Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Правовий статус криптовалют без змін законів

Із 16 жовтня Мінфін створює робочу групу щодо криптовалют. Чому це правильно та важливо для ринку?

Ринок криптовалют в Україні розвивається. Лише на трьох основних біржах добовий обсяг торгів пар криптовалюта/гривня становить 1 – 2 млн дол. США на добу.

Однак держава досі не дала відповіді, чим є криптовалюти відповідно до законодавства. А також за якими правилами має функціонувати цей ринок. Така правова невизначеність створює низку проблем, зокрема:

– для ринку – складнощі з банківським обслуговуванням;

– для держави – відсутність податкових надходжень.

У контексті правового статусу криптовалют варто відокремити два принципово різні питання:

1. Чим є криптовалюти відповідно до чинного законодавства України та як мають оподатковувати операції з ними?

2. Яка правова природа криптовалют і яким має бути оптимальне регулювання ринку (включаючи питання оподаткування, фінансового моніторингу, ліцензування тощо)?

Відповіді на ці питання лежать у різних площинах. Перше питання вирішується через роз'яснення чинних норм законодавства, а друге – через зміни до законів України. Власне, для вирішення обох питань Мінфін і створює робочу групу щодо криптовалют.

Саме перше питання є пріоритетним, оскільки стосується принципу правової визначеності та верховенства права. А от відповідь на друге – лежить у площині політичних дискусій, експертних обговорень і вивчення світового досвіду.

Криптовалюти перестали бути грошовим сурогатом із березня 2018 року. Але й досі немає відповіді, як класифікувати операції з ними. Тобто криптовалюти є дозволеними об'єктами цивільного обігу в Україні (детальні пояснення на ст. 15 Зеленої книги). Проте офіційної позиції ДФС чи Мінфіну щодо оподаткування операцій із ними та щодо відображення криптовалюти в бухгалтерському обліку немає.

Незважаючи на відсутність офіційних роз'яснень, окремі компанії вже почали відображати в бухгалтерському та податковому обліку криптовалюти. Однак цей крок є ризикованим. Більшість учасників ринку до нього не готова. Ба більше, банки відмовляють у обслуговуванні учасникам крипторинку, оскільки не розуміють ставлення держави до нього.

У травні 2018 року BRDO пропонував підготувати узагальнюючу податкову консультацію Мінфіну, яка б визначала:

– класифікацію криптовалют як нематеріальних активів;

– відсутність оподаткування ПДВ операцій із криптовалютами.

Спеціально створена робоча група почне роботу над узагальнюючою податковою консультацією з цих питань уже з 16 жовтня, ну а поки є два офіційні роз'яснення щодо ринку криптовалют:

– щодо відсутності необхідності отримання ліцензії для майнінгу (позиція Держспецзв'язку);

– КВЕД майнінгу – 64.19 "Інше грошове посередництво" (позиція Держстату).

Але ключовою для ринку криптовалют буде саме узагальнююча податкова консультація Мінфіну. Саме вона має поставити крапку в питаннях, як треба класифікувати криптовалюти відповідно до ПКУ та які правила оподаткування операції з ними. Сподіваємось, її буде підготовлено найближчим часом.

Ігор Самоходський,

юрист сектору ІТ та телеком Офісу ефективного регулювання (BRDO)

Джерело: ЮРЛІГА

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ