Із 16 жовтня Мінфін створює робочу групу щодо криптовалют. Чому це правильно та важливо для ринку?
Ринок криптовалют в Україні розвивається. Лише на трьох основних біржах добовий обсяг торгів пар криптовалюта/гривня становить 1 – 2 млн дол. США на добу.
Однак держава досі не дала відповіді, чим є криптовалюти відповідно до законодавства. А також за якими правилами має функціонувати цей ринок. Така правова невизначеність створює низку проблем, зокрема:
– для ринку – складнощі з банківським обслуговуванням;
– для держави – відсутність податкових надходжень.
У контексті правового статусу криптовалют варто відокремити два принципово різні питання:
1. Чим є криптовалюти відповідно до чинного законодавства України та як мають оподатковувати операції з ними?
2. Яка правова природа криптовалют і яким має бути оптимальне регулювання ринку (включаючи питання оподаткування, фінансового моніторингу, ліцензування тощо)?
Відповіді на ці питання лежать у різних площинах. Перше питання вирішується через роз'яснення чинних норм законодавства, а друге – через зміни до законів України. Власне, для вирішення обох питань Мінфін і створює робочу групу щодо криптовалют.
Саме перше питання є пріоритетним, оскільки стосується принципу правової визначеності та верховенства права. А от відповідь на друге – лежить у площині політичних дискусій, експертних обговорень і вивчення світового досвіду.
Криптовалюти перестали бути грошовим сурогатом із березня 2018 року. Але й досі немає відповіді, як класифікувати операції з ними. Тобто криптовалюти є дозволеними об'єктами цивільного обігу в Україні (детальні пояснення на ст. 15 Зеленої книги). Проте офіційної позиції ДФС чи Мінфіну щодо оподаткування операцій із ними та щодо відображення криптовалюти в бухгалтерському обліку немає.
Незважаючи на відсутність офіційних роз'яснень, окремі компанії вже почали відображати в бухгалтерському та податковому обліку криптовалюти. Однак цей крок є ризикованим. Більшість учасників ринку до нього не готова. Ба більше, банки відмовляють у обслуговуванні учасникам крипторинку, оскільки не розуміють ставлення держави до нього.
У травні 2018 року BRDO пропонував підготувати узагальнюючу податкову консультацію Мінфіну, яка б визначала:
– класифікацію криптовалют як нематеріальних активів;
– відсутність оподаткування ПДВ операцій із криптовалютами.
Спеціально створена робоча група почне роботу над узагальнюючою податковою консультацією з цих питань уже з 16 жовтня, ну а поки є два офіційні роз'яснення щодо ринку криптовалют:
– щодо відсутності необхідності отримання ліцензії для майнінгу (позиція Держспецзв'язку);
– КВЕД майнінгу – 64.19 "Інше грошове посередництво" (позиція Держстату).
Але ключовою для ринку криптовалют буде саме узагальнююча податкова консультація Мінфіну. Саме вона має поставити крапку в питаннях, як треба класифікувати криптовалюти відповідно до ПКУ та які правила оподаткування операції з ними. Сподіваємось, її буде підготовлено найближчим часом.
Ігор Самоходський,
юрист сектору ІТ та телеком Офісу ефективного регулювання (BRDO)
Джерело: ЮРЛІГА
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.