Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Витрати за позиками й визнання прибутку

У березні цього року Комітет з Інтерпретацій опублікував свою позицію щодо одного специфічного питання із застосування МСБО 23 "Витрати на позики". Ідеться про передання активу іншій стороні протягом певного періоду. Це особливо актуально для будівельної галузі – девелопери цікавилися порядком капіталізації витрат на позики в під час будівництва багатоквартирних житлових будинків, де квартири поступово продаватимуть новим власникам.

Відомо, що позикове фінансування вони залучають саме з метою будівництва житлового будинку, однак ще до початку будівництва підписують договори із клієнтами, де обумовлюють продаж окремих квартир у новому будинку. Договори на продаж квартир, що залишилися недобудованими, компанії намагаються укладати в міру знаходження покупців. Відповідно до положень параграфу 35(в) МСФЗ 15 "Дохід від договорів з клієнтами", девелоперська компанія в такий спосіб передає контроль над кожною квартирою з часом, а значить, визнає прибуток протягом певного часового інтервалу.

Основне запитання звучало так: чи можна в цьому випадку говорити про наявність кваліфікованого активу відповідно до визначення стандарту МСБО 23 й, відповідно, капіталізувати витрати за позиками, які прямо його стосуються?

Згідно з визначенням з п. 5 "це актив, який обов'язково потребує суттєвого періоду для підготовки його до використання за призначенням чи для реалізації". Якщо кваліфікованого активу немає, організації не можна капіталізувати витрати за позиками.

Отже, девелоперській компанії в такому випадку необхідно дивитися на свій баланс: чи немає там активу, який можна було б зарахувати до цієї категорії. На думку Комітету з Інтерпретацій, залежно від специфічних умов організаціям доведеться відображати у звітності:

1) суми до одержання;

2) актив за договором;

3) запаси.

Чи можна щось із перерахованого вважати кваліфікованим активом? Подивімося.

Суми до одержання, про які йдетьтся в цьому випадку (за умовами відомо, що клієнти придбавають квартири за готівку або інші фінансові кошти) не можна вважати кваліфікованим активом, адже про це прямо сказано в п. 7 МСБУ 23.

Актив за договором, який визнає в себе організація, також не може бути кваліфікованим активом, оскільки в Додатку А до МСФЗ 15 йому надано таке визначення:

"право суб'єкта господарювання на компенсацію в обмін на товари або послуги, які суб'єкт господарювання передав клієнтові, якщо таке право обумовлене не плином часу, а іншими чинниками (наприклад майбутніми результатами діяльності суб'єкта господарювання)".

Заплановане використання зазначеного активу організацією (у цьому випадку – одержання готівки або фінансового активу) не можна вважати тим видом використання, підготовка активу до якого обов'язково займає істотний період.

Це була пряма відповідь Комітету з Інтерпретацій на запитання, чому саме ці два активи не можна вважати кваліфікованими.

Нарешті, запаси (незавершені будівництвом квартири, що залишилися) також не можуть бути кваліфікованим активом. Відповідно до описаної ситуації ці активи вже готові до продажу навіть у своєму поточному стані: за умовою девелопери збираються продавати частково відбудовані квартири майбутнім покупцям, щойно такі знайдуться. Таким чином, передання контролю над ними буде здійснено в момент підписання договору.

Основний висновок Комітету з Інтерпретацій: викладених у МСБО 23 принципів цілком досить, щоб визначити необхідну облікову політику в описаній ситуації. Отже, жодних змін у самому стандарті не потрібно. Детальний виклад логіки міркувань у вигляді періодичних публікацій від Комітету може бути дуже корисним для компаній, які у своїй обліковій практиці зіштовхнулися з аналогічним нерозумінням ключових принципів МСФЗ.

Джерело: GAAP.RU

За матеріалами: IFRS

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ