Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
В очікуванні переходу на IFRS 17

Стандарт IFRS 17 "Договори страхування" Рада з МСФЗ випустила торік, але набере чинності він тільки в 2021 р. У цій статті фінансовий журналіст Ліз Фішер (Liz Fisher) розповідає про те, що означатиме новий стандарт для інвесторського співтовариства.

Страховий сектор для фінансової звітності завжди залишався особливим. Складність природи страхування, орієнтація на довгостроковий період і традиційні труднощі у визначенні виручки (у тому значенні, у якому її розуміє будь-який інший бізнес) ставили цей сектор окремо від усіх інших, у результаті чого фінансова звітність страхової компанії й досі здається "не такою, як усі". Але в 2021 р. із запровадженням нового глобального стандарту IFRS 17 "Договори страхування" все зміниться.

Стандарт внесе кардинальні зміни не тільки в життя страхових компаній, які будуть його використовувати, але й користувачів (зокрема, аналітиків, які працюють у цьому секторі). Хтось порівнює масштаб змін із запровадженням стандартів МСФЗ у Європі в 2005 році – фінансова звітність емітентів і ключові показники ефективності зміняться радикально. "Я працюю зі страховим сектором уже майже 20 років, і це – найбільша зміна, яку я бачив", – говорить Дуг Янг (Doug Young) з канадської компанії Desjardins Capital Markets.

І хоча багато хто очікує на нестабільний період звикання, коли стандарт тільки-тільки набере чинності, страхові аналітики в усьому світі впевнені, що він означатиме значні зміни в послідовності й порівнянності звітності страхових компаній.

Проблеми з IFRS 4 (проміжним стандартом щодо страхових контрактів)

Рада почала свій проект із розробки послідовного глобального підходу до страхової звітності в 1997 р., а в 2004 р. випустила проміжний страховий стандарт IFRS 4, щоб із його допомогою розв'язати актуальні питання напередодні впровадження МСФЗ біржовими компаніями в Європі й не тільки. І, хоча IFRS 4 приніс із собою важливі поліпшення у визнанні страхових договорів, а також у вимогах до розкриття інформації, той факт, що він дозволяв страховикам використовувати місцеві ЗПБО (загальновизнані правила бухгалтерського обліку), означав, що ідентичні за своєю суттю страхові контракти різні емітенти могли враховувати по-різному. У результаті зіставляти фінансову звітність емітентів було практично неможливо.

Непрозорість фінансової звітності страхових компаній передбачає, що аналітикам треба застосовувати абсолютно інший підхід у цьому секторі. Роджер Дойг (Roger Doig), фахівець із європейських цінних паперів в Schroders, зауважує, що він не користувався балансовими звітами страхових організацій для проведення оцінювання "уже 15 років або більше", оскільки вони не надають інформації, яка йому потрібна. "Що мене цікавить, то це здатність компанії платити дивіденди, і це будується на розумінні балансового звіту з позиції регуляторів. Балансовий звіт за IFRS 4 абсолютно неактуальний, – говорить він. – Замість цього, основним актуальним показником для оцінки здатності виплати дивідендів є інформація про достатність капіталу за Solvency II. Але проблема в тому, що Solvency II не дає вам показників операційної діяльності, тож нам доводиться повертатися назад до звітів P&L за МСФЗ".

І ось де починаються реальні проблеми – в оцінці виручки й ефективності за IFRS 4. Северин Піке (Séverine Piquet), старший інвестиційний аналітик в BNP Paribas Asset Management, відгукується про фінансову звітність страховиків як про таку собі "чорну скриньку": "Прибутки не відображаються однаково різними страховиками: деякі враховуються швидше або повільніше порівняно з іншими. І ми не маємо поняття, який рік приніс найбільший прибуток".

"Нам дуже складно побачити результати діяльності страхового бізнесу, а страховики цілком здатні показати ті дані, які хочуть, – додає Патрисія Ченг (Patricia Cheng), голова фінансових досліджень по китайському регіону в гонконгській CLSA. – Мене як аналітика це дуже дратує… "Нормальні" індикатори незастосовні, інформація значною мірою залежить від допущень. Наприклад, якщо компанія показує темп росту 20 %, може з'ясуватися, що багато в чому все зводиться до змін у допущеннях. Тому наразі ми використовуємо "оповідальний" підхід щодо інвестиційних трендів. Якщо фінансові показники демонструють ріст і це вписується в "історію", люди приймуть це".

І страховики, й аналітики виробили власні підходи до пояснення результатів діяльності, але, незважаючи на те, що окремим інвесторам це допомагає, з можливістю порівняння таких результатів ситуація погіршується. Дуг Янг із Desjardins пояснює, що в Канаді аналітики складають особливі звіти за джерелами доходу, щоб інвестори мали уявлення про формування резервів. Він говорить: "У нас в Канаді є стаття "очікуваний прибуток", яка відображає зменшення страхових зобов'язань, але окремі компанії вносять туди такі пункти, як витрати на придбання, а інші – ні".

"Цілком можливо побудувати осмислені прогнози щодо непов'язаного зі страхуванням бізнесу на основі інформації, яку ви отримуєте, – зауважує Роджер Дойг зі Schroders. – Але реальна проблема – зі страховими компаніями, оскільки ви одержуєте депозити вперемішку з преміями, а значні суми надходять і виходять із резервів. Передбачити їх неможливо". Щоб користувачі краще розуміли їхню звітність, дехто з великих страховиків подає інформацію про основні драйвери страхових результатів. Дойг каже, що вони користуються такими додатковими розкриттями для прогнозування операційної виручки страхових компаній, а потім додають їх до показників за IFRS 4 для компаній поза сектором страхування й у секторі керування активами, щоб мати можливість зробити прогнози, яким виявиться зростання доходів для страхової групи.

Але проблема в тому, що не всі компанії надають навіть таку інформацію, та ще й роблять це не дуже послідовно. "Малі компанії не надають такої інформації взагалі, а серед тих, хто надає, одні роблять це за географічним принципом, а інші – за окремими продуктами", – додає Дойг.

По суті, це означає, що страховики самі встановлюють параметри оприлюднення інформації про свої результати. "Наразі мені доводиться пояснювати, що відбувається, окремо за кожною компанією, що не характерно більше для жодної галузі. Страхування повністю унікальне в цьому сенсі", – зауважує Северин Піке з BNP Paribas Asset.

Порівнянність і прозорість

Усі ми згодні з твердженням, що IFRS 17 значно поліпшить порівнянність страховиків і збільшить прозорість інформації про основні драйвери фінансових результатів і джерела прибутку. Стандартом також передбачено визнання виручки за страхові послуги й послідовні розкриття за судженнями й змінами в допущеннях (що найприємніше).

"IFRS 17 принесе більше прозорості й зробить простішим порівняння страхових компаній, – зауважує Патрисія Ченг. – Він допоможе нам краще розуміти драйвери бізнесу. Жодна фінансова звітність не може повністю відобразити прибутковість страхової організації, жоден стандарт на це не здатний. Але IFRS 17, принаймні, поверне нас назад до фінансової звітності, а не до "історій", – говорить фахівець.

Є надія, що стандарт також прояснить ситуацію з ризиком у страховому секторі. Міжнародний валютний фонд у жовтні минулого року зробив звіт на тему глобальної фінансової стабільності, у якому закликав політиків підсилити регулювання й розкриття в галузі, щоб страховики зайве не ризикували. "Оцінювання ризику в страховому секторі страждає від непрозорих і розрізнених фінансових розкриттів, недосконалості обліку й режиму регулювання", – говорилося там.

Тепер вимоги стандарту сформульовано, але деякі аналітики все ще не можуть зрозуміти, якими будуть наслідки для окремих компаній у момент переходу. "Ми не можемо змоделювати, який вигляд матимуть наслідки й фінансові результати з IFRS 17, оскільки в нас немає доступу до потрібної інформації з грошових потоків", – говорить Ченг. Северин Піке додала, що було б добре одержати результати кількісного аналізу від самих страховиків, і виразила надію, що їм це вдасться.

Глобальний вплив

За очікуваннями, ефект від IFRS 17 в окремих регіонах буде особливо значним порівняно з іншими (наприклад, там, де традиційно використовують інформацію щодо історичних значень процентних ставок). В Азії та Європі дані щодо вбудованої вартості страхові компанії розкривають на добровільній основі, щоб надати користувачам більше інформації щодо довгострокових контрактів. Але, хоча інформація про прибутковість довгострокових контрактів за IFRS 17 насправді буде більш порівнянною з даними за вбудованою вартістю, відхід від неї в будь-якому разі означатиме величезні зміни для інвесторів. "IFRS 17 може зробити вбудовану вартість неактуальною, і це значне зрушення в способі мислення й методології, – говорить Ченг. – Загальний ефект залежатиме від того, який вигляд матимуть страхові результати з IFRS 17, а ми поки просто цього не знаємо. Ми крокуємо в невідоме, але, принаймні, робимо це разом".

Деякі аналітики стурбовані також перехідними положеннями в новому стандарті. "Спочатку сприймати звіти буде дуже складно, і ми втрачатимемо "історію" даних, – зауважує Піке, яку також дуже турбує той факт, що сам формат основних форм звітності в різних компаній може відрізнятися. – Було б непогано, якби існувала стандартна модель P&L як орієнтир для всіх, щоб ніхто не намагався заново винаходити колесо. Без стандартного підходу ми можемо частково втратити здобуту прозорість".

Інші, втім, більш упевнені в щасливому кінці. "Люди звикли до IFRS 4 відносно швидко. Я не певен, що перехід буде таким жорстким, як кажуть", – зауважує Дойг.

А ось що з цього приводу думає Ханс Хугерворст, голова Ради з МСФЗ: "Ми знаємо, що впровадження стандарту означає дуже велику проблему для страхових компаній. Тож на додаток до підготовки інвесторів до IFRS 17 за допомогою освітніх заходів ми також випускаємо багато допоміжних матеріалів, щоб допомогти людям з розумінням стандарту". Крім цього, як відомо, у Раді діє робоча група переходу – свого роду форум для суспільних обговорень, де проблеми із впровадженням IFRS 17 вирішують залучені експерти.

Мабуть, найбільш критичне питання полягає в тому, чи зможе поліпшена прозорість і порівнянність IFRS 17 зробити страховий ринок привабливішим для інвесторів. На думку Blackrock, у стандарту є потенціал, щоб забезпечити акуратніше й зрозуміліше відображення фінансової звітності та прибутковості страховиків, а, отже, поліпшити розуміння цього сектору інвесторами. Насправді, багато аналітиків погодилися б із твердженням, що поточні непевності зі страховою звітністю створили страхуванню репутацію сектора "тільки для хоробрих".

"Страхування й страхова звітність відлякують "портфельних" керівників, – говорить Дойг. – Як тільки люди звикнуть до нового стандарту, прогнозування виручки стане легшим. У нас з'явиться чіткість у розумінні драйверів прибутковості, і, що найважливіше, – щодо продуктів або групи. Деякі страховики вже надають таку інформацію, але буде набагато корисніше одержувати її від усіх, особливо від невеликих страховиків. Чи зробить це інвесторів впевненішими в цьому секторі? Я думаю, повинно".

За матеріалами: ifrs.org/

Джерело: GAAP.RU

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ