Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Прибуток, реінвестування й дивідендна політика

Погляд Ніка Андерсона (Nick Anderson), члена Ради з міжнародних стандартів фінансової звітності.

Іноді буває, що учасники ринків капіталу надто багато уваги приділяють чистому прибутку (або прибутку на акцію), однак на практиці жоден показник сам собою не може адекватно відобразити результати діяльності. Інвестори це знають і намагаються одержувати уявлення не тільки про величину прибутку, але і його якість.

Який капітал довелося вкласти компанії, щоб згенерувати такий прибуток? Наскільки стійкими будуть показники прибутку надалі? Чи містить чистий прибуток непостійні доходи й витрати, які навряд чи виникнуть знову? Чи свідчить сьогоднішня ситуація з прибутком компанії про волатильність або циклічність? Якою мірою прибуток опирається на ліквідні грошові потоки? Які довгострокові чинники ризику для бізнесу (включно з істотними екологічними й соціальними ризиками)? Дуже ймовірно, що ці та інші запитання досвідчені інвестори ставлять самі собі, оцінюючи стабільність майбутніх прибутків бізнесу, що їх цікавить, і роблячи свої висновки на основі аудованої звітності й аудиторських висновків щодо неї, менеджерських коментарів і ще безлічі джерел інформації.

Довгострокові інвестори ураховують, зокрема, такий показник, як прибутковість на інвестиції протягом декількох років, і прогнозують, наскільки стійким він залишиться в майбутньому. У зоні особливої уваги при цьому – імовірні зміни конкурентних умов на ринку й можливості для інвестування. Які є можливості подальших капітальних вкладень, і яка ймовірна прибутковість на ці інвестиції? Чи в бізнесу досить на руках готівки, щоб скористатися всіма цими можливостями? Чи відповідає фінансова структура компанії її профілю ризику?

Важливість ліквідних грошових потоків

Багато академічних досліджень на тему якості прибутків наводять на висновок про важливість генерування ліквідних коштів. Досвідчені інвестори намагаються також розуміти зміни у фінансових зобов'язаннях компанії, які самі не належать до грошових потоків, але за економічним ефектом практично є еквівалентом змін грошових потоків. У 2016 році Рада з МСФЗ надала набір поправок до МСБО 7 "Звіт про рух грошових коштів", які й було розроблено з прицілом на те, щоб допомогти користувачам звітності зрозуміи зміни в зобов'язаннях компанії, що виникають унаслідок її фінансової діяльності.

На додачу до названих вище чинників компанії під час визначення своєї дивідендної політики повинні враховувати наявність можливостей для інвестування та здатність генерувати ліквідні кошти. Якщо бізнес перебуває в стані фінансового стресу, рішення знизити дивіденди може виявитися дуже важливим, якщо не визначальним. Інша ситуація: якщо компанія генерує хороші доходи, при цьому є багато можливостей для реінвестування, то найкращою для акціонерів буде політика невеликих і навіть нульових дивідендів. А ось від розвиненого бізнесу, що приносить стабільні доходи і практично не має можливостей для подальшого розширення, інвестори очікуватимуть виплати істотної частини прибутку в дивідендах.

Національні вимоги регулювання щодо дивідендів

Прийняття всіх цих важливих чинників ще не досить для визначення дивідендної політики, оскільки в багатьох юрисдикціях ключове значення має також комплаєнс із національними вимогами регулювання (напр., вимоги до мінімальному розміру капіталу – інструмент державної політики, що відображає вподобання влади щодо свободи розподілу дивідендів). Дотримання мінімальних вимог до капіталу – чинник, на який дивляться директори компаній, а також їх аудитори та органи фінансового регулювання. У багатьох юрисдикціях перед схваленням дивідендної політики директорам доведеться впевнитися, що вимоги до капіталу виконуються. І, якщо це потрібно, примітки до їхньої фінансової звітності з МСФЗ буде забезпечено поясненнями про дивідендну політику, яку вони в остаточному підсумку схвалять.

Стандарти МСФЗ стимулюють довгострокові інвестиції завдяки своєму акценту на прозорості фінансової звітності. Тим самим вони також сприяють здоровішому й ефективному функціонуванню ринків капіталу та задоволенню потреби інвесторів у порівнянності корпоративної звітності в міжнародному масштабі. Усе це допомагає учасникам капітальних ринків ухвалювати інформовані й ефективні рішення. Крім цього, стандарти МСФЗ також забезпечують інвесторів інформацією, що допомагає оцінювати ефективність розпорядження менеджерами компаній довіреними їм коштами.

Фінансовий облік – лише один з елементів мозаїки

Важливо також не забувати про те, що міжнародні стандарти фінансової звітності через свою міжнародну орієнтацію просто не здатні відображати всіх специфічних вимог до капіталу, що діють в одній із понад 140 світових юрисдикцій, які застосовують МСФЗ. Отже, хоча бухгалтерський прибуток – важливий інформаційний складник, покладатися тільки на нього під час визначення розміру дивідендів усе-таки не варто.

Фінансовий облік – лише один з елементів мозаїки. Як уже було сказано вище, дивідендна політика відображає багато інших чинників – можливості для нових капіталовкладень, потребу у фінансуванні, ризики, законодавчі обмеження, схеми стимулювання. Усі вони відрізнятимуться в різних компаній, у різних юрисдикціях, та й просто змінюватимуться з часом. Складність визначення підходящого рівня дивідендних виплат пояснює й те, чому в окремих країнах діють настільки складні вимоги до капіталу, які часто потребують застосування професійного судження.

Директори компаній зобов'язані додержуватися законодавчих норм, а Рада з МСФЗ не несе зобов'язання з визначення оптимального рівня дивідендів для компаній на МСФЗ. Однак немає жодних перешкод до того, щоб компанії супроводжували свою фінансову звітність корисними примітками про свою дивідендну політику й дивідендні виплати, включно з розкриттями, що стосуються комплаєнса з вимогами національного законодавства.

За матеріалами: IFRS

Джерело: GAAP.RU

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ