Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
МСФЗ як наслідок усвідомленого особистого інтересу

Виступ голови Ради з міжнародних стандартів фінансової звітності Ганса Гугерворста на конференції щодо МСФЗ (Франкфурт, 28.06.2018). Переклад російською – GAAP.RU.

МСФЗ у ролі глобального стандарту

Мабуть, ви чули відомий прокльон: "Щоб ти жив в епоху змін". Хоч приказку зазвичай і приписують добі прадавнього Китаю, ніде в китайській літературі її не знайти. Найбільш близьке китайське прислів'я, яке мені вдалося відшукати, датовано XVII ст. і звучить так: "Краще бути собакою в мирний час, аніж людиною під час війни".

Яким би не було походження цих мудрих слів, очевидно, що обидві приказки застосовні до сьогодення. Світовий порядок, який ми знали, вочевидь, перебуває під тиском. Міжнародні відносини ніколи ще не були такими неспокійними, як тепер. "Брекзит" – жорстке нагадування про те, що такий близький Євросоюз і той не можна вважати за належне. Хоч одним із мотиваційних факторів "Брекзиту" для Великобританії було закриття вільної торгівлі з рештою світу, перспективи таких правочинів щодня тьмяніють дедалі більше. Ми бачимо впевнене відродження протекціонізму, і заснована на жорстких правилах торговельна система СОТ у великій небезпеці.

Коли глобальні стандарти перебувають під таким тиском, слушно буде запитати, як справляються в цей непростий час стандарти МСФЗ. Відповідь на це питання така: напрочуд добре, але ми не можемо сприймати свій прогрес як щось належне. А втім, дозвольте мені спочатку трохи більше розповісти про досягнутий прогрес.

У 70-ті роки наш попередник IASC розробив найперший набір міжнародних стандартів обліку, відомих як МСБО. Багато юрисдикцій відштовхувалися у своїх національних стандартах від МСБО, але вносили до них зміни, щоб відобразити місцеві особливості. Проблема полягала в тому, що різні юрисдикції вносили різні модифікації до різних стандартів. Це, як голлівудський фільм з позначкою "засновано на реальних подіях": національні стандарти обліку часто характеризувалися лише грубою схожістю з міжнародними стандартами обліку, на яких були засновані.

Як добре, що ця модель із юрисдикціями, які змінюють міжнародні стандарти, в основному залишилася в минулому, і на зміну їй прийшов світ, який використовує єдиний набір якісних, загальновизнаних стандартів. Стандартів МСФЗ.

Із 166 юрисдикцій, які ми спостерігали останніми роками, 144 повністю прийняли в себе стандарти МСФЗ. МСФЗ обов'язково вимагають у 95 % африканських юрисдикцій, 98 % європейських юрисдикцій і 100 % близькосхідних юрисдикцій. Практично всі країни американського континенту та чимало азіатських країн також тепер повністю приєдналися. "Батьків-засновників" таких результатів багато, але особливо варто відзначити IOSCO, глобальну організацію регуляторів ринків цінних паперів, і, звісно, "першопрохідців" упровадження МСФЗ: Європейський Союз, Австралію, Нову Зеландію, Гонконг і ПАР.

Усе ще залишилися кілька прогалин на глобальній карті МСФЗ, і найбільша з них – це країна з US GAAP. Хоч іноземні емітенти й можуть застосовувати стандарти МСФЗ на американських ринках капіталу, американські компанії досі не можуть цього робити. У 2011 році, ще навіть до настання "доби Трампа", стало зрозуміло, що найближчим часом Сполучені Штати не прийматимуть у себе МСФЗ. На щастя, решта світу зреагувала точно так, як реагує зараз перед обличчям американської небезпеки для глобальної системи торгівлі: замість того, аби відступити слідом за США, стандарти МСФЗ продовжили ширитися в усьому світі.

Справді, ми продовжуємо спостерігати надихаючі напрацювання в ключових юрисдикціях, які ще на шляху до впровадження. Китай використовує національні стандарти, які дуже близькі до МСФЗ, і має намір із часом домогтися повної конвергенції. Він прийняв у себе без жодних модифікацій усі основні великі стандарти (IFRS 9, 15 і 16) і перебуває в процесі прийняття IFRS 17. Понад 300 китайських компаній уже складають фінансову звітність за МСФЗ із прицілом на лістинг у Гонконзі. Їхня фінансова звітність засвідчує, що китайські ПБО та стандарти МСФЗ майже ідентичні. З-поміж усіх цих компаній більш як 200 взагалі не демонструють якихось відмінностей у фінансовій звітності за китайським ПБО й МСФЗ, у решти ж відмінності мінімальні. З урахуванням таких результатів реалізація заявленої Китаєм мети стосовно досягнення повної конвергенції зі стандартами МСФЗ потребує хіба що маленького кроку.

Японія виявилася справжньою "чашкою Петрі" у плані звітності, оскільки японські компанії мають можливість обирати із чотирьох різних систем облікових стандартів: японські ПБО, US GAAP, оригінальні МСФЗ і модифіковані японські міжнародні стандарти (JMIS). JMIS – це модифікована версія стандартів МСФЗ із двома додатковими додатками, які стосуються гудвілу й рекласифікації капітальних інвестицій. Що цікаво, жодну японську компанію не змушують дотримуватися якогось певного стандарту – перед нами справжній випадок "хай усе вирішує ринок".

І що ж вирішив ринок? На цей час приблизно 200 переважно великих міжнародних компаній у Японії обрали використання оригінальних МСФЗ, що становить понад 30 % загальної ринкової капіталізації Токійської фондової біржі. Крім того, деякі інші дуже великі японські компанії серйозно роздумують над прийняттям МСФЗ, і невдовзі в МСФЗ може бути "номіновано" більш як 50 % загальної ринкової капіталізації Токіо. Кількість японських компаній на US GAAP стабільно скорочується й в недалекому майбутньому за очікуванням не перевищуватиме 10.

Що цікаво, жодна японська компанія так і не застосовує японських модифікованих стандартів; навіть з-поміж тих, хто активно закликав до модифікованих МСФЗ, ніхто зрештою не вирішив їх використовувати. Чому так сталося? Згідно зі звітом японського Управління фінансовими послугами, трьома основними перевагами стандартів МСФЗ для японських компаній є:

• ефективність із погляду можливості використовувати ті самі стандарти щодо дочірніх підприємств в усьому світі;

• поліпшена порівнюванність звітності;

• поліпшені комунікації з міжнародними інвесторами.

Японські "МСФЗовці" знають, що навіть обмежені модифікації в стандартах МСФЗ зводять нанівець багато з цих переваг.

Індія нещодавно прийняла в себе облікові стандарти, засновані на МСФЗ. Ці нові індійські стандарти – великий крок уперед, але вони мають низку модифікацій у вимогах. Індія знає, що з ними вона не зможе користуватися всією глибиною переваг МСФЗ, тому прагне з часом позбутися їх. Якісь можуть зникнути самі собою внаслідок змін МСФЗ, однак більша частина потребуватиме зусиль самої Індії. Це буде непросто, тому що зміна модифікацій може виявитися не менш складною справою, аніж зміна власне стандартів. Проте, як свідчить досвід Японії, втрати внаслідок їх збереження, імовірно, будуть навіть більшими, ніж унаслідок їх усунення.

Загалом і в цілому картина зі світовим упровадженням МСФЗ, може, і не ідеальна, але прогрес, якого вдалося досягти за останні 15 років, без малого вражаючий. І цей прогрес ще більше вражає з огляду на той факт, що Фонд МСФЗ – аж зовсім не організація міжнародної співпраці. Ми приватна структура, і наші стандарти нікого ні до чого не зобов'язують. Ми не можемо нічого нав'язати, а впровадження МСФЗ – не що інше, як добровільний вибір суверенних держав.

Беручи до уваги добровільний характер переходу на МСФЗ, нам хотілося б вірити, що відданість нашим стандартам відображає якість і всеосяжність нашої роботи. Що важливіше, більша частина стейкхолдерів опирається спокусі модифікувати наші стандарти через те, що голландці називають welbegrepen eigenbelang. З англійської буквально це означає "добре усвідомлений особистий інтерес", але можна перекласти і як "грамотний особистий інтерес".

Дії з позиції "грамотного особистого інтересу" означають відмову від невеликої частини особистих мотивацій заради досягнення більшого. Навіть коли наші стейкхолдери не погоджуються з певними аспектами стандартів, вони знають, що не в їхніх "грамотних особистих інтересах" модифікувати їх. Вони усвідомлюють, що це може покласти початок процесу поступового розпаду світу на стандартах МСФЗ, нівелюючи переваги єдиного набору глобальних стандартів.

Як багато з вас знають, Європейська Комісія зараз перевіряє відповідність звітності публічних компаній. Ця перевірка відповідності покриває широкий спектр питань звітності, а також порушує ключове питання: чи можна дозволити Європейському Союзу модифікувати стандарти МСФЗ? Вочевидь, це особисте рішення, яке ухвалюватиме сам Євросоюз. Але той факт, що за останні п'ять років це питання ЄС порушує вже втретє, означає, що ми не можемо сприймати європейську відданість немодифікованим стандартам МСФЗ за належне.

На щастя, підсумками попередніх двох консультацій став висновок про те, що Європа повинна відмовитися від унесення змін до МСФЗ. Звичайно, ми сподіваємося, що й на цей третій раз Європа дійде висновку, що не в її "грамотних особистих інтересах" іти цим шляхом. У час, коли глобальні стандарти перебувають під таким тиском, це стане особливо бажаним результатом. Опитування в межах перевірки відповідності буде відкритим до 21 липня, і ми сподіваємося, що вам буде цікаво взяти участь.

Напрацювання в МСФЗ

Але що стосовно самих стандартів? Чим зараз зайнята Рада? Розповідати про деталі протягом наступних кілька днів я залишу моїм колегам, але хочу коротко поговорити про декілька напрямів, над якими Рада зараз працює.

Основні форми звітності

Перша з них – основні форми звітності. Це особливо важливий для нас проект, і я підозрюю, що для багатьох із вас у цій аудиторії також дуже важливо, щоб ми все зробили правильно. Мета проекту – забезпечити ліпшу інформацію та структуру звітності з МСФЗ, особливо щодо звіту про доходи. Сьогодні форма звіту про доходи з МСФЗ відносно вільна. Ми визначаємо виручку, прибутки та збитки, але те, що між ними, – не особливо, тоді як і укладачі, і користувачі звітності полюбляють користуватися проміжними підсумками, щоб краще пояснювати й розуміти результати діяльності.

Ми можемо додати десь 4 чи 5 додаткових проміжних підсумків, зокрема й близькі до операційного прибутку та виручки до відсотків і податків (EBIT). Ми також розмірковуємо над тим, щоб визначити деякі нові статті, особливо на тему фінансування та інвестиційної діяльності. Це важлива робота, оскільки фактично кожний відображає операційний прибуток і EBIT, але не завжди вони означають ті самі речі.

Стандартні визначення цих термінів забезпечать інвесторів більшою порівнюваністю звітів про доходи, а також додадуть більшої твердості нестандартним показникам, створивши більше прив'язок до фінансової звітності для реконсиляції. Ми також можемо вимагати від укладачів пояснення й реконсиляції нестандартних показників, що часто використовуються (показників ефективності керування) у примітках, що зробить їх більш зрозумілими й аудійовуваними, водночас створюючи центральне місце, де їх завжди можна знайти.

Крім того, проект щодо основних форм звітності допоможе ще й щодо того, що дедалі більше такої фінансової інформації розкривається та читається в цифровому форматі. Що більші обсяги даних одержують інвестори, то важливіше, щоб дані були правильно структуровані, послідовно визначені й позначені тегами.

Аби повністю усвідомити всю важливість цього, досить згадати про так званий Ефект Гетеуей. У 2012 році американський дослідник Ден Мірвіш (Dan Mirvish) звернув увагу на кореляцію між новинами, у яких згадується "Hathaway", і зростанням котирувань акцій, що належать Уоррену Баффету, Berkshire Hathaway. Не вельми й дивно, поки ви не помітите, що чимало цих новин стосується зовсім не Berkshire Hathaway, а голлівудської акторки Енн Гетеуей. Те саме траплялося з виходом кожного нового її фільму – шість разів за два роки. Занадто часто, щоб бути простим збігом. У всьому обвинуватили погано налаштовані алгоритми торговельних систем, які купували акції Berkshire Hathaway щоразу, коли Енн Гетеуей згадували в новинах. Це дуже показова історія, оскільки вона ілюструє проблеми з використанням неструктурованих даних в алгоритмічній торгівлі, особливо коли торгівлю веде комп'ютер, який не розрізнює Енн Гетеуей і Уоррена Баффета.

IFRS 17

Тепер, коли я знайшов пояснення успіху Уоррена Баффета, перейдімо до його улюбленого виду інвестицій – страхового бізнесу.

Рік тому ми випустили IFRS 17, який набуває чинності у 2021 році. Стандарт уже впровадили в Австралії, Канаді, Гонконзі, Малайзії, Новій Зеландії, Сінгапурі, ПАР і Швейцарії та впритул наблизилися до впровадження в Китаї й Південній Кореї (і хто знає, коли за нею піде Північна Корея!).

IFRS 17 має величезні переваги в плані стандартизації та якості інформації. Забезпечуючи ліпший огляд ризиків і результатів страхової діяльності, стандарт також сприяє фінансовій стабільності. Так само ми впевнені, що він піде на користь самим страховим компаніям, забезпечуючи їх кращою інформацією для керування та даючи змогу інвесторам розуміти їх, тим самим створюючи потрібну для інвестицій довіру.

Водночас ми усвідомлюємо серйозні труднощі в упровадженні, з якими мають справу страхові компанії в процесі переходу на новий стандарт. Ось чому ми спрямовуємо істотні ресурси на підтримання впровадження, що охоплює вебінари, освітні матеріали, допомогу ринку в підготовці у формі освітніх сесій для інвесторів, а також зусилля робочої групи переходу на IFRS 17 (TRG).

TRG – це публічний форум укладачів звітності, аудиторів і регуляторів для обговорень. Велика концепція – зібрати всіх за одним столом і пропрацьовувати практичні труднощі в упровадженні нового стандарту. Це також хороший спосіб допомогти з навчанням інших щодо впровадження стандарту. Обговорення корисні й нам в IASB, щоб зрозуміти, чи не потрібні якісь дії стосовно допомоги з навчанням, вирішенням непередбачених наслідків розбіжностей, браку чіткості або інших непередбачених труднощів у впровадженні стандарту.

Досвід попередньої робочої групи переходу щодо визнання виручки чітко засвідчив, що іноді перед IASB постає потреба подумати над коригуваннями, щоб вирішити певні питання – і у випадку з IFRS 17 ми дійсно розглядали деякі минулого тижня. Само собою, ми сподіваємося звести кількість коригувань до мінімуму, щоб не порушити впровадження, але за потреби готові діяти.

Розширена корпоративна звітність

Далі у світі розширеної корпоративної звітності сьогодні багато чого відбувається. Зростає інтерес до таких трендів, як звітність сталого розвитку, інтегрована звітність і звітність у суспільних інтересах.

Будь-яка організація повинна дотримуватися своїх ключових компетенцій, і для нас це фінансова звітність в інтересах учасників ринків капіталу. Тож, хоч ми й визнаємо важливість усіх цих інших форм звітності, багато з них не входять до нашої компетенції.

Утім ми усвідомлюємо, що є дуже багато всеосяжнішої фінансової інформації, не відображуваної адекватно у фінансовій звітності: нематеріальні активи, бізнес-моделі, економічне оточення й дедалі частіше – питання стабільності (зміна клімату).

Очевидне місце, де можна врахувати ці напрацювання, – це секція менеджерських коментарів у складі річної звітності. У 2010 році ми розробили добровільний посібник із менеджерських коментарів і тепер плануємо оновити його з урахуванням нових напрацювань в інтегрованій звітності та звітності сталого розвитку – особливо з урахуванням зростаючого інтересу до довгострокового створення вартості.

Фінансові інструменти з характеристиками капіталу

І, нарешті, хотілося б згадати консультації, які ми запустили буквально сьогодні. Цього ранку ми представили дискусійний документ на тему фінансових інструментів із характеристиками капіталу. Дослідницький проект шукає шляхи, щоб допомогти компаніям-емітентам з визначенням того, чи ці інструменти належать до зобов'язань, чи до капіталу, наділивши їх чіткою логікою розрізнення, але водночас забезпечуючи інвесторів якіснішою інформацією про них. Поки що це ранні пропозиції, і ми прагнемо почути вашу думку.

Усі ці й багато інших тем будуть предметом обговорення наступних два дні. Сподіваюся, ваша участь у цій конференції буде плідною і приємною.

Джерело: GAAP.RU

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ