Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Економічна присутність (substance) нерезидентних компаній – must have нової реальності

Партнер міжнародної юридичної компанії SBSB Владислав Макаренко розповів про вимоги до економічної присутності (substance).

Наприкінці минулого десятиліття розпочалася глобальна боротьба з ухиленням від сплати податків, унаслідок чого більшість країн вирішили добровільно брати участь в автоматичному обміні податковою інформацією й підписали відповідні Конвенції (понад 100 країн-учасниць). Наприкінці 2013 року Організація економічного співробітництва та розвитку створила План дій з протидії розмиванню оподаткованої бази. Загальносвітовою тенденцією стала боротьба державної влади з офшорами й діяльністю податкових гаваней, як наслідок – заборона використання податкових пільг компаніями-фікціями (shell companies). Головною перешкодою в дотриманні принципів прозорого оподаткування стала потреба в реальній економічній присутності (substance) компанії в певній юрисдикції. До 2019 року більшість популярних офшорних і низькоподаткових юрисдикцій (БВО, ОАЕ, Кіпр, Бермуди) посилили вимоги до економічної присутності (substance) компаній, зареєстрованих на їх території. У зв'язку із цим багатьом бізнесменам і власникам іноземних компаній доведеться існувати в новій реальності, переглянути свою структуру та приділити особливу увагу новим правилам щодо створення substance (економічної присутності). Тож компанія SBSB розповість, як вести ваш бізнес в умовах нової реальності.

Чому необхідно створювати економічну присутність (substance) уже зараз?

Основною причиною необхідності економічної присутності (substance) стає позиція податкових органів держав, для яких недостатньо просто факту заснування компанії в країні реєстрації. За таких обставин ризик утрати податкових пільг у країні реєстрації іноземної компанії й донарахування податків у країні, де фактично ведуть діяльність, викликає особливі побоювання.

Іншою причиною, що вимагає економічної присутності (substance), стає небажання банків та інших фінансових інститутів працювати з клієнтами, діяльність яких у країні реєстрації неможливо перевірити, бо це створює для банків підвищені ризики стикнутися з відмиванням грошей або стати винними в пособництві щодо ухилення від податків. Банки посилили контроль за платежами, а також вимоги щодо відкриття корпоративних рахунків. Так, багато банків відмовляються працювати з компаніями, у яких немає підтвердження їх економічної присутності (substance) у країні ведення бізнесу. Тож, якщо ви не дотримуєтеся правил substance (економічної присутності), то фактично втрачаєте гідне банківське обслуговування.

Хто передусім повинен дотримуватися вимоги щодо економічної присутності (substance)?

У грудні 2017 р. Рада Євросоюзу опублікувала "сірий" список більше ніж із 40 податкових режимів, які не повною мірою дотримуються принципів справедливого й прозорого оподаткування. Серед найвідоміших низькоподаткових юрисдикцій до нього ввійшли Багами, Бахрейн, Бермудські Острови, Британські Віргінські Острови, Каймани, Мен, Об'єднані Арабські Емірати і Вануату. Європейський Союз пригрозив увести ці території до "чорного" списку, якщо вони не висунуть додаткових вимог податковим резидентам. Оскільки в цих країнах більшість компаній тісно пов'язані з європейським капіталом, то уряди цих країн зобов'язалися прийняти відповідні законодавчі акти.

Що таке економічна присутність (substance) і як її створити?

Незважаючи на наявність у різних країнах власних законів щодо економічної присутності (substance), можна виокремити ключові для всіх країн вимоги:

– наявність реального офісу з вивіскою й договору оренди;

– наявність місцевого директора або менеджера в штаті;

– повноцінна участь бенефіціара компанії в управлінні (поїздки засновників (власників) до країни реєстрації компанії для ухвалення ключових рішень);

– наявність сайта й місцевого телефону.

Цей перелік не описує всіх інструментів і способів створення присутності (substance) у юрисдикції вашого бізнесу. Ми із задоволенням доберемо відповідне рішення для вашого бізнесу.

Зверніть увагу: вимоги щодо наявності економічної присутності (substance) особливо актуальні для компаній, які планують займатися ліцензованими або ризиковими видами діяльності (high risk activities). Розглянемо основні вимоги й особливості створення економічної присутності в найбільш популярних юрисдикціях.

Які особливості економічної присутності на Кіпрі? Що змінилося?

З 2015 року податкове законодавство Кіпру сильно змінилося. Однією з найважливіших змін стало посилення вимог до видачі сертифіката податкового резидентства Кіпру. Зокрема, тепер ви зобов'язані документально підтверджувати виконання й дотримання всіх умов податкового резидентства для вашої компанії.

У 2018 році податкова історія Кіпру дістала новий розвиток, і Центробанк прийняв Директиву з новими вимогами до банків, які працюють із компаніями, що не ведуть реальної діяльності на Кіпрі. Так, цей закон містить критерії компаній-оболонок (shell companies). Кіпрські банки повинні ідентифікувати серед своїх клієнтів компанії-оболонки, що не ведуть реальної діяльності, і припинити їх обслуговування.

Отримати докладну консультацію щодо створення substance (економічної присутності) на Кіпрі ви можете звернувшись до наших фахівців.

Як довести substance (економічну присутність) на Британських Віргінських Островах (БВО)?

Відповідно до ухваленого закону (Economic Substance (Companies and Limited Partnerships) Аct, 2018), до обов'язків кожного реєстраційного агента на Британських Віргінських Островах належатиме встановлення податкового резидентства кожної реєстрованої компанії. І лише в разі якщо вона претендує на податкове резидентство БВО, їй необхідно буде мати ознаки економічної присутності (substance). Причому вимоги substance (економічної присутності) поширюються на:

1) фінансові компанії;

2) компанії-холдинги;

3) IT-компанії;

4) компанії – дистриб'ютори продукції на території БВО, а також компанії, які надають послуги з перевезення та зберігання товарів, управління складами, консультаційні та інші адміністративні послуги.

Існуючі юридичні особи зобов'язані до 30 червня 2019 р. виконати свої зобов'язання в частині економічної присутності. Краще вже зараз почати виконувати зобов'язання щодо дотримання економічної присутності (substance) на БВО, і ми із задоволенням допоможемо вам у цьому.

Які вимоги щодо substance (економічної присутності) запроваджено в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ)?

Вимоги щодо економічної присутності були запроваджені Резолюцією № 31 Кабінету Міністрів від 30 квітня 2019 р. Цей документ установлює необхідність забезпечення економічної присутності для всіх компаній в ОАЕ залежно від виду діяльності, які вони здійснюють.

Вимоги поширюються на такі види діяльності:

– банківська діяльність;

– страхова діяльність;

– управління інвестиційними фондами;

– діяльність штаб-квартири групи;

– холдингова діяльність;

– діяльність у сфері інтелектуальної власності;

– інші види діяльності.

Якщо компанія здійснює вказані вище види діяльності, то вона повинна провадити свою ключову бізнес-діяльність на території ОАЕ; а також має управлятися з ОАЕ; діяльність компанії повинна здійснюватися за наявності достатнього локального рівня економічної присутності в ОАЕ.

Отже, вимоги до економічної присутності (substance) можуть відрізнятися залежно від обраної юрисдикції й конкретного виду діяльності. На сьогодні немає єдиних стандартів щодо дотримання компаніями вимог економічної присутності (substance), адже кожен бізнес унікальний.

Джерело: biz.ligazakon.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ