво. Дозволи на зведення нових об'єктів у межах Києва стали дешевшими (за рахунок зменшення пайового внеску). Також Україна скасувала стару вимогу щодо залучення до будівництва незалежних інженерів технагляду. Ще один плюс – повідомити Держархітектурно-будівельну інспекцію про початок будівництва тепер можна онлайн.

• Доступ до енергомереж. В Україні з'явився механізм компенсації за відключення електрики на добу й більше (правда, обсяги компенсацій невеликі – 400 – 600 грн для непобутових споживачів). Крім того, у квітні почала працювати Геодезична інформаційно-технічна система (ГІС), яка дає змогу споживачам побачити розташування електромереж (можна зрозуміти відстань від електроустановки до об'єкта отримання), оцінити оптимальний варіант і приблизну вартість підключення.

• Реєстрація власності. Тут також вплинув запуск ГІС (у ній видно землі у власності територіальних громад та інших власників) – інформація про земресурси та процес реєстрації нових власників стали прозорішими. Ще одне нововведення – поява публічної кадастрової карти.

• Захист прав акціонерів. Як уважають автори звіту, процедури примусового викупу акцій міноритарних акціонерів мажоритаріями (squeeze-out) проходять прозоро.

• Міжнародна торгівля. Україна спростила сертифікацію для постачальників автозапчастин.

• Кредити. У вересні 2018 р. почав працювати Кредитний реєстр НБУ, що містить інформацію про позичальників усіх українських банків.

Україна у 2020-м: прорив чи реформи? Що думає бізнес

Опитані LIGA.net представники бізнесу стримано коментують нові позиції Україні в Doing Business. Загальний посил – прогрес є, але він розбивається об корупцію в правоохоронних органах і судах.

Анна Дерев'янко, виконавчий директор European Business Association

Зростання – це завжди позитив, але потрібно розуміти, що наші сусіди, з якими ми конкуруємо за іноземні інвестиції, теж не стоять на місці, тому Україна повинна рухатися набагато швидше. При цьому важливо розуміти, що позиція в рейтингу – не самоціль для нас. Ми бачимо приклад Грузії, яка посідає 7 місце у світі за легкістю ведення бізнесу, але, уважаю, що обсяг іноземних інвестицій на душу населення в неї значно менший, ніж, скажімо, у Польщі, хоча вона й нижче Грузії в рейтингу.

Інвестори дивляться не лише на формальні показники, які відображаються в Doing Business, їм важливо, як країна бореться з корупцією, чи є справедливі суди, чи реформовано правоохоронні органі. Поки Україна показує не дуже значний прогрес у цих речах. Якщо він буде, упроваджувати інші реформи (і в оподаткуванні, і в будівництві тощо) стане набагато простіше.

Катерина Глазкова, виконавчий директор Спілки українських підприємців (СУП)

Сьогоднішні результати рейтингу вчергове засвідчують, що ми все ще не зробили нічого кардинального задля поліпшення умов ведення бізнесу й інвестклімату. Потрібні рішучі реформи, а не півзаходи. Однак не варто забувати, що необхідно працювати над ліквідацією "загроз" для внутрішніх і зовнішніх інвесторів, які не враховує рейтинг, – корупційна складова й рейдерство.

Єдиний шлях для поліпшення позицій за показником "Оподаткування", на думку СУП, – зменшення ставки податків на фонд заробітної плати та зменшення адміністративного навантаження, у тому числі за рахунок заміни податку на прибуток податком на виведений капітал. Тільки запровадження ПнВК дасть Україні можливість піднятися на 18 позицій за цим компонентом і на 4 позиції в загальному рейтингу. Також вагомою реформою може бути зниження єдиного соціального внеску до 0 %. Попереднє зниження ЄСВ до 22 % уже дало економічний ефект: надходження від податку на доходи фізичних осіб щорічно зростають на 40 млрд грн.

Підключення до електромереж – один із найболючіших індикаторів для України, незважаючи на незначні поліпшення за цим компонентом. По-перше, необхідно встановити безкоштовне підключення до електромереж. По-друге, зробити публічний доступ до існуючих потужностей відразу з можливістю подання заявки на підключення. Третім кроком має стати забезпечення можливості подавати заяви для підключення онлайн.

Кодекс України з процедур банкрутства набув чинності кілька днів тому (21 жовтня) і дасть Україні підвищення в рейтингу 2021-го в індикаторі "Рішення неплатоспроможності".

Прийнятий новим Парламентом законопроект № 1059 щодо стимулюванню інвестиційної діяльності в сукупності підвищить позиції України в рейтингу щонайменше на 15 позицій. Закон про запровадження авторизованих економічних операторів на митниці підвищить Україну як мінімум на 25 позицій в індикаторі "Міжнародна торгівля", але вже в рейтингу 2022 року.

Запровадження єдиного рахунка для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підвищить Україну як мінімум на 9 позицій в індикаторі "Оподаткування" (також у 2022-му).

Олександр Почкун, керуючий партнер Baker Tilly Ukraine

Прогрес є прогрес, і в України справді є шанс зробити прорив у найближчі роки. Але тут відразу виникає безліч застережень: те, що правильні закони в нас нарешті почали ухвалювати, – це, безумовно, добре, але питання в їх виконанні. Той самий Кодекс законів про банкрутство – рішення, яке потрібно було ухвалювати ще дуже давно, але без нормальної судової системи він ніколи не запрацює належним чином. Те саме стосується й інших параметрів.

Щодо серйозного погіршення в оподаткуванні, то я не відчув, що ситуація якось змінилася на гірше за минулий рік. У нас є питання до процедури відшкодування ПДВ: з'являються ознаки того, що "докопування до ком", як було до 2014 року, повертається, але загалом, на мій погляд, причина тут не в тому, що в нас погана ситуація, а в тому, що наші конкуренти за рейтингом упроваджують зміни швидше й ефективніше.

Джерело: biz.liga.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ