Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
"МСФЗ необхідно передати історії", – уважає британський експерт

У своєму блозі Tax Research UK (і у своїй, треба зауважити, традиційно досить жорсткій манері) британський фінансовий експерт Річард Мерфі (Richard Murphy) пропонує сьогодні ні багато ні мало передати історії Міжнародні стандарти фінансової звітності, оскільки вважає, що вони дають інвесторам дуже мало інформації для прийняття ділових рішень.

Приводом для цього стала стаття в Financial Times, у якій голова Ради з МСФЗ Ганс Гугерворст (Hans Hoogervorst) укотре відповідав на претензії критиків МСФЗ. Він, зокрема, сказав, що хоча Міжнародні стандарти часто звинувачували в зміщенні в бік справедливої вартості, широко відомо, що банки на сьогодні вимірюють практично всі свої кредитні портфелі на підставі історичної вартості, тому вона й зараз залишається дуже поширеною. Отже, усі заклики повернутися до старого доброго методу оцінювання активів на підставі ціни їх первісного придбання не обґрунтовані та призведуть до зниження якості обліку.

Аспект, який згадує Ганс Гугерворст, – лише один із безлічі різних аспектів критики щодо МСФЗ, яку повністю розділяє Річард Мерфі, і прямо пише про це у своєму блозі. Він також зауважує, що п. Гугерворсту це, безсумнівно, чудово відомо (бо якщо раптом ні, то він ще гірший керівник, ніж можна припустити).

Основна ж претензія до МСФЗ в тому, що вони просто не забезпечують інвесторів по-справжньому корисною інформацією. У Міжнародних стандартах не згадують про те, чи насправді отримають інвестори свій дохід, який начебто повинні отримати за даними звітності, або ж ці доходи в результаті у них заберуть (що буває нерідко). У них не йдеться й про довгострокову стабільність компаній, що інвесторам також дуже важливо розуміти, а також жодного слова немає про те, як компанія розпоряджається ресурсами: покраїнної звітності як такої у вимогах немає, оскільки історично МСФЗ її ігнорували, а втім, це дуже важливо для оцінювання якості управління фондами. Водночас Рада з МСФЗ наполягає, що такі дані інвесторам не потрібні, з чим категорично не може погодитися Річард Мерфі. Експерт зазначає, що хоча Рада з МСФЗ вважає інвесторів своєю основною та чи не єдиною цільовою аудиторією, але навіть із задоволенням її запитів вона не може впоратися.

До речі, якщо вже про це мовиться: немає жодного суспільного обґрунтування вибору Фондом із МСФЗ інвесторів як своєї основної аудиторії. Про це немає ні слова в корпоративному законодавстві, і тут точно є розбіжності з цілями захисту суспільних інтересів, адже інвестори – лише частина суспільства. Це означає не тільки те, що Фонд із МСФЗ провалив свої завдання щодо захисту суспільних інтересів, але й не задовольнив інформаційних потреб інших користувачів, кому МСФЗ фактично нав'язують: банків, податкових органів, клієнтів компаній, постачальників, регуляторів тощо. "Фонд із МСФЗ просто говорить, що всім цим групам стейкхолдерів потрібно покладатися на звітність, якою користуються інвестори, але це ж абсурд, тому що інформаційні потреби в усіх різні", – обурюється Річард Мерфі.

Британського експерта "зворушує", як голова Ради відповідає на критику, зводячи все до низки суто технічних аспектів і роблячи це настільки, на його думку, незграбно. Основний же висновок досить сумний: не тільки ера "Великої четвірки" як єдиних аудиторів найбільших компаній має добігти кінця (про що він уже неодноразово писав раніше), але, виходить, необхідно покласти край і тим стандартам, на які вони опираються, адже вони теж аж ніяк не нейтральні, а зміщені в бік інтересів компаній. МСФЗ мають піти в історію.

Джерело: GAAP.RU

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ