Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Майбутній ландшафт бухгалтерської професії

Який тип професіоналів буде найзатребуванішим на ринку?

Бухгалтерська професія в Україні сьогодні відчуває глибоке зворушення більше, ніж будь-коли. Недостатність професійних кадрів, нагальна потреба в переозброєнні великої кількості бухгалтерів, застаріла система освіти, помітне зниження попиту на професію серед молоді, і головне – зростаючий попит на інші функції бухгалтерського обліку, головним чином, у сферах обробки даних, управлінського й фінансового аналізу. Усе це свідчить про те, що професія перебуває у стані кризи.

Відверто кажучи, бухгалтерський облік завжди зазнавав революційних змін. Перша бухгалтерська технологічна революція сталася у 1970-х роках, разом з появою комп'ютерів та Інтернету. Я пам'ятаю, що в Україні ще у 90-х роках бухгалтери не мали комп'ютерів і вели бухгалтерський облік за допомогою рахівниці й пустографок. Через появу комп'ютерів попит на ручну роботу знижувався протягом десятиліть і, найімовірніше, зникне в найближчому майбутньому.

Друга технологічна революція відбувається у світі саме зараз. Такі технології, як штучний інтелект, блокчейн і хмарні обчислення, мають безпосередній вплив на методи обліку й інструменти, що використовуються в бухгалтерській галузі. Штучний інтелект здійснює збір і аналіз даних, блокчейн забезпечує безпеку даних, хмарні обчислення дають змогу обмінюватися даними. Тому фахівцям з обліку й фінансів у майбутньому варто долучатися до розроблення технологій з передання, оброблення й аналізу даних.

Не секрет, що бухгалтерські програми вже сьогодні автоматично генерують бухгалтерські записи. Через це нове покоління бухгалтерів часто не може самостійно відобразити господарські операції в бухгалтерських проводках. А через постійну зміну податкового законодавства в Україні та прискіпливу увагу податківців до правильності оформлення первинних документів бухгалтери всю свою увагу приділяють саме паперовій роботі. Напевно, тому у бізнес-спільності утворилося стійке уявлення про роботу бухгалтера, який щодня перекладає папери та вимагає постійної досконалості в їх оформленні.

Цілком очевидно, що досить скоро ручні й повторювані завдання буде повністю замінено автоматизацією, робототехнікою та машинним відтворенням. А тому в бухгалтерах-статистах потреба із часом зникатиме. Не зростатиме попит і на фахівців, які мають гарний почерк і вміють красиво заповнювати первинні бухгалтерські документи, адже фокус уваги податківців теж змінюється, трансфертне ціноутворення буде в топ-питаннях на найближчі десятиріччя. Правду кажучи, і бізнес шукатиме бухгалтерів із зовсім іншими професійними знаннями й навичками.

Отже, який тип професіоналів буде найзатребуванішим на ринку?

По-перше, попит буде точно на фахівців, які розуміють і бухгалтерський облік, і фінанси, одночасно розуміються на даних і технологіях та вміють працювати в системах. Такі фахівці повинні розуміти дані та знати, як їх аналізувати, які види даних вибирати та як отримати найкориснішу інформацію з цих даних, аби прийняти оптимальне бізнес-рішення, особливо для вирішення ключових завдань.

По-друге, власники бізнесу все частіше шукатимуть бухгалтерів, які завдяки професійним навичкам матимуть змогу не просто краще зрозуміти бізнес, а й зробити свій внесок у розвиток своїх організацій. До таких професійних навичок належать такі:

інтелектуальні

уміння працювати з інформацією з різноманітних джерел, проводити опитування, дослідження, вміти логічно й аналітично мислити, зрозуміти та вирішити проблему, проводити критичний аналіз

технічні та функціональні

уміння вести й аналізувати статистичні дані, моделювати рішення та проводити ризик-аналіз, оцінку

персональні

особистий менеджмент, ініціативність, самоосвіта, вміння розставляти пріоритети, адаптуватися до змін

міжособистісні комунікаційні

уміння працювати в команді з виконання проекту та уникати конфліктів, взаємодіяти з людьми на культурні й інтелектуальні теми, вміти домовлятися та переконувати, розуміти культурні та мовні відмінності

організаційні та навички бізнес-менеджменту

стратегічне планування, проект-менеджмент, уміти організовувати роботу й делегувати, розвивати людей, лідерство, професійна оцінка та інтуїція

Здебільшого існуючі прогалини знань у бухгалтерів в Україні пов'язані з їх недосконалою професійною освітою, на жаль, міжнародні стандарти освіти так і не імплементовано в країні. Разом з цим я не спостерігаю попиту на ці знання і у самих бухгалтерів. У світі вже говорять про штучний інтелект, а ми все не можемо опанувати базові знання й навички. І тоді приходить розуміння, у якій кризі сьогодні перебуває професія бухгалтера в Україні.

По-третє, сучасний бухгалтер повинен уміти ефективно спілкуватися з відділами даних та ІТ-службою, його знання знадобляться саме в цій галузі. Машини виконуватимуть рутину й нудну частину роботи, даючи можливість бухгалтерам зосередитися на більш важливих питаннях. Адже там, де вимагається професійне судження, набагато важче автоматизувати процеси. Можна сказати, штучний інтелект залишатиме більш цікаві частини роботи для бухгалтерів майбутнього.

Отже, для тих, хто хоче бути на гребені хвилі, навчання необхідне доти, поки існують інновації. Робота з даними й аналітика будуть критичними навичками для бухгалтерів- практиків, які бажають залишатися затребуваними. Організації, які інвестуватимуть у своїх бухгалтерів, також отримають вигоду з їхнього досвіду.

Джерело: blog.liga.net

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ