Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Останні рішення щодо МСФЗ 17 в деталях

Член IASB Даррел Скотт (Darrel Scott), який є одним із ключових консультантів проекту страхових контрактів, і член технічної команди Лора Кеннеді (Laura Kennedy) розкривають деталі останніх чотирьох змін до стандарту МСФЗ 17 "Договори страхування", які схвалено Радою з МСФЗ на початку лютого.

Нагадаємо, що Рада з МСФЗ послідовно обговорює можливі поправки у відповідь на 25 ключових зауважень, озвучених компаніями ще з моменту виходу самого стандарту, після того, як вони зіштовхнулися з проблемами його впровадження. Насправді, зауважень було набагато більше, але саме ці 25 Рада визнала такими, що потребують детального опрацювання.

Усі обумовлені на лютневій зустрічі теми можна умовно віднести до двох сфер. Перша – це охоплення або сфера дії стандарту МСФЗ 17, а друга – різні аспекти перехідного режиму. При цьому зазначені дві теми поєднують шість різних проблемних питань, виділених IASB у "Списку 25" на жовтневому засіданні минулого гоку. Даррел Скотт зауважує, що не планує докладно розповідати про всі шість, а зупиниться на двох, які, на його думку, є найцікавішими.

Отже, перша торкається теми охоплення МСФЗ 17. Рада обговорювала ситуації, у яких договори містять страховий елемент, що стосується лише частини зобов'язань або всіх зобов'язань, створюваних самим договором. Це можна побачити в кредитних договорах, де є механізми звільнення від боргу (наприклад, у випадку смерті або непрацездатності позичальника). МСФЗ 17, як було відомо ще з моменту його виходу, використовуватимуть не тільки страхові компанії й не тільки щодо договорів страхування. Насправді він застосовний до будь-яких договорів, де є елемент страхування, тому в описаній ситуації його використовуватимуть теж.

У чому тут потенційна складність? Договори такого типу на практиці досить часто випускають банки та інші організації, які насправді не асоціюють свій бізнес зі страховою діяльністю. Страховий елемент може надавати дуже незначний вплив на економічну сутність угоди. Якщо ж брати всі інші контракти в портфелях таких організацій, де страхового елемента немає взагалі, виявляється, що зазвичай для їх обліку використовують МСФЗ 9 "Фінансові інструменти". Узявши до уваги рекомендації членів технічної групи розробників, IASB погодився, що в цьому випадку організаціям варто дати можливість застосовувати для обліку або МСФЗ 17, або МСФЗ 9.

Коли на обговореннях почали уточнювати одиниці вимірювання, маючи на увазі те, як саме треба здійснювати групування договорів, що підлягають обліку відповідно до першого або другого стандарту, технічні розробники рекомендували Раді зобов'язати укладачів звітності ухвалювати рішення окремо за кожним договором. Однак Рада зробила висновок, що ефективніше буде прописати в стандарті вимогу про ухвалення зазначеного рішення за портфелями: так удасться забезпечити більшу послідовність в обліку, що необхідно навіть не самим компаніям, а користувачам їх звітності, які намагаються розібратися в логіці фінансового обліку організацій, що їх цікавлять.

Другою великою темою стали перехідні питання. Даррел Скотт вирішив розповісти відразу про два. Перше з них – це здійснення переходу в контексті діяльності, спрямованої на мінімізацію ризику. МСФЗ 17 у тому вигляді, у якому він є зараз, передбачає, що облік мінімізації ризику треба завжди застосовувати перспективно (на противагу ретроспективному підходу), і що це вільний вибір. Тобто, якщо яка-небудь організація вирішує скористатися інструментами хеджування, рішення про те, чи застосовувати їй при цьому положення МСФЗ 17, які стосуються мінімізації ризику, залишається на її розсуд.

Як відомо, МСФЗ 17 охоплює процеси, які були в компанії до початку його використання. Що це значить? А те, що під час переходу з попередніх облікових політик на нові (на дату, коли МСФЗ 17 починають застосовувати вперше) передбачений Стандартом облік мінімізації ризиків можна застосовувати перспективно, починаючи з цієї самої дати. Багато страхових компаній, які історично дуже часто вдавалися до мінімізації ризиків, висловили побажання отримати можливість застосовування нової логіки обліку ретроспективно, оскільки так буде краще охоплено економічну сутність угоди.

Рада з МСФЗ побачила раціональне зерно в їхніх аргументах, однак у процесі подальших обговорень стала очевидною інша небезпека – небезпека вибіркового підходу. На дату переходу на МСФЗ 17 страховим компаніям уже відомо більше про передбачувані результати їх діяльності з мінімізації ризиків, а це значить, що такі знання можуть вплинути на їхній вибір облікової політики щодо обліку мінімізації ризиків. Як наслідок, облікові дані будуть не дуже чесно відображати причини, які спонукали менеджерів до укладення таких угод на ту дату, коли їх було укладено, що негативно позначиться на корисності інформації.

На цьому обговорення не закінчилися. Як уникнути проблеми вибіркового підходу, чи є для цього якийсь спосіб? Якщо організація вирішить застосовувати облік мінімізації ризиків за МСФЗ 17 ретроспективно, їй доведеться це робити щодо всіх угод із мінімізації ризику. Це знизило б імовірність вибірковості й додало б послідовності фінансовій звітності. Однак, ретельно обміркувавши таку можливість, IASB дійшов висновку, що на практиці далеко не всі страхові компанії зможуть "вертатися назад у часі" і визначати (а також доводити) усі обставини укладення угод про мінімізацію ризику. Отже, для більшості організацій такий підхід буде не дуже практичним.

Тому Рада вирішила схвалити рекомендації технічної групи й не змінювати нічого в нинішніх формулюваннях, тобто не запроваджувати можливість ретроспективного застосування у випадку угод із мінімізації ризику. Утім, хоча МСФЗ 17 поки що залишається незмінним, технічну команду попросили дослідити дві можливості, які було виявлено під час обговорень. Перша – це можливість дозволити перспективне застосування обліку мінімізації ризиків за МСФЗ 17, але починаючи з дати, що передує даті першого застосування МСФЗ 17. А друга – це якесь інше можливе рішення, що перебуває поза ретроспективним застосуванням. Тобто перспективне застосування залишиться в будь-якому разі, але, можливо, буде знайдено ще один варіант, який допоможе страховикам із їхньою проблемою.

Останню велику тему зі списку всіх обговорених на нараді, на якій Даррел Скотт хотів зупинитися окремо, присвячено модифікованому ретроспективному застосуванню. Згідно зі Стандартом – це можливість для укладачів звітності відійти від повністю ретроспективного застосування, але визначеним і дуже чітко сформульованим чином. МСФЗ 17 дозволяє вносити модифікації, але Рада з МСФЗ вважала й вважає, що у випадку їх застосування кінцеві результати повинні бути якомога ближчими до тих, які було б отримано з повністю ретроспективним застосуванням.

У процесі недавніх обговорень Рада з МСФЗ передбачила кілька додаткових допустимих модифікацій із рекомендованих укладачами звітності. Одна з них, що стосується минулих придбань і способів обліку цих минулих придбань, знайшла схвалення в Ради.

Рада з МСФЗ також обговорювалла пропозиції про можливість вибору модифікацій самими організаціями, але угледіла тут ряд проблем. По-перше, не можна гарантувати, що результат виявиться таким самим, що й у випадку з повністю ретроспективним застосуванням. По-друге, це додасть надто великої різноманітності до звітності страхових компаній і знизить зіставність, а значить і корисність такої інформації в очах користувачів фінансової звітності. Підсумкове рішення Ради – зберегти вимоги до ретроспективного застосування в тому вигляді, у якому вони є зараз, але з однією-єдиною додатковою модифікацією, якій дали добро.

Ще один момент, що потребує пояснення: коли організації застосовують модифікований підхід, їм, як і раніше, дозволено використовувати звичайні методи оцінки.

Замість висновку

За традицією – проміжні підсумки й плани на найближче майбутнє. Рада з МСФЗ торік почала розгляд 25 проблемних питань і обговорювала їх на чотирьох минулих засіданнях (з листопада по лютий). На сьогодні основну частину вже розглянуто. Одна велика тема та ще дві додаткові будуть на порядку денному в березні, що завершить дослідження всіх виявлених складностей щодо МСФЗ 17. За словами Даррела Скотта, після цього відбудеться, як мінімум, ще одна зустріч, присвячена пов'язаним аспектам (найімовірніше, вимогам до розкриття й роботі над рештою дрібних деталей). Поки що все йде за графіком, і зараз ніщо не свідчить про те, що Рада може затримати вихід документа з попереднім варіантом коригувань до Стандарту наприкінці другого кварталу цього року.

Джерело: GAAP.RU

За матеріалами: IFRS

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ