21 червня 2018 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про валюту і валютні операції" (далі – Закон). Закон набуває чинності на наступний день після його оприлюднення та вводиться в дію через 7 місяців із дня набрання ним чинності, а саме 07.02.2019. З дня введення в дію Закону втрачає силу цілий пласт нормативних актів, ухвалених ще в перші роки незалежності нашої держави.
Фундаментальні зміни, які буде запроваджено Законом, такі:
• декларується свобода проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що не заборонено законом";
• скасовано індивідуальні та генеральні валютні ліцензії для фізичних і юридичних осіб (за винятком генеральних валютних ліцензій для небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку);
• скасовано терміни повернення в країну валютної виручки (на сьогодні – 180 днів), а відповідно й санкції за порушення термінів розрахунків за експортними та імпортними операціями;
• скасовано вимогу реєстрації валютних кредитів від нерезидентів;
• скасовано валютний контроль для операцій на суму менше за 150 тис. грн; операції на таку суму підлягатимуть обов'язковому фінансовому моніторингу.
Окремо звертаємо увагу на Прикінцеві та перехідні положення Закону.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень НБУ зобов'язаний не пізніше ніж за 30 календарних днів до дня введення в дію Закону:
(1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність до Закону та забезпечити ухвалення нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, зокрема й щодо класифікації валютних операцій з урахуванням норм міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
(2) у разі наявності ознак та (або) обставин, передбачених ч. 1 ст. 12 Закону, ухвалити нормативно-правові акти, спрямовані на запровадження заходів захисту, визначених Законом, що набудуть чинності одночасно з уведенням в дію Закону.
Національний банк України зобов'язаний оприлюднити відповідні нормативно-правові акти не пізніш як за 30 календарних днів до дня введення в дію Закону.
Щодо можливих заходів захисту, зазначених вище, то до них згідно зі ст. 12 Закону належать такі:
1) обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті у межах, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку України;
2) установлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту й імпорту товарів;
3) установлення особливостей здійснення операцій, пов'язаних із рухом капіталу;
4) запровадження дозволів та (або) лімітів на проведення окремих валютних операцій;
5) резервування коштів за валютними операціями;
6) заходи відповідно до статті 71 Закону України "Про Національний банк України", вичерпний перелік яких визначається нормативно-правовими актами Національного банку України.
Своєю чергою, відповідно до п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Кабінет Міністрів України спільно з Національним банком України протягом шести місяців із дня набрання чинності цим Законом зобов'язані розробити та внести на розгляд Верховної Ради України законопроекти щодо здійснення одноразового декларування активів фізичних осіб і про міжнародну співпрацю України в галузі оподаткування, які визначатимуть:
1) правила оподаткування контрольованих іноземних компаній;
2) правила звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній;
3) правила обмеження витрат на фінансові операції з пов'язаними особами;
4) правила оподаткування постійного представництва;
5) заходи щодо запобігання зловживанням у зв'язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування;
6) процедуру врегулювання спорів з питань застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування;
7) питання впровадження міжнародних стандартів для автоматичного обміну фінансовою інформацією.
Отже, до 7 січня 2019 р. можна очікувати на нові нормативно-правові акти НБУ, спрямовані на реалізацію положень Закону (а також на запровадження додаткових обмежень), і на низку законопроектів у сфері національного та міжнародного оподаткування.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.