Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Всесвітній економічний форум у Давосі: висновки для аудиторів

Про цьогорічний Всесвітній економічний форум (The World Economic Forum), який пройшов у Давосі, говорили багато. Як відомо, цей захід є глобальним майданчиком для публічних і закритих дискусій світових лідерів, керівників великих корпорацій, бізнесменів. Предметом обговорення стали гострі теми й події на міжнародній арені, питання розвитку економіки, вироблення стратегій і шляхів співпраці країн світу.

Як світові економіко-політичні тренди, озвучені під час заходу, вплинуть на ринок аудиторських послуг світу і України – далі.

Глобалізація

Головна тема цьогорічної зустрічі у швейцарському Давосі – "Глобалізація 4.0: формування глобальної архітектури в епоху четвертої промислової революції". Світові лідери прогнозують різні варіанти розвитку подій в епоху четвертої промислової революції, яку ми сьогодні переживаємо. Хтось убачає в цьому позитив і додаткові можливості, інші, навпаки, занепокоєні майбутніми сценаріями розвитку світової економіки.

Якщо поглянути на це питання в контексті аудиту, стає зрозуміло, що аудиторські фірми об'єднуватимуться, намагаючись бути гідними конкурентами представникам "великої четвірки". Майбутнє – не за малими компаніями (хоча, безумовно, і вони матимуть свого клієнта), а за солідними угрупованнями, здатними обслуговувати великі корпорації.

Кордони між країнами ставатимуть дедалі менш помітними. Сучасні технології дають змогу обслуговувати клієнтів із різних куточків світу, не полишаючи офісу. Такими перевагами потрібно вміло користуватися, розширюючи коло клієнтів та отримуючи більші прибутки. Утім слід розуміти, що для цього потрібні відповідні ресурси. Якість аудиторських послуг – головний пріоритет роботи.

Світовий неспокій

Цьогоріч у Давосі багато говорили про економічне протистояння найбільших держав світу, уповільнення темпів зростання світової економіки, виклики, пов'язані зі створенням Європейського оборонного союзу, напружену ситуацію в Сирії та Лівії, протести у Венесуелі. Такі перипетії можуть мати вплив і на аудит. Будь-який неспокій потенційно здатен зменшити обсяг ринку і здешевити суми контрактів на аудит.

Водночас, говорячи про український ринок, такі тенденції навряд чи будуть актуальними. Якраз навпаки – для аудиту настає дуже сприятливий період. Кількість замовлень збільшуватиметься, крім того, від аудиторів вимагатимуть, як уже наголошувалося, високої якості послуг. Саме тому варто очікувати зростання заробітних плат аудиторів. У недалекому майбутньому рівень оплати їх праці перебуватиме в одному діапазоні з представниками сфери інформаційних технологій. Як наслідок, сума контрактів на аудит також зростатиме.

Цифрова економіка, довкілля та соціальні питання

Значну увагу приділили в Давосі питанням міжнародної взаємодії в епоху розвитку технологій і цифрової економіки, кліматичної кризи й охорони довкілля, проблемам соціальної нерівності. І хоча такі питання безпосередньо не стосуються ринку аудиту, все ж, розвиваючи бренд, будуючи стратегію позиціонування та комунікацій, варто звертати увагу на світові тренди. На користь іміджу аудиторської фірми будуть політика "зеленого офісу", спрямована на заощадження природних ресурсів, благодійна і спонсорська діяльність, упровадження у свою роботу новітніх технологій тощо.

За словами засновника і президента Всесвітнього економічного форуму Клауса Шваба, світова економіка повинна стати більш "інклюзивною", зосередити увагу на тих, хто залишився за бортом, і кліматичних проблемах. Тобто людина й довкілля стають головними цінностями сучасного світу.

Фінансова криза може повторитися?

У Давосі цього року зосередили увагу на проблемах у світовій торгівлі й загальному погіршенні фінансових умов. Це може спричинити уповільнення процесів інвестування. Такий розвиток подій має ще тривожніший вигляд, якщо згадати про боргові проблеми держав і приватного сектору. Відтоді як США запровадили тарифи на імпорт китайської сталі, торговельні суперечки в центрі уваги світової спільноти. Цього року середовище для торгівлі залишиться несприятливим, однак це поки що не позначиться на інших сферах економіки.

Найбільшу небезпеку для світового бізнесу становить сповільнення розвитку економіки. Міжнародний валютний фонд передбачає, що 2019-го відбудеться зниження темпів зростання з 3,9 % до 3,7 %. Це спричинить зменшення витрат споживачів, тож компаніям потрібно буде підвищувати свою ефективність, пристосовуючи бізнес-модель до нових зовнішніх умов.

Фінансова криза може повторитися. Як аудиторським фірмам, так і представникам іншого бізнесу потрібно звернути увагу на цю інформацію і планувати свою діяльність із урахуванням таких потенційних ризиків.

Штучний інтелект

Чимало дискусій на форумі точилося навколо впровадження штучного інтелекту та його впливу на життя людей. Одна з тез – необхідно віднайти правила для безпечного розвитку штучного інтелекту. Інакше кажучи, визначити, чи загрожують нові технології людству і чи потрібно це якось контролювати.

Питанням, чи може замінити штучний інтелект роботу аудитора, представники професії цікавляться вже не один рік. Справді, багато технічної роботи можна виконувати за допомогою новітніх технологій, скажімо, збір і систематизацію даних, складання звітності, проведення інвентаризації тощо.

Ба більше, ми вже не уявляємо своєї роботи без застосування новітніх технологій. Утім професійне судження може виносити лише експерт своєї справи. Жодні технології штучного інтелекту не здатні в деяких питаннях замінити людину. Від аудиторів вимагатиметься більшого, доведеться багато думати, вирішуючи ті питання, які не до снаги подолати машинам.

Скорочення робочого тижня і гнучкий графік

У Давосі пролунала ідея скорочення робочого тижня до чотирьох днів. Нагадаємо, Федерація британських профспілок ще минулого року закликала запровадити чотириденний робочий тиждень, мотивуючи такий крок масштабною автоматизацією багатьох бізнес-процесів. Експерти вважають, що такий графік дасть низку переваг і роботодавцям, і працівникам, адже люди достатньо відпочиватимуть й акумулюватимуть більше енергії.

Хоча у сфері аудиту ненормований робочий графік є буденністю, все ж світові тренди через деякий час дійдуть і до України, змушуючи керівників аудиторських фірм будувати свою діяльність так, щоб працівники могли мати більше вільного часу. У позаминулому столітті профспілки боролися за восьмигодинний робочий тиждень. У ХХ ст. ми отримали право на два вихідних і оплачувану відпустку, тож чотириденний робочий тиждень – це лише питання часу.

Тим часом представники "великої четвірки" надають можливість працівникам працювати за гнучкими графіками. Наприклад, британський офіс PwC розробив схему роботи персоналу, котра дає змогу найманим працівникам не прив'язуватися до договорів повної зайнятості та стандартної кількості робочих годин. Працівники можуть працювати за гнучким графіком роботи, самостійно обираючи час для праці. Основна вимога роботодавця – вчасне виконання завдань і доручень. До того ж працівник зможе виконувати їх, коли йому буде зручно.

Керівництво PwC у своєму офіційному повідомленні заявило, що наразі одним із пріоритетів компанії є залучення нових талантів. Як показало проведене PwC опитування, сьогодні 46 % працездатного населення Великобританії, шукаючи роботу, звертають увагу на її графік, віддаючи безсумнівну перевагу гнучкому. Саме тому компанія вирішила забезпечити своїм працівникам оптимальний баланс між годинами трудової діяльності та вільним часом.

Cвіт після Brexit

У Європі продовжує розгортатися драма, пов'язана з Brexit. Вихід Великобританії з ЄС несе загрозу для нормального функціонування бізнесу. Дослідження, проведені в жовтні 2018 року, показали, що третина (35 %) британських експертів у сфері фінансів передбачає зниження прибутків у 2019-му внаслідок Brexit.

Керівникам і власникам бізнесу доведеться залучати додаткові ресурси для розроблення плану дій, оцінки ризиків і забезпечення управління інформацією, необхідною для прийняття правильних рішень у майбутньому.

Багатьом компаніям буде складно відповідати нормам і положенням, які застосовуються в різних країнах, а особливо тим, що мають глобальний характер.

Вихід Об'єднаного Королівства з Європейського Союзу, безумовно, змінить розташування сил на світовому ринку аудиту. Перед аудиторами постануть нові виклики, які потребуватимуть вирішення. У своїй нещодавно опублікованій роботі Accountancy Europe "Наслідки Brexit для співпраці в рамках європейської аудиторської професії" (Implications of Brexit on cooperation within the European audit profession) заявила, що Brexit може не найкраще позначитися на якості проведення обов'язкового аудиту у Великобританії.

На думку професійної організації, якщо між Великобританією та країнами – членами ЄС не буде досягнуто чітких домовленостей щодо взаємодії під час здійснення обов'язкового аудиту, а Великобританія вчасно не підготує нормативної бази, якою мають керуватися аудитори у своїй роботі, це матиме згубні наслідки для бізнесу та економіки загалом.

Зокрема, Accountancy Europe занепокоєна можливістю виникнення правової невизначеності, особливо в частині правомірності британських аудиторських звітів, підготовлених для підприємств, що розташовані на території Європейського Союзу. Крім того, на думку професійної організації, нині існує високий ризик невідповідності вимог до аудиторів, що висуватимуть Великобританія та ЄС.

Якщо говорити про Україну, то Brexit може зачепити аудиторські фірми, що мають міжнародний статус і працюють з іноземними клієнтами. Особливо уважно потрібно вивчати нормативну базу, стежити за європейською практикою вирішення проблемних ситуацій, пов'язаних з виходом Великобританії з Європейського Союзу, і розуміти, що реалії змінюються.

Як бачимо, 2019 рік не буде простим. Будь-який бізнес, а аудиторський і поготів, є чутливим до макроекономічних перетворень, світових тенденцій, загального неспокою. Як відомо, гроші люблять тишу, а її сьогодні в світі бракує. Тож втриматися на плаву допоможе ретельне вивчення зовнішніх умов, гнучкість у процесах планування та управління, готовність до змін і зустрічей із новими викликами.

Для інформації

Всесвітній економічний форум – щорічний масштабний захід, де обговорюють найважливіші політичні та економічні теми. Його заснував бізнес-професор Женевського університету Клаус Шваб. Форум проходить з 1971 року у швейцарському курортному селищі Давос.

Спочатку захід називався "Європейський форум менеджменту", але в 1987 році назву змінили, трансформувавши зібрання на платформу для вирішення міжнародних конфліктів.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2019

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ