Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Застосування XBRL: що потрібно знати про новий стандарт звітування та як це працює у світі

Три регулятори фінансового сектору – Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг, а також Міністерство фінансів України підписали Меморандум про впровадження в Україні нової системи підготовки та подання фінансової звітності в електронному форматі, яка ґрунтується на стандарті XBRL. У її основу покладено таксономію МСФЗ.

XBRL (eXtensible Business Reporting Language) – це програмний стандарт, розроблений для поліпшення способу передавання фінансових даних, що полегшує компіляцію та обмін інформацією. Мета XBRL полягає в тому, щоб зробити автоматизований збір даних, який допоможе регуляторам, аналітикам та інвесторам здійснювати більш складний аналіз. XBRL дає змогу висловлювати за допомогою семантичних засобів загальні для учасників ринку й регуляторних органів вимоги до подання бізнес-звітності. Формат використовує теги, щоб ідентифікувати кожен фрагмент фінансових даних, який потім дає можливість використовувати його програмно за допомогою XBRL-сумісної програми й легко передавати дані між підприємствами.

Учасниками нової системи стануть усі підприємства, які згідно із законодавством подають звітність за МСФЗ і фінансова звітність яких підлягає обов'язковому оприлюдненню. Система фінансової звітності (СФЗ) у форматі XBRL почала діяти 18 червня 2019 р., коли було запущено програмний комплекс і спеціалізований веб-сайт, на якому розміщено базову інформацію для користувачів СФЗ. Подання річної фінансової звітності в новому форматі стане обов'язковим з 01 січня 2020 р.

Основними перевагами електронної системи фінансової звітності є можливість доступу всіх зацікавлених користувачів до уніфікованої, достовірної та якісної фінансової звітності, складеної за міжнародними стандартами. Український бізнес, зокрема, стане більш відкритим та зрозумілим потенційним інвесторам. Аналітики світових інвестиційних компаній, міжнародні експерти зможуть робити більш обґрунтовані та точні аналізи поточної ситуації й прогнози розвитку як окремих українських компаній, так і національної економіки загалом.

Олександр Панченко, член НКЦПФР

Практика впровадження XBRL у світі

Перехід на XBRL знаменує перехід від формоцентричного до датацентричного підходу. Тобто організації передають не конкретні обмежені форми звітів, а багатовимірний масив даних, сформований за особливою таксономією. З нього інформацію в регуляторних і управлінських цілях може бути залучено в потрібному контексті, при цьому унеможливлюється дублювання даних, підвищується їх точність і доступність. Упровадження XBRL має забезпечити повну автоматизацію збору, формування та передання даних про показники роботи різних фірм.

XBRL використовують усі країни "великої двадцятки". Розгляньмо кілька прикладів застосування цього стандарту у світі.

Wacoal

Компанія Wacoal (японський конгломерат, що виробляє та реалізує жіночу білизну; щорічні доходи становлять приблизно 1,6 млрд дол.) захотіла об'єднати оперативну інформацію, що надходить з 36 філій у 23 країнах, що використовують 32 різні патентовані бізнес-додатки.

Застосування багатьох різних систем призвело до значного обсягу повторного введення даних, що зменшувало ефективність процесів бухгалтерського обліку та звітності. Компанія хотіла покращити ці процеси, але без витрат на розроблення й підтримку інтерфейсів між несумісними системами.

Wacoal використала XBRL для об'єднання цих систем, створила повністю автоматизований процес без ручного повторного введення даних. Щомісячні операції із закриттям звітного періоду почали виконувати на два дні швидше, а опрацювання інформації в режимі реального часу та фінансова звітність стали щоденними.

Комітет європейських органів банківського нагляду (CEBS)

Комітет європейських органів банківського нагляду складається приблизно з 27 регуляторів із різних країн Європейського Союзу. Учасники збирають інформацію про платоспроможність і ліквідність фінансових організацій, за якими вони здійснюють контроль. Збираючи інформацію про ліквідність, учасники використовують стандарт IFRS для створення фінансових звітів у всіх фінансових організаціях Європи. Комітет пропонує використовувати XBRL як середовище для обміну даними про стандартну ліквідність і платоспроможність. Крім того, що органи банківського нагляду в кожній країні збирають інформацію про фінансові організації, які працюють у країні, члени CEBS також обмінюються інформацією у форматі XBRL.

Комітет CEBS розглядав й інші стандарти та навіть хотів розробляти власний, але вирішив користуватися глобальним. Першою перейшла на XBRL Бельгія у 2006 році. Її приклад наслідували Іспанія, Франція, Німеччина, Польща, Данія, Греція, Ірландія, Італія та Люксембург.

Національна податкова інспекція Японії

Одна з першопрохідців XBRL – національна податкова інспекція Японії (National Tax Agency of Japan, NTA) – у 2004 році впровадила електронну систему подання податкової декларації, використовуючи за стандарт XBRL2.0. У 2005 році вона запровадила систему для електронного подання корпоративних податкових декларацій. Інспекція NTA оголосила про прийняття XBRL 2.1 як стандарту для реєстрації у вересні 2008 р.

 

Джерело: ПАБУ

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ