Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Технологія блокчейн уже змінює світ фінансів: як саме

Відсутність прозорих і чітких правил функціонування фінансової системи робить компанію вразливою, провокуючи систематичні помилки й хибну інтерпретацію інформації. А це гарне підґрунтя для виникнення суперечливих ситуацій чи навіть шахрайств. Технологія блокчейн допоможе вирішити більшість цих проблем і суттєво знизить фінансові ризики.

Переваги застосування блокчейну для бізнесу

Суть цієї технології полягає в тому, що цифрова інформація – дані про транзакції, контракти, бази контактів – зберігається у вигляді послідовних взаємопов'язаних блоків. Причому рівноцінний доступ до цих даних у режимі реального часу мають усі авторизовані користувачі. Непомітно вилучити чи замінити частину інформації неможливо, адже система оновлюється автоматично у відповідь на будь-які зміни, надсилаючи відповідні дані всім, хто має доступ до інформації. Це дає змогу уникнути як свідомих маніпуляцій, так і помилок у розрахунках.

Використовуючи блокчейн у процесі розрахункових транзакцій, підприємці можуть суттєво зменшити операційні витрати та збільшити обіговий капітал. Найперспективнішими для використання блокчейну є такі напрями:

• кредитування P2P (Peer-to-Peer);

• урегулювання спорів, керування замовленнями, просування товарів;

• бухгалтерський облік основних засобів та актів звірки.

Які нововведення слід очікувати фінансовим установам від технології блокчейн

Це питання активно вивчають провідні аналітики міжнародних і національних банків, фінансових інститутів, консалтингових компаній та державних установ у всьому світі. Переглянувши дослідження Goldman Sachs і McKinsey Consulting, а також урядів США, Канади та ЄС, можемо виділити основні напрями, що зазнають найбільших змін. Про них – далі у статті.

Розвиток інфраструктури для спрощення міжнародних транзакцій

Цифрова революція, яка вже встигла радикально перекроїти ринок медіа, дісталася фінансової індустрії. Навіть невеликі банки й фінансові компанії давно зрозуміли переваги наявності власного сайту та електронних баз даних. А разом зі збільшенням числа клієнтів із покоління мілленіалів розпочався бум мобільних додатків, які значно спростили надання фінансових сервісів.

Однак нові технології практично не торкнулися міжнародних транзакцій: позиції Western Union залишаються непорушними, як і їхня бізнес-модель, а банки продовжують використовувати складну інфраструктуру для вирішення таких простих питань, як переказ грошей за кордон. І цю ситуацію важко змінити, адже фінансові установи мають забезпечувати високий рівень захисту особистих даних клієнтів. Тож головний здобуток цифровізації цього напряму – пришвидшення сортування даних.

Використовуючи блокчейн, фінансові інститути зможуть взаємодіяти без посередників. Наприклад, технологія розподілених реєстрів (Distributed Ledger) Corda від компанії R3 надає всім учасникам рівноцінний доступ до наявних даних, а будь-які зміни в реєстрі автоматично оновлюються. Назва Corda – це гра слів accord (згода) та cord (хорда – лінія між двома точками кола). У цьому випадку коло формується з банків, які використовують спільний реєстр транзакцій, контрактів та інших важливих документів. Таким чином, вони мають змогу відслідковувати в режимі реального часу виконання й кліринг транзакцій і врегулювання угод без залучення централізованих баз даних чи систем управління.

Уже в найближчому майбутньому використання нових технологій призведе до значного скорочення часу на проведення банківських операцій і валових розрахунків у режимі реального часу (RTGS). Транзакції відбуватимуться між двома сторонами завдяки децентралізованим комп'ютерним мережам Peer-to-Peer (P2P). Наприклад, банки UniCredit та UBS вже використовують для розрахунків платформу (протокол) Ripple, яка дає можливість проводити міжнародні транзакції за 3 – 5 хвилин. А монстри міжнародних грошових переказів MoneyGram та Western Union планують долучитися до цієї системи у 2018 році.

Поява нового класу активів – цифрової власності

До появи біткойну будь-що цифрове – файли, музичні альбоми тощо – можна було скопіювати, просто натиснувши кнопку. Але криптовалюти, насамперед біткойн, створили щось абсолютно нове – цифровий код, який неможливо дублювати. У цьому і є його цінність як валюти, адже підробити біткойн неможливо.

З того моменту фінансовий світ побачив багато нововведень, пов'язаних з технологією блокчейн. Наприклад, після отримання дозволу від SEC (головний орган регулювання ринку цінних паперів США) американський гігант онлайн-ритейлу Overstock оголосив про продаж публічних акцій компанії на власній блокчейн-платформі tØ. Крім того, з'явилася нова форма інвестицій у технологічні стартапи ICO (первинна пропозиція монет) та децентралізована платформа для мобільних додатків АppСoins.

Управління й ринки

Однією з перших платформ, де приватні компанії можуть випускати та продавати акції, використовуючи блокчейн, став американський позабіржовий ринок NASDAQ, який займається електронною торгівлею цінними паперами високотехнологічних компаній.

Нормативно-правова база та комплаєнс

Фінансові установи працюють в умовах, коли нормативно-правова база постійно змінюється й ускладнюється, намагаючись зробити банківську систему прозорішою, зменшити ризики, запобігти проявам корупції. Наприклад, зараз американські банки зобов'язані рапортувати в Державне агентство США з протидії фінансовим злочинам щодо кожної транзакції, яка перевищує $10 тис., тоді як технологія блокчейн надасть контролюючим органам повний і постійний доступ до потрібної інформації, запобігаючи в реальному часі відмиванню грошей та іншим фінансовим злочинам.

Що стосується сфери комплаєнс, тут можна виділити 2 головних напрями, де застосування блокчейну матиме найбільший ефект:

• зберігання й аналіз даних: розпізнавання символів (текстів, підписів, зображень), визначення голосу та ідентифікація обличчя;

• контроль транзакцій, визначення відповідності нормативній базі, прийняття рішень щодо можливих ризиків.

Автоматизація процесів, зменшення впливу людського чинника та встановлення єдиних правил прийняття рішень дасть змогу значно зекономити час і гроші, знизить можливість помилки під час перевірки даних клієнтів чи обробки великих масивів даних.

Кліринг і розрахунки

У світі "паперової" торгівлі стандартний період проведення транзакції становить 3 дні від моменту здійснення фінансової операції. Із використанням технології блокчейн весь цей цикл – від оплати до кінцевого розрахунку – відбуватиметься одночасно. Для власників цифрових активів це матиме дві переваги: зменшення післяопераційного часу очікування та зниження транзакційних ризиків.

Бухгалтерія й аудит

У цих сферах блокчейн здатний здійснити справжній переворот. Адже зараз кожна компанія веде бухгалтерські операції окремо, і потрібен час і людський ресурс, щоб звірити дані. Блокчейн вирішить цю проблему: інформація про транзакції, договори тощо записуватиметься у спільний реєстр у режимі реального часу, тож перевірка відповідності правовим нормам відбуватиметься автоматично. Це значно підвищить операційну ефективність організацій.

Достовірні й актуальні бухгалтерські записи між контрагентами зроблять процес аудиту прозорішим, значно скоротять час його проведення. Замість перевірки величезних обсягів щоденних транзакцій аудитори зможуть приділяти більше уваги дійсно складним і суперечливим питанням. Таким чином, автоматизація процесів призведе не до зникнення професії аудитора чи бухгалтера, а до еволюції їхньої ролі в компанії.

Наразі широкому використанню блокчейну перешкоджає відсутність чіткого регулювання та стандартизації. Однак фінансовим спеціалістам і власникам бізнесу вже час уважніше придивитися до можливостей, які пропонує ця технологія. Її популярність, яка все більше зростає, уже спричинила появу таких послуг, як блокчейн-консалтинг і аудит блокчейн-рішень, і це тільки початок нової цифрової ери.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ