Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Три способи підготуватися до реформи LIBOR

Лондонська міжбанківська ставка пропозиції (London Interbank Offered Rate, у просторіччі LIBOR) із майже тридцятирічною історією втратила свою колишню репутацію за останнє десятиліття, після того як було виявлено, що великі кредитні організації по всьому світу маніпулювали її значенням заради власної вигоди.

У квітні минулого року група приватних інвесторів, із яких Федеральний резервний банк Нью-Йорка та Федеральна резервна система США сформували Комісію з альтернативних базових ставок (Alternative Reference Rates Committe – ARRC), визначила нову ставку – Secured Overnight Financing Rate (SOFR). Кілька місяців по тому, у жовтні, Американська Рада зі стандартів фінансової звітності офіційно дозволила нею користуватися замість LIBOR. Нова безризикова ставка овернайт покликана забезпечити більш надійний базис для розрахунків за фінансовими трансакціями.

Світові регулятори визначили 2021 рік як дедлайн щодо переходу з LIBOR, але більшість компаній чомусь не квапляться від неї відмовлятися. Воно і зрозуміло: саме на Лондонській міжбанківській ставці пропозиції зав'язано фінансові продукти більш як на $300 трлн., а відмова від неї позначиться на договорах кредитування, оренди та ще безлічі інших видів діяльності – і це лякає. Перехід на SOFR чи будь-яку іншу базову ставку – значний трансформаційний проект, який вплине на кожну компанію з фінансовими інструментами на руках, зав'язаними поки що на LIBOR.

На початку травня  Рада з МСФЗ завершила першу з двох умовних фаз своєї власної підготовки до реформи базової процентної ставки, випустивши точкові оновлення до двох стандартів. Буквально в четвер на цьому тижні було оголошено, що вона береться до другої фази, яку планувалося розпочати "як тільки буде більше впевненості" (у якій формі пройде реформа). Сьогодні, однак, ми обговоримо коротко те, як можуть підготуватися самі компанії – для них обумовлено три основні аспекти впливу реформи та можливі способи підготовки. Отже...

Похідні фінансові інструменти та хеджування

Перехід на альтернативні базові ставки в основному позначиться на процентному хеджуванні кредитних договорів із плаваючими ставками, прив'язаними до LIBOR. У випадку з похідними фінансовими інструментами, що підпадають під критерії звітності хеджування, вплив на звіт про доходи від самого хеджування й елемента хеджування буде взаємно нейтралізуючим.

Оскільки основна мета звітності хеджування полягає у зниженні волатильності звіту про доходи, а перехід зі ставки LIBOR на альтернативні ставки може спровокувати неефективність хеджування, можливі несподівані ефекти в статтях доходів. Компаніям краще заздалегідь провести аналіз із використанням альтернативних процентних ставок, аби переконатися, що ефективність хеджування зберігається.

Така оцінка може виявитися непростою з огляду на відсутність історичних даних щодо альтернативних ставок для проведення бек-тестингу, який потрібен для оцінки ефективності (частіше його називають регресійним аналізом). Тому планування заздалегідь може допомогти з небажаними наслідками у вигляді неможливості застосування звітності хеджування та визнання ефектів у звіті про доходи окремо щодо хеджування й елементу хеджування.

Кредитні угоди та внутрішньокорпоративні позички

Чимало боргових угод мають прив'язку до LIBOR, що означає зміну ставок за ними разом зі змінами Лондонської міжбанківської ставки. Інші угоди можуть містити застереження стосовно альтернативних ставок, які можна застосовувати, якщо визначити LIBOR не можна, тож кредитор і позичальник можуть тут домовитися.

У межах сьогоднішніх правил таке рішення про застосування альтернативної ставки потребувало б від компаній переоцінки кожної кредитної угоди, щоб прийняти рішення щодо зміни умов боргової угоди – або ж дати хід звітності погашення (простіше кажучи, усуненню зобов'язання з балансу достроково). Останній варіант може призвести до несподіваного збільшення або зменшення у статтях доходів.

Однак Американська Рада зі стандартів фінансової звітності нещодавно прийняла попереднє рішення з приводу зміни базових ставок за договорами. Такі зміни (передбачаючи, звісно, і перехід з LIBOR) у разі виконання певних критеріїв означатимуть подовження дії кредитного договору, а не створення нового договору. Поки що це не вирішено остаточно, оскільки спочатку ідею має бути схвалено під час публічних консультацій. Однак замало причин вважати, що американська ділова громадськість їх відкине, оскільки з боку FASB це дійсно значний крок у бік спрощення навантаження.

Так само потрібно діяти, якщо у нас внутрішньокорпоративні позички, які також орієнтуються на LIBOR як на базову ставку і не містять застережень щодо альтернативної ставки. Головна вимога до таких позичок полягає в тому, щоб у межах вимог про трансфертне ціноутворення до них застосовувався принцип "витягнутої руки" (якби правочин вчинили між собою незалежні сторони). Це значить, що зміна базової ставки в цьому випадку також призводить до проведення аналізу і потенційно – зміни політики, щоб забезпечити збереження цього принципу надалі.

Фінансові моделі та моделі оцінки

Фінансові моделі та моделі оцінки лежать в основі багатьох фінансових функцій, включаючи фінансове планування, оцінку нематеріальних активів, придбаних у процесі об'єднання бізнесу і, звісно, оцінку фінансових інструментів. LIBOR нерідко використовують тут як компоненту ставки дисконтування – один із ключових параметрів. Тому перехід з LIBOR на нову ставку потребує від компаній зміни ввідних даних моделей, що в плані звітності може призвести, наприклад, до коригувань справедливої вартості або оцінки величини знецінення.

Висновок

Так само, як і з іншими серйозними змінами, відмова від Лондонської міжбанківської ставки пропозиції на користь будь-якої іншої вплине на організації багатьма можливими способами, і розглянуті три – не єдині. Аби підготуватися до цих змін, необхідно чітко розуміти, як саме поточна базова ставка впливає на облікову практику, і спроектувати стратегії реагування, щоб запобігти істотним і до того ж несподіваним змінам у доходах. Стратегії мають визначати повний перелік активних договорів, бізнес-процесів і структур та включати внутрішні механізми контролю за переходом. Краще розпочати підготовку негайно, тим більше що часу залишається вже небагато: лише так можна мінімізувати вплив переходу на нові базові ставки.

Автори оригінальної статті – Дрю Ніхаус (Drew Niehaus), керуючий директор консалтингової компанії Riveron; Джейсон Джонстон (Jason Johnston) – менеджер тієї самої компанії.

Джерело: GAAP.RU

За матеріалами: CFO

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ