Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Як захистити бізнес у наші дні: поради юристів для CEO та власників компаній

"Безхмарне" майбутнє ведення бізнесу в Україні

Зовсім нещодавно Україна пережила президентські й парламентські вибори. Точаться активні дискусії щодо юридичної можливості й доцільності проведення позачергових місцевих виборів. Зміна влади в українських реаліях – це завжди потрясіння для курсу гривні на міжбанку, що впливає на бізнес загалом. Незважаючи на ці події, відповідно до даних опитування, проведеного НБУ, індекс очікування ділової активності підприємств оцінюється доволі оптимістично. Та й курс гривні зростає.

На додаток до цього представники Міжнародної фінансової корпорації (International Finance Corporation) стверджують, що за останні кілька років реформ в Україні запроваджено більше, ніж за весь період незалежності. З огляду на це, іноземні інвестори кажуть про те, що їх бізнес в Україні зростає двозначними цифрами.

Проте чи все так добре, як нам це описують у новинах та офіційних повідомленнях?!

Спираючись на багаторічний досвід, чомусь відповідь на поставлене запитання не така й позитивна. Одна з причин цього – постійна активізація органів правопорядку після виборів для виявлення "злочинних схем" попередньої влади, і чомусь завжди в цих схемах, на їхню думку, задіяний майже весь бізнес в Україні. На додаток до обшуків і податкових перевірок, методом швидкого заробітку "ображених" за довгі роки недоброчесних партнерів та інших впливових осіб є рейдерство. А окрім зовнішніх загроз, доволі часто компанію розкрадають ще й ізсередини.

Звісно, кожен власник і CEO компанії завжди сподіваються на те, що їх така участь мине. На практиці виходить ситуація, коли лише підготовлена як до внутрішніх, так і зовнішніх викликів компанія здатна із честю й без особливих болючих втрат пережити скрутні часи.

Ми зібрали актуальні поради щодо мінімізації та виключення негативних ризиків і наслідків для компанії.

1. Internal corporate investigation (внутрішнє розслідування). Структурування

Шахрайство на підприємстві – явище досить небезпечне, що спричиняє багато несприятливих наслідків. Передусім це шкода діловій репутації / бренду і втрата прибутку. Крім того, якщо інформація про ненадійність системи безпеки компанії пошириться серед широких мас (а іноді досить і бізнес-партнерів), компанії може бути відмовлено в доступі до публічних закупівель; ініційовано міжнародне розслідування – у випадку співпраці з іноземними підприємствами; до компанії можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру. За наявності факту шахрайства компанія, безумовно, зазнає збитків матеріального характеру.

Шахрайство можна поділити на кілька видів, узявши за основу для градації суб'єкта, від якого може йти така загроза:

1) розтрата або розкрадання з боку найманого працівника;

2) шахрайство з боку співкерівників або менеджерів;

3) афери з інвестиціями;

4) шахрайство з боку постачальників;

5) шахрайство з боку замовника або клієнта.

У цьому разі внутрішнє розслідування допоможе не лише в боротьбі з нецільовою втратою коштів, а й забезпечить обізнаність із внутрішніми процесами й прогалинами. Доведеним фактом є те, що за наявності можливості вчинити шахрайство співробітниками й партнерами щодо підприємства залишається юридичний слід, який може зіграти злий жарт у разі податкової перевірки, що, своєю чергою, може перерости в кримінальне провадження. За такого розвитку подій підприємство страждатиме не лише від внутрішніх загроз, а й стане відкритим для зовнішніх нападок як із боку органів правопорядку, так і рейдерів. Незалежне внутрішнє розслідування дає змогу мінімізувати наведені ризики.

Результатом внутрішнього розслідування має стати структурування компанії зсередини, тобто комплексна робота юристів, аудиторів і керівництва для налагодження бізнес-процесу в такий спосіб, щоб виявлений інцидент не міг повторитися.

2. Система відповідальності

Навіть якщо керівник компанії максимально відкритий до своїх працівників, в українських реаліях метод "батога і пряника" завжди працює на відмінно.

Доволі часто будь-який витік інформації, яким чудово вміють користуватися оперативні співробітники правоохоронних органів, трапляється через психологічні аспекти індивідуума (необережність, необачність і довірливість). У такому разі стримуючим чинником буде робоча й зрозуміла система політик і відповідальності за їх порушення в компанії.

Створивши ефективну систему відповідальності за порушення обов'язків щодо нерозголошення конфіденційної інформації, установивши порядок використання такої інформації, знаючи про відповідальність за порушення наведених порядків, співробітник компанії навряд чи захоче за чашкою кави розповідати своєму приятелю з органів правопорядку про таємниці вашої компанії.

3. Не тримайте всі яйця в одному кошику

На всіх етапах розвитку й життя бізнесу власник повинен ставити собі запитання: "Чи я зможу продовжувати керувати компанією та чи працюватиме мій бізнес без цих документів/рахунків/персоналу?". Якщо відповідь позитивна – рішення ухвалено правильно, і правопорушникам буде значно важче поставити вас у скрутне становище.

Ідеться передусім про правовстановлюючі документи. Їх потрібно мати в кількох примірниках і зберігати в різних місцях. Частину документів, які підлягають нотаріальному посвідченню, – скопіювати й засвідчити в нотаріуса.

Аналогічно з банківськими рахунками й персоналом. Завжди повинен бути альтернативний банк з альтернативним рахунком. Не можна допускати ситуації, у якій з'являється працівник, заміна якого неможлива або руйнівна для компанії.

В одній із справ рейдерського захоплення опоненти в межах безфактового кримінального провадження призначили почеркознавчу експертизу документів. Правоохоронці витребували й надали експерту всю реєстраційну справу компанії. Для проведення експертизи науковець розшив матеріали реєстраційної справи й після дослідження протоколу зборів учасників товариства повернув його на місце. Як виявлено пізніше, до реєстраційної справи було повернуто не оригінальний примірник протоколу.

4. Стежте за усім

Сьогодні ринок пропонує чимало інструментів для постійного моніторингу низки реєстрів та інформаційних баз.

Гарним початком стане встановлення так званого маячка про початок реєстраційних дій. Його функціонал доволі простий і ефективний – у разі намагань унести будь-які зміни до Реєстру речових прав про це автоматично буде надіслано SMS-повідомлення на визначений номер телефону.

Також є багато програм і мобільних застосунків для моніторингу різних баз даних. Критерії моніторингу можуть бути різноманітними – від зменшення/збільшення податкового боргу до появи судових рішень у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

5. Digitalization

Digitalization, або цифрування якомога більшої кількості інформації. Чи чули ви про справді успішне рейдерство IT-компанії? Спроби, звісно, робили, але завершилися вони невдачею.

Кумедним і водночас повчальним було проведення не зовсім законного обшуку в офісі однієї невеликої IT-компанії. Правоохоронці зайшли до приміщення, де перебувало кілька айтішників, які працювали за персональними комп'ютерами. Не розгубившись, працівники вимкнули ноутбуки й надали повну волю правоохоронцям. А шукати в кабінеті було нічого, там були лише ноутбуки з доступом до Інтернету. Розгніваний слідчий вилучив усі ноутбуки, які, звісно ж, у заблокованому стані й без інформації йому стали швидко не потрібні. Уся інформація щодо діяльності такої компанії містилася не на персональних комп'ютерах чи в паперовому вигляді, а на віддалених хмарних базах даних.

Роботу згаданої компанії було відновлено миттєво шляхом купівлі нових ноутбуків і налаштування доступу до матеріалів, з якими працювали раніше.

Збереження всіх даних на віддалених серверах і з достатнім рівнем шифрування є справді хорошим захистом вразливих місць компанії.

Важко перелічити всі можливості для забезпечення захисту компанії та її активів. Незайвим також буде подумати про безпеку свого бізнесу й тим, хто лише планує розпочинати свою підприємницьку діяльність. До прикладу, наявність у переліку засновників компанії-нерезидента буде правильним кроком для унеможливлення рейдерського захоплення бізнесу, оскільки в рейдерів на шляху до вчинення перереєстрації компанії з'являються вагомі юридичні перепони.

Якщо в компанії планується наявність кількох власників, то необхідно продумати та зафіксувати чіткий розрахунок вартості часток партнерів, процедуру й умови виходу з компанії партнера, повноваження партнерів.

Хороша служба безпеки та якісний юридичний супровід теж здатні забезпечити спокійний сон керівнику компанії.

І не варто забувати про ретельний добір персоналу, особливо на стратегічно важливі посади (бухгалтер, IT-директор, керівник служби безпеки). На сьогодні є цілий спектр послуг, які надають у тому числі юридичні компанії щодо оцінювання благонадійності робітника, – це саме той критерій, який не дасть змоги розуму й амбіціям зруйнувати бізнес ізсередини.

Резюме статті

Як то кажуть, на інших надійся, а сам не зівай. Нині ж можна сподіватися, що новообраний Парламент у вересні й наново сформований Кабмін усіляко підтримуватимуть і реалізовуватимуть оголошену політику Президента щодо розвитку бізнесу в Україні. Справді, з боку все є доволі безхмарним. Проте, базуючись на набутому досвіді в нашій державі, необхідно завжди бути готовим до різких і непередбачуваних поворотів долі у вигляді рейдерів й органів правопорядку. Адже до змін законодавства винахідливі рейдери пристосовуються й знаходять нові шляхи для захоплень. Наведені поради дадуть змогу мінімізувати типові ризики, які загрожують нормальному й прогресивному розвитку бізнесу в Україні.

Станіслав Борис, адвокат Практики безпеки бізнесу АО "Юскутум";

Костянтин Корнєєв, молодший юрист Практики безпеки бізнесу АО "Юскутум"

Джерело: biz.ligazakon.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ